Wydarzenia

/ II Radziejowickie Wieczory Jazzowe

Jesienne, już drugie Radziejowickie Wieczory Jazzowe, to wydarzenie cykliczne, które – mamy nadzieję – na dobre zagości w naszym i Państwa kalendarzu, i będzie się rozwijać podobnie jak Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. W ubiegłym roku inaugurował ten cykl Adam Makowicz, który (na przekór okolicznościom związanym z pandemią), wykonał koncert wyjątkowy.

I choć odbył się on przy pustej widowni, odbierany był przez publiczność zarówno z Polski, jak i innych krajów Europy, także z USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii, a to dzięki transmisji na antenie Radia Dla Ciebie oraz w Internecie. W tym roku zapraszamy Państwa do udziału w czterech wieczornych koncertach o zróżnicowanej stylistyce, oryginalnym brzmieniu instrumentów i głosów, w wykonaniu artystów cieszących się szerokim uznaniem. Wszystkim Państwu, miłośnikom jazzu, improwizacji i „kołysania”, jak i tym, którzy dopiero poszukują swoich muzycznych fascynacji, życzymy wielu pozytywnych emocji i artystycznych wzruszeń.

Uwaga: W wydarzeniach mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl
Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:
www.palacradziejowice.pl/zasady

Program festiwalu

4 listopada
Duet Paweł & Stanisław Pańta
Paweł Pańta – uznany polski kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. Był członkiem Gustaw Mahler Jugend Orchester prowadzonej przez Claudio Abbado, współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów.

Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsavia, współpracuje też z kwartetem Prima Vista. Koncertował z wybitnymi solistami: Piotrem Palecznym, Karolem Radziwonowiczem, Władysławem Kłosiewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Janem Staniendą i Jadwigą Kotnowską. Współpracował z elitą polskiego jazzu oraz gwiazdami światowego formatu, jak: Randy Brecker, Mike Stern, Gregory Porter, Troy Miller, Mark Soskin. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio i Włodek Pawlik Trio. Obecnie współpracuje z zespołem Janusza Strobla, Janusza Bogackiego, Garry Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego.

Uczestniczył w nagraniach płyt z muzyką klasyczną, jazzową, jak i rozrywkową. Od 2017 roku jest wykładowcą na wydziale instrumentalnym na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Stanisław Pańta – pianista młodego pokolenia, syn Pawła Pańty. Jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mariana Sawy w Warszawie w klasie fortepianu prof. Karola Radziwonowicza. Młody pianista wiąże swoją przyszłość z muzyką jazzową, kompozycją i aranżacją. Brał udział w nagrodzonym Fryderykiem projekcie Czesława Mozila „Grajkowie Przyszłości”. W 2020 roku ukazała się płyta z jego udziałem pod tytułem „Winterreise Jazz Concert Sketches”. Obecnie pracuje nad swoim pierwszym autorskim albumem.
5 listopada
Atom String Quartet
Atom String Quartet – jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należy do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie. Tworzą go: skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku, artyści stale goszczą na największych polskich i światowych scenach muzycznych.

Zespół nagrał pięć autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę Fryderyk przyznaną przez polskie środowisko muzyczne. Ostatnia płyta pt. „PENDERECKI’’ ukazała się w 2019 roku. Znalazły się na niej autorskie opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego na improwizujący kwartet smyczkowy. W 2021 roku ukazał się album „Karłowicz Recomposed” nagrany ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet. Płyta zawiera pieśni Karłowicza, zaaranżowane na improwizujący kwartet smyczkowy i kwartet dęty drewniany. Autorami aranżacji są muzycy ASQ, a wydawcą płyty Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych, współpracują także z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz uznanymi orkiestrami.



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przy utworze Varsovia Mateusza Smoczyńskiego.
6 listopada
Aga Zaryan
Aga Zaryan – polska wokalistka jazzowa, której sława sięga od Tokyo do Nowego Yorku. Artystka przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w jazzie, kontynuując tradycje wybitnych wokalistek jazzowych. Jest pierwszą i zarazem jedyną polską wokalistką, której płyty ukazały się nakładem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu. Nagrywa również dla takich wytwórni, jak Parlophone czy Warner Music.


Wokalistka łączy ambitne cele artystyczne z umiejętnością docierania do szerokiej publiczności. Aga Zaryan udowadnia, że projekty artystyczne można realizować wbrew obowiązującym modom i przemijającym trendom.

Artystka jest dwukrotną laureatką nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii poezja śpiewana. W jej repertuarze znajdują się interpretacje wierszy Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Krystyny Krahelskiej i Agnieszki Osieckiej. W latach 2007-2018 dziewięć razy otrzymała tytuł Pierwszej Damy Polskiego Jazzu w rankingu czytelników magazynu Jazz Forum.

Artystka współpracuje z najznamienitszymi muzykami z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Jest również aktywną działaczką społeczną, za co została wyróżniona nagrodą Gwiazda Dobroczynności.
7 listopada
Piotr Wyleżoł Trio
Piotr Wyleżoł Trio – autorskie Trio, które Piotr Wyleżoł prowadzi od początku swojej kariery muzycznej, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na polskiej scenie jazzowej.

Wśród ośmiu autorskich albumów Piotra Wyleżoła są trzy studyjne nagrane przez Trio, entuzjastycznie przyjmowane zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Już po debiutanckiej płycie w recenzjach znalazło się wiele ciepłych słów: „To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku.” (European Jazz Magazine „Jazz Forum”).

Piotr Wyleżoł tak mówi o swoim zespole: „Trio to przestrzeń, w której od lat z zamiłowaniem realizuję swoje muzyczne EGO jako pianista, kompozytor, improwizator i kreator muzycznych nastrojów. Jest składem dającym najwięcej wolności w budowaniu formy i muzycznego dialogu.“