Do. Pierwsze dźwięki Letniego Festiwalu

„Miłe tego początki, a koniec – radosny!” – tak mógłby podsumować wczorajszy koncert inauguracyjny Ignacy Krasicki. Pełna życzliwości aura i entuzjastyczne przeżywanie muzyki szczelnie wypełniły atmosferę pierwszego wieczoru festiwalowego, dzięki któremu tegoroczne radziejowickie spotkania z muzyką należy uznać za rozpoczęte.

Podczas sobotniego wieczoru byliśmy świadkami kilku początków – początku festiwalu, początku wieczoru i kilku początków prezentowanych utworów, każdy z nich inny i niosący ze sobą inną, właściwą dla siebie historię. Jak powiedział maestro Maksymiuk, z właściwym sobie wdziękiem wprowadzając słuchaczy w nastrój kolejnych utworów, muzyka powinna wzruszać. Każdy utwór można „tylko” odegrać, ale można też tchnąć w niego muzycznego ducha – dzieje się to wtedy, kiedy zapisane na papierze nutowym znaki zostaną ożywione. Każdy słuchacz przeżywa muzykę inaczej, każdy przetwarza dźwięki przez właściwą dla siebie wrażliwość i życiowe doświadczenia, ale za pośrednictwem artysty nabiera ona głębokiego sensu, dla każdego bardzo intymnego i emocjonalnego. Okazji do przeżywania muzycznych kolorów było w trakcie wieczoru szalenie dużo. Podczas pierwszego utworu namiot festiwalowy wypełnił się spadającymi muzycznymi liśćmi, a w trakcie koncertu Maurice’a Ravela perliste dźwięki fortepianu zatańczyły po całej plenerowej sali koncertowej. Spontanicznie wykonane ragtime’y zagrane na bis przez artystów – przyjaciół wzbudziły wielki entuzjazm publiczności.

Przerwa koncertu również była wypełniona muzyką. Było to muzyka rozmów, zachwytów i szeptów, które jednoczyły przybyłych do Radziejowic gości. Niektórzy nieśmiało, inni z właściwą dla znawców swadą dyskutowali nie tylko o usłyszanych utworach. Zgodnie z ideą Jerzego Waldorffa, spotkania z muzyką to w dużej mierze spotkania towarzyskie, polegające na wymianie doświadczeń. Tego aspektu Festiwalu podczas pierwszego wieczoru nie zabrakło. W Radziejowicach artyści nie schodzą ze sceny do swoich ukrytych przed wzrokiem publiczności garderób, ale wychodzą do publiczności i rozmawiają. Nieczęsto mamy okazję zobaczyć maestro Maksymiuka żartującego z maestro Strugałą na temat sztuki kulinarnej czy muzyków orkiestry spacerujących z instrumentami po niedawno skoszonej trawie.

Dźwięki drugiej części koncertu, jednoczące się w potężnych akordach II symfonii Beethovena, wybrzmiały najpełniej, kiedy nad namiotem festiwalowym zatańczyły podmuchy chłodniejszego wiatru, zaś zakończenie koncertu, z gromkim „sto lat” na cześć wspaniałych twórców Festiwalu dało nadzieję na kolejny początek, którego spodziewamy się następnego dnia.

Katarzyna Gajewska

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Font Resize
Contrast