„Wodecki jazz” w Radziejowicach

Piotr Baron fot. Magdalena Adamczewska

Serdecznie zapraszamy w sobotę, 15 lutego, o godzinie 19.00 do Nowego Domu Sztuki na koncert „Wodecki jazz” – najnowszy projekt jednego z najlepszych polskich saksofonistów jazzowych, Piotra Barona.

Wystąpi zespół w składzie:
Piotr Baron – saksofon tenorowy, saksofon sopranowy, klarnet basowy
Piotr Wyleżoł – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Marcin Jahr – perkusja

„Wodecki jazz” to nowy projekt Piotra Barona – utytułowanego artysty jazzowego, saksofonisty i aranżera. Płyta ukazała się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia i zawiera popularne kompozycje Zbigniewa Wodeckiego w jazzowych aranżacjach.

W programie:
Opowiadaj mi tak
Lubię wracać tam, gdzie byłem
Zacznij od Bacha
Izolda
Panny mego dziadka
Z Tobą chcę oglądać świat

Gdy w głowie masz dobrą i piękną ideę, to może ona poczekać na ucieleśnienie nawet 20 lat. Widocznie właśnie teraz jest ten moment i ci ludzie. Może czasem żal, że trzeba było zmienić pierwotny koncept – Piotr Baron zamarzył sobie, że nagra ze swoim jazzowym bandem piosenki Zbigniewa Wodeckiego z udziałem autora. Nie udało się. Jazzman jednak w końcu pomysł zrealizował i pokazał, jak można umiejętnie godzić światy – jazzowy z popowym, szlachetnej poezji z hip-hopem, muzyków doświadczonych, którzy nic nikomu udowadniać już nie muszą z tymi, którzy dopiero wchodzą w muzyczny świat (choć z przytupem), wyrafinowanych akademickich harmonii z góralską nutą. To płyta, która pozwala wspomnieniom płynąć i która uświadamia, że wszyscy znamy piosenki Wodeckiego, bo nawet w aranżacjach instrumentalnych brzmią znajomo.

Kinga Anna Wojciechowska, Presto, nr 25

Koncert odbędzie się z okazji 90-tych urodzin Józefa Wilkonia.

Piotr Baron. Od ćwierćwiecza w ścisłej czołówce ankiety „Jazz Top” magazynu Jazz Forum, zwycięzca w 2015 roku w kategorii saksofon barytonowy. Trzykrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii muzyk roku. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 1978 został wyróżniony, a w 1980 otrzymał drugą nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1984 zdobył Grand Prix na San Sebastian „Jazz Aldia” w Hiszpanii. Współpracował z tak wybitnymi artystami z Polski, Europy i USA, jak: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Zbigniew Lewandowski, Kazimierz Jonkisz, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Darek „Oles” Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Bo Stief, Jasper Van’t Hof, Ray Charles, Art Farmer, Al Porcino, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Victor Lewis, Roy McCurdy, John Hicks, Jon Mayer, Eddie Henderson, Gary Smulyan, Marvin „Smitty” Smith, Carter Jefferson, Bobby Watson, Kei Akagi, Larry Koonse, Joe LaBarbera, Charlie Shoemake, Mark Soskin, Kevin Hays, Billy Hart, Harvie Swartz, David Friesen, Clarence Seay, Ed Schuller, John Betsch, Wadada Leo Smith, Ronnie Burrage, Greg Bandy, Malcolm Pinson, Skip Hadden, Steve McCraven, Wayne Bartlett, Carlos Johnson i Karen Edwards. W 1998 był koncertmistrzem (pierwszy saksofon altowy) orkiestry EBU Big Band w Sztokholmie. Brał udział w szeregu przedsięwzięć z pogranicza jazzu i muzyki poważnej, m.in. w seriach „Monady” Cezarego Duchnowskiego, poemacie symfonicznym „Sceny z Macondo” Jacka Niedzieli-Meiry lub suicie „Looking for Balance” Krzysztofa Herdzina. Wziął udział w nagraniu około 100 płyt, w tym dziesięciu autorskich. Kompozytor muzyki dla teatrów (m.in. Wrocławski Teatr Lalek, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Słupski Teatr Dramatyczny, Wrocławski Teatr Współczesny). Pracował jako nauczyciel akademicki w klasie saksofonu, harmonii jazzowej i improwizacji, prowadził wykłady na University Of California Irvine, California Institute Of The Arts in Valencia, w Turcji na Ankara Bilkent University, w Austrii na Kunst Universitaet Graz, uczył na letnich warsztatach jazzowych w Pradze, we Lwowie i wielu miastach Polski, jest autorem kilkunastu publikacji naukowych. Odznaczony srebrnym medalem „Gloria Artis”, medalem „Zasłużony dla Wrocławia” i „Złotą Odznaką” PSJ. Od września 2018 powołany na dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami. Informacja ta przesłana zostanie na kilka dni przed koncertem. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy!