autor: Gustaw Zemła (ur. 1931, Jasienica Rosielna)
terrakota
niesygnowany
depozyt artysty po wystawie w Radziejowicach (2011)
model pomnika zrealizowanego w Zamościu (2007) dla uczczenia wkładu Żydów w historię i kulturę Polski (inicjatywa Fundacji „Karta z dziejów”)
Pomnik przedstawia Dawida (ok. 1030-975 p.n.e.), biblijnego króla Izraela, który wsławił się zjednoczeniem rozproszonych plemion Judy i Izraela oraz zdobyciem Jerozolimy, w której chciał wybudować świątynię do przechowywania Arki Przymierza, czego dokonał jednak – zgodnie z wolą Jahwe – dopiero jego syn, Salomon. Poza sławą natchnionego grajka muzykującego na cytrze, lirze oraz flecie, odznaczał się również talentem poetyckim – Biblia przypisuje mu autorstwo 73 psalmów.
Radziejowickie przedstawienie ukazuje Dawida jako dostojnego starca. Siedząca postać, w ujęciu na wprost, lewą ręką podtrzymuje wspartą na kolanach cytrę, zaś prawą dłonią o długich palcach szarpie struny. Głowa, zwieńczona koroną, w natchnieniu uniesiona ku górze i nieznacznie zwrócona w lewo, jest otoczona lekko pofalowanymi włosami, łagodnie opadającymi na boki i ku tyłowi na wyprostowane plecy. Na ascetycznej twarzy, pod ściągniętymi brwiami z głęboko osadzonymi oczami i długim nosem, maluje się skupienie. Wyrazisty zarys oblicza łagodzi miękka broda. Długa szata, układająca się w misterne fałdy i skłębiona w partiach wierzchniego płaszcza-togi, podkreśla kształty ciała, a na wyprostowanych plecach jest rozcięta i w jej rozchyleniu widoczny jest wyraźnie zaznaczony kręgosłup z górnymi żebrami, którego misterny rysunek przypomina kształtem ramiona menory – jerozolimskiego świecznika.
Również w Radziejowicach, w holu Nowego Domu Sztuki znajduje się model tego samego pomnika wykonany w gipsie, który posłużył artyście przy odlewaniu pomnika w dużej skali dla Zamościa.
Tekst: Elżbieta Charazińska
Redakcja: Beata Fiugajska
Foto: Piotr Ligier