Kolejny obraz Józefa Chełmońskiego zidentyfikowany dzięki publikacji Domu Pracy Twórczej

Chełmoński Wyjazd lub Wyjazd na polowanie, 1890, olej na płótnie 69x130 cm         Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że publikacja Domu Pracy Twórczej „Chełmoński poszukiwany” autorstwa Tadeusza Matuszczaka przyczyniła się do zidentyfikowania kolejnego obrazu Józefa Chełmońskiego, uznawanego dotąd za zaginiony.
Na otwartej 9 października tego roku wystawie Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Muzeum Miasta Łodzi, znalazły się dwa obrazy Józefa Chełmońskiego: Przed dworkiem (lub inaczej Wyjazd na polowanie) oraz Polscy powstańcy 1863 roku (lub inaczej Lekka kawaleria).
Pierwszym dziełem Chełmońskiego w tej kolekcji jest obraz Polscy powstańcy 1863 roku (lub inaczej Lekka kawaleria). Namalowany w Monachium w końcu roku 1873, prezentowany był w tamtejszym Kunstverein w styczniu 1874 r. (jako Polnische Insurgenten 1863). Niestety, nie udało się poznać historii płótna, ani kiedy trafiło do kolekcji rodziny Poznańskich.
Drugi z obrazów udało się zidentyfikować z dziełem uznawanym do tej pory za zaginiony, znany jedynie z małej drzeworytniczej reprodukcji zamieszczonej w warszawskim „Kurierze Codziennym” z 15 maja 1890 roku. Wiadomo, że w październiku 1894 r. obraz był eksponowany w Salonie Krywulta w Warszawie. Zapewne z tegoż Salonu Krywulta obraz zakupił Maurycy Poznański (1868-1937), syn jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów, Izraela Kalmana Poznańskiego (1833-1900). Na mocy testamentu najmłodszej córki, Izy Marii z Poznańskich de Landsberger (1901-1978), zachowane zbiory w 1983 r. trafiły do Muzeum Polskiego w Rapperswilu jako „Maurycy Poznański in memoriam”.Józef Chełmoński Patrol powstańczy , 1873, olej, płótno

Zasadniczą rolę w identyfikacji obrazu Przed dworkiem, odegrała publikacja Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach autorstwa Tadeusza Matuszczaka pt. Chełmoński poszukiwany. Radziejowice 2014, gdzie pod poz. 60 na s. 92, zamieszczono materiały źródłowe oraz reprodukcję drzeworytniczej wersji rzeczonego obrazu.

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress