Koncert uczestników Kursu Mistrzowskiego NIFC, wystawa prac Tadeusza Łapińskiego

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina organizuje warsztaty pianistyczne dla młodych artystów prowadzone przez wybitnych wirtuozów fortepianu.
Uczestnicy kursów są objęci Programem Promocji Młodych Talentów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dotychczasowe warsztaty prowadzone były pod okiem światowej sławy pianistów: Ewy Pobłockiej, Katarzyny Popowej-Zydroń, Janusza Olejniczaka, Dang Thai Sona, Dmitra Alexeeva oraz Kevina Kennera. Obok zajęć muzycznych młodzi artyści, muszący stawić czoło ogromnemu stresowi i presji, mogli uczestniczyć w zajęciach psychologicznych.
Ubiegłoroczny IV Międzynarodowy Kurs Mistrzowski prowadzili wybitni pianiści: Tobias Koch i Paolo Giacometti (instrumenty historyczne) oraz Nikolaj Demidenko i Janusz Olejniczak (instrumenty współczesne). W trakcie kursu miały miejsce zaplanowane specjalnie dla pianistów  seminaria oraz koncerty.

Po raz pierwszy w historii kursów poprowadzono samodzielne klasy mistrzowskie instrumentów historycznych (Tobias Koch, Paolo Giacometti). Młodzi pianiści  mieli okazję doskonalić umiejętność gry na fortepianach z epoki Chopina w ramach przygotowań do pierwszej edycji konkursu pianistycznego na instrumentach historycznych, która planowana jest w 2018 roku.

W roku 2017 Kurs Mistrzowski rozpocznie się 14, a zakończy 23 sierpnia. Zajęcia na instrumentach historycznych poprowadzą: Tobias Koch, Alexei Lubimov oraz Andreas Staier, a profesorami instrumentów współczesnych będą: Nikolai Demidenko i Katarzyna Popowa-Zydroń.
Jak co roku zajęcia zwieńczy koncert finałowy, który będzie dodatkową promocją uczestników i podsumowaniem ich pracy a zaplanowany został na poniedziałek, 21 sierpnia. Tego wieczoru, obok występu młodych pianistów, będziemy mieli przyjemność zaprosić Państwa na otwarcie wernisażu prac Tadeusza Łapińskiego, jednego z najwybitniejszych grafików XX wieku.

Tadeusz Łapiński. Foto: T. Stapowicz

Tadeusz Łapiński to artysta, który ma w swoim dorobku dwieście wystaw indywidualnych i kilka razy tyle zbiorowych, wykonał własnoręcznie ponad piętnaście tysięcy litografii i zdobył kilkadziesiąt nagród na niemal wszystkich kontynentach świata. Urodził się w 1928 roku w Rawie Mazowieckiej. Ukończył malarstwo w pracowni Artura Nachta-Samborskiego oraz litografię u Józefa Pakulskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1955 roku. Po studiach, w ramach wymiany artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków, wyjechał do Jugosławii, zwiedził Niemcy, Austrię, Francję i Włochy. W 1960 roku artysta wysłał zestaw prac na konkurs International Biennial of Prints zorganizowany w Muzeum Sztuki w Cincinati w USA i zdobył tam I Nagrodę. Trzy lata później, w ramach programu „Artist in Resident”, Łapiński znalazł się w Pratt Graphics Center w Nowym Jorku. W końcu lat 60-tych XX wieku artysta osiedlił się na stałe w Stanach Zjednoczonych. W 1972 roku podjął pracę na Uniwersytecie Maryland jako wykładowca a w 1983 roku uzyskał stopień profesora zwyczajnego. W Stanach Zjednoczonych reprezentowały go takie galerie, jak: Kennedy Galleries, Weintraub Gallery i Art Fair Gallery. Artysta zmarł 14 września 2016 roku. (za mnk.pl)

Zapraszamy Państwa na godzinę ósmą wieczorem do Nowego Domu Sztuki.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress