Kategorie
Obiekt

Dwór Modrzewiowy

Nie jest znana dokładna daty wybudowania Dworu. Najprawdopodobniej powstał on w pierwszej połowie XIX wieku jako centralny obiekt zabudowań folwarcznych i siedziba administratora majątku. W owych czasach Radziejowice były dochodowym gospodarstwem, z cegielnią, kuźnią, młynami i oddanymi w dzierżawę karczmami. Musiał zatem istnieć administrator, który zarządzał tak licznymi przedsięwzięciami. Bryły budynku nie widać jednak na szczegółowym rysunku panoramy Radziejowic autorstwa Jakuba Sokołowskiego z 1820 roku, co sugerowałoby, że budynek powstał później. Najprawdopodobniej Dwór Modrzewiowy miał związki z rodziną Ossolińskich, ponieważ jeszcze w latach 30. XX wieku zwyczajowo nazywano go „Ossolineum”. Kwestia jego datowania i autorstwa pogrążona jest jednak w mrokach dziejów.
Obecnie w Dworze Modrzewiowym mieszczą się pokoje dla gości, a także stworzony z myślą o nich salonik służący kameralnym spotkaniom. Bryła architektoniczna Dworu oraz jego położenie rozbudzają olbrzymie zainteresowanie wśród turystów odwiedzających radziejowicki zespół pałacowo-parkowy.

Dwór Modrzewiowy to budynek, który powstał na początku XIX wieku i w tamtych czasach był siedzibą administratora majątku. Dziś budynek zaprasza do siebie przejezdnych gości! W Dworze Modrzewiowym znajduje się 13 pokoi:

  • 6 pokoi jednoosobowych,
  • 5 pokoi dwuosobowych (w tym dwa pokoje z łożami małżeńskimi)
  • 2 pokoje trzyosobowe.

Jest to też miejsce gdzie organizowane są kameralne spotkania muzyczne! Mają one miejsce w przytulnym saloniku z fortepianem. Nasz Dworek idealnie łączy się z otaczającym go parkiem tworząc piękną harmonię.