Janusz Wawrowski

 Janusz Wawrowski – foto Michał Mutor

Laureat Fryderyka 2017 za najlepszy album solowy roku i jedyny polskim skrzypek z wieloletnim kontraktem płytowym z prestiżową wytwórnią Warner Classics. Występował w m.in. Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy na festiwalach Salzburger Festspiele oraz Chopin i Jego Europa. Już jako młody skrzypek zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej. Od tego czasu wydał trzy solowe płyty w tym Aurorę, która w 2014 r. była nominowana do Fryderyka, oraz wyróżniony tą nagrodą w 2017 r. i nominowany do prestiżowych nagród ICMA (International Classical Music Awards) album Sequenza. Ostatnim albumem skrzypka jest płyta Brillante nagrana ze Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Daniela Raiskina, która zawiera II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Maxa Brucha.
Istotnym polem działalności Janusza Wawrowskiego jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską – Muzyka na szczytach (2009-2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011). Odkrywanie i wykonywanie zapomnianych utworów znakomitych rodzimych kompozytorów – Karola Lipińskiego, Zygmunta Noskowskiego, Ludomira Różyckiego czy Mieczysława Karłowicza, przynosi radość i satysfakcję zarówno samemu Januszowi Wawrowskiemu, jak i jego słuchaczom. Wawrowski rokrocznie prowadzi kilkanaście kursów mistrzowskich w Polsce i na świecie. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.
Za wybitną działalność artystyczną i społeczną Janusz Wawrowski został uhonorowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Najnowszym projektem Wawrowskiego jest założenie orkiestry kameralnej String Players – orkiestry smyczkowej złożonej z utalentowanych studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress