Axoum Duo

AXOUM DUO

AXOUM DUO jest jednym z niewielu na świecie duetów na dwie marimby stale działającym.  Został założony w 2000 roku w Paryżu, przez perkusistów Elwirę Ślązak (Polska) i Gabriela Collet (Francja).  Duet prezentuje własne kompozycje i   aranżacje standardów światowych. Dokonuje wielu prawykonań utworów najnowszych, w tym również utworów specjalnie im dedykowanych przez kompozytorów z Polski i ze świata. Tworzy muzykę do filmów oraz współpracuje z artystami różnych dziedzin sztuki.

Recitale i nagrania Axoum Duo były kilkakrotnie emitowane przez radia europejskie tj. Musiques 3, Radio Bartok, Polskie Radio.  Artyści zasiadają w jury konkursów międzynarodowych ( „IV Universal Marimba Competition w Belgii, International Marimba &Vibraphone Competition 2016 w Opolu).

W 2007 roku ukazała się ich pierwsza płyta CD „Axoum newmusic for twomarimbas” (muzyka współczesna), która otrzymała entuzjastyczne recenzje m.in. we Francji, Belgii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Wśród nagranych utworów znajdują się trzy światowe premiery fonograficzne z najnowszej literatury na dwie marimby.

Elwira Ślązak i Gabriel Collet są wykładowcami na kursach mistrzowskich (m.in. w Belgii, Hiszpanii, Korei Płd.), jak również są pomysłodawcami i organizatorami Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Marimby „International Axoum Marimba Academy” w Radziejowicach pod Warszawą.

Artyści są absolwentami Konserwatoriów Muzycznych w Paryżu, Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli oraz studiów podyplomowych w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii (ukończonych z najwyższymi wyróżnieniami).

Założyciele Axoum Duo są laureatami „Prix Luffin” w Brukseli, nagrody The Sir Georges Solti Foundation w Londynie oraz są zdobywcami nagród na m.in. VII  i VIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego (Kraków, I i II nagroda; pierwszy raz w historii tego konkursu  główna nagroda została przyznana duetowi marimbafonowemu), II Międzynarodowym Konkursie Marimbafonowym (Belgia, II nagroda).

Axoum Duo należy do grona  Yamaha Artist.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress