I Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa – wieczór czternasty

W sobotę – 18 lipca – w parku radziejowickim wystąpiła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego z solistą – Filipem Wojciechowskim na fortepianie. W wykonaniu ponad dziewięćdziesięciu muzyków publiczność usłyszała klasykę jazzu – kompozycje Gershwina i Bernsteina.

Przedostatni wieczór festiwalowy cieszył się dużym zainteresowaniem radziejowickiej publiczności, zapewne nie tylko ze względu na repertuar, ale także na nieczęstą okazję usłyszenia pełnego składu orkiestry symfonicznej. Z takiej możliwości skorzystało ponad 700 osób, które przyjechały do Radziejowic w sobotni wieczór. Dobra pogoda sprzyjała wsłuchiwaniu się w standardy jazzu klasycznego.

Tadeusz Wojciechowski, urodził się w 1952 roku w Warszawie i tam również studiował w Akademii Muzycznej – grę na wiolonczeli w klasie Andrzeja Orkisza i dyrygenturę pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego. W latach 1973-74 doskonalił swoje umiejętności w zakresie gry na wiolonczeli w paryskim Narodowym Konserwatorium w mistrzowskiej klasie Bernarda Michelina. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej „Gaudeamus” w Rotterdamie w dziedzinie kameralistyki, Konkursu Wiolonczelowego im. Danczowskiego w Poznaniu, a także konkursów dyrygenckich – w Besançon i w Katowicach. Dyrygent występował w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, we Włoszech, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii i Japonii. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze ponad czterdzieści dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego.

Filip Wojciechowski, urodził się w 1970 roku w Poznaniu, w latach 1989-1994 studiował w Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli oraz na studium podyplomowym u Jana Ekiera. Jest również absolwentem Konserwatorium für Musik und Theater w Szwajcarii w klasie fortepianu Tomasa Herbuta i kameralistyki Bruno Canino. W trakcie edukacji pianistycznej wspierany był radami artystycznymi tak wybitnych pianistów jak Krystian Zimerman, Murray Perahia i Paul Badura-Skoda.

Jest laureatem wielu nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych, m.in.w Paryżu (Konkurs im. Clauda Kahna w 1990), w Darmstadt (Europejski Konkurs Chopinowski w 1992), Fribourg (Konkurs Piamo 80, 1997) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina w 1995 roku. Jest również uznanym pianistą jazzowym. Jako pianista jazzowy Filip Wojciechowski występował w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, koncertował również z Krzesimirem Dębskim, Urszulą Dudziak, Gary Guthmanem, Bobem Wilberem i Richardem Galiano.

Uwertura kubańska powstała w lipcu i sierpniu 1932 roku jako wyraz fascynacji Gershwina kubańskim folklorem i dziwnymi instrumentami ludowymi, z jakimi zetknął się po raz pierwszy, spędzając na Kubie wakacje. Główny temat utworu zaczerpnął z aktualnego ówcześnie przeboju Ignacia Piñeiro „Échale Salsita”. Kompozytor nazwał swoje dzieło „Rumba”, ujął je w formę uwertury symfonicznej – stąd też późniejsza nazwa.
Prawykonanie utworu odbyło się 16 sierpnia 1932 roku, pod dyrekcją Alberta Coates’a, na pierwszym w historii koncercie poświęconym w całości muzyce George’a Gershwina.

I Got Rhythm, jedna z najpopularniejszych piosenek Gershwina, pochodząca z musicalu Girl Crazy, została skomponowana w 1928 roku. Pierwszą jej wykonawczynią była Ethel Merman, która porwała publiczność obecną na premierze, trzymając przez 16 taktów wysokie c, podczas gdy orkiestra rozwijała melodię. Przedstawienie to było jednym z największych sukcesów Gershwina, a piosenki skomponowane na jego potrzeby, w tym właśnie I Got Rhythm szybko stały się bardzo popularne.

Błękitna rapsodia to tytuł kompozycji na fortepian i orkiestrę George`a Gershwina z 1923 roku. Utwór rozpoczyna słynne glissando wykonywane na klarnecie. Popularna wersja orkiestrowa została opracowana przez amerykańskiego kompozytora Ferda Grofe, upoważnionego przez autora dzieła.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress