Uwertura do Festiwalu

Na sobotę, 17 czerwca 2017 roku, zaplanowaliśmy dla Państwa wieczór pod wiele wyjaśniającym tytułem „Uwertura do Festiwalu”. Będzie to nadzwyczajne wydarzenie, podczas którego zostaną uroczyście otwarte dwie wystawy: fotografii Janusza Marynowskiego MAESTRI oraz rzeźby i malarstwa Józefa Wilkonia JUBILEUSZ ARKI. Ekspozycje towarzyszyć nam będą przez wszystkie festiwalowe wieczory.

Janusz Marynowski, od kilkunastu lat dyrektor Sinfonii Varsovii, odłożył na moment kontrabas i wziął do ręki aparat fotograficzny by portretować wybitne osobistości świata muzycznego współpracujące z warszawską orkiestrą. A przewinęła się ich wielka ilość, zarówno za pulpitem dyrygenckim czy na miejscach przeznaczonych dla solistów. W galerii artystów portretowanych przez Marynowskiego jest wiele wybitnych postaci świata muzyki, by wymienić tylko takie postacie jak: Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Charles Dutoit, Lorin Mazeel czy Andreas Mustonen. W Radziejowicach przedstawiamy portrety dwóch wybitnych, światowej sławy artystów, najsilniej związanych z Sinfonią Varsovią –  Yehudi Menuhina oraz Krzysztofa Pendereckiego. Możliwość zbliżenia się ku obu artystom na niedostępną dla innych odległość zawdzięcza Janusz Marynowski swoim bliskim i wieloletnim z nimi kontaktom. Pozwoliło mu to uchwycić artystów zarówno w chwili koncentracji i napięcia, a także w momencie wytchnienia nie naruszając przy tym ich prywatności, unikając sytuacji pozowania i kreacji. W każdym z ujęć dostrzec można naturalność osoby, a jednocześnie emanuje z nich ciepło i sympatia wobec portretowanego.

Józef Wilkoń to artysta wszechstronny. Tworzy ilustracje, grafiki, rzeźby, a także plakaty, scenografie i gobeliny. Swoją nieokiełznaną wyobraźnię wykorzystuje także na polu literackim: napisał wiele książek dla dzieci, także tych  najmłodszych: „kici, kici, miau”, „Skarb Ali Baby” czy „Zbuntowany elektron”. Jest wielkim narratorem, który przekształca rzeczywistość, opowiadając nam baśń, pełną fantazji, ciepła i refleksji. Artysta od bardzo wielu lat związany jest blisko z Radziejowicami. W radziejowickim parku stoją Jego dwie monumentalne instalacje: „Brama Teatru Narodowego” oraz „Arka”. To właśnie jubileusz powstania tej ostatniej świętować będziemy podczas tegorocznego festiwalu. Józef Wilkoń przygotował „Arkę” specjalnie na swoją wystawę w Galerii Sztuki „Zachęta”, która odbyła się na przełomie 2006 i 2007 roku. Specjalnie na IX Festiwal im. Jerzego Waldorffa artysta odnowił instalację, dzięki czemu zyskała ona nowy blask.

Część muzyczna wieczoru prezentować się będzie równie imponująco – wystąpią dla Państwa Joanna Ławrynowicz – fortepian oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. Więcej informacji o artystach udostępniamy w naszym serwisie festiwalowym.

Podczas koncertu usłyszymy:

Stanisław Moniuszko – Uwertura fantastyczna Bajka
Raul Koczalski – II Koncert fortepianowy
(prawykonanie)

***
Stanisław Moniuszko –
Uwertura do opery Hrabina
Zygmunt Noskowski – Step
(poemat symfoniczny)

Zapraszamy do Radziejowic na godzinę dziewiątą wieczorem do namiotu festiwalowego.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress