5. Radziejowickie Wieczory Jazzowe – święto jazzu w Radziejowicach

W dniach 7-10 listopada w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbędzie się piąta edycja Radziejowickich Wieczorów Jazzowych, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych regionu. Wieczory te, tradycyjnie organizowane w magicznej scenerii Nowego Domu Sztuki, gromadzą na scenie wybitnych polskich i zagranicznych artystów, oferując publiczności  niezapomniane wieczory pełne jazzowych improwizacji, unikalnych brzmień i emocji.

Program wydarzenia:

  • 7 listopada: Piotr Wojtasik Quintet z udziałem wyjątkowego gościa Anny Marii Jopek, jednej z najbardziej cenionych wokalistek na polskiej scenie muzycznej.
  • 8 listopada: Krzysztof Ścierański Trio – legendarne trio basisty Krzysztofa Ścierańskiego, znane z nowatorskich interpretacji jazzowych standardów oraz autorskich kompozycji.
  • 9 listopada: Adam Bałdych & Krzysztof Dys – duet, który poprzez swoje mistrzowskie podejście do skrzypiec i fortepianu tworzy nową jakość na polskiej scenie jazzowej.
  • 10 listopada: Natalia Muianga Band z gościnnym udziałem Tamary Behler oraz Grzecha Piotrowskiego – artyści, którzy swoim unikalnym stylem wprowadzą słuchaczy w klimatyczne i pełne pasji zakończenie wieczorów jazzowych.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00 w Nowym Domu Sztuki.

Organizator, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, zaprasza na wyjątkowe koncerty z jazzem na najwyższym poziomie.

Wydarzenie biletowane.

Bilety dostępne na platformie Biletyna.pl, serwis internetowy wydarzenia – pod tym linkiem.

Kategorie
Jazz Koncerty Wydarzenia

Natalia Muianga Band feat. Tamara Behler i Grzech Piotrowski

Natalia Muianga Band feat. Tamara Behler i Grzech Piotrowski – „WIECZÓR NAJPIĘKNIEJSZYCH STANDARDÓW JAZZOWYCH WSZECH CZASÓW!”

Natalia Muianga – wokal
Tamara Behler – wiolonczela, wokal
oraz 
Grzech Piotrowski – saksofon

Natalia Muianga – wokalistka jazzowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrodzona Grand Prix Ladies Jazz Festival w 2020 roku oraz laureatka drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Jazzu Tradycyjnego – Złota Tarka. Jest również finalistką 8 edycji programu Mam Talent oraz ćwierćfinalistką 9 edycji programu The Voice of Poland. W tym roku artystka wystąpiła na Festiwalu w Opolu w kategorii Debiuty. 

Tamara Behler – wiolonczelistka i wokalistka. Choć jej edukacja skupiała się na klasyce, to pasja do jazzu poprowadziła ją do śpiewania. Współpracuje z takimi artystami jak: Ula Dudziak, Ewa Bem, World Orchestra Grzech Piotrowski czy Alchemik Big Band. Posiada rzadką umiejętność łączenia śpiewania z równoczesnym graniem na wiolonczeli. W trakcie kariery śpiewała standardy jazzowe epoki swingu, hity lat 60-tych, utwory Bem, Banaszak i Łobaszewskiej, oraz Tribute to Amy Winehouse i Sade. W swoim solowym projekcie łączy różne muzyczne style. Premiera przygotowywanego przez nią albumu zapowiadana jest na początek przyszłego roku.

Grzech Piotrowski – kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Jego wyjątkowy styl gry opiera się na szacunku dla przestrzeni oraz brzmienia i zawiera elementy muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots oraz otwartej improwizacji.
Jest twórcą wielu ważnych z punktu widzenia jazzu przełomu wieków w Polsce zespołów: Alchemik, Oxen, Dekonstrukcja Jazzu, Freedom Nation, Head Up, Alchemik Big Band. W 2009 roku założył projekt swoich marzeń – World Orchestra. Skupia ona wybitnych solistów ze świata jazzu, klasyki, etno, folk, otwartej improwizacji.  W jej skład wchodzą artyści z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.
Jest kompozytorem symfonii „Lech, Czech i Rus”, której premiera odbyła się w Sali Filharmonii NOSPR w Katowicach, a także symfonii „STU”, której premiera odbyła się w Teatrze Wielkim – Opera Narodowa, w składzie: Orkiestra Opery Narodowej, Chór Opery Narodowej, World Orchestra. Grzech Piotrowski jest od kilku lat dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie. Laureat nagród na wielu festiwalach. Był trzykrotnie nominowany do Fryderyków oraz nagrody Mateusz. 

Bilety dostępne tutaj.

Kategorie
Jazz Koncerty Wydarzenia

Adam Bałdych / Krzysztof Dys

Adam Bałdych / Krzysztof Dys

Adam Bałdych – skrzypce
Krzysztof Dys – fortepian 

Muzyczna współpraca Adama Bałdycha z Krzysztofem Dysem trwa już od kilku lat. Jej pierwszym owocem był album Adam Bałdych Quartet „Sacrum Profanum”, a wydany przez prestiżowe niemieckie wydawnictwo ACT Music. W 2021 roku ukazała się ich kolejna płyta z udziałem znakomitego trębacza, Paolo Fresu. Dys wystąpił również jako solista w nagraniu „Kuyawiaka” Adama Bałdycha z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, na  specjalne zamówienie PWM. Artyści prowadzą w duecie aktywną działalność koncertową.

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor. Już jako nastolatek był postrzegany jako wschodząca gwiazda polskiej i europejskiej wiolinistyki jazzowej. Nie zawiódł tych oczekiwań i dziś jako niezwykle charyzmatyczny, dojrzały, ukształtowany muzyk i lider swoich projektów koncertuje na największych festiwalowych scenach. Od 2012 roku związany z prestiżową monachijską wytwórnią ACT, a od 2023 roku jest właścicielem niezależnego wydawnictwa Imaginary Music. Niezwykle energetyczny sposób gry połączony z wirtuozerią stał się wizytówką artysty i inspiracją dla kolejnych pokoleń skrzypków-improwizatorów.
Koncertuje i nagrywa z czołowymi europejskimi i amerykańskimi muzykami, takimi jak: Paolo Fresu, Joachim Kuhn, Leszek Możdżer, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren czy legendarny Billy Cobham.
Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, trzykrotnie nominowany do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Muzyczna Roku”.
Adam Bałdych coraz częściej zwraca się także w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr, m.in. Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestry Muzyki Nowej, AUKSO, Stuttgarter Kamerorchester. Jego “Home Songbook” skrzypce improwizujące i kwartet smyczkowy zdobył nominację do międzynarodowej nagrody REMA w kategorii wydarzenie cross-over.  

Krzysztof Dys – pianista, improwizator, kompozytor. Jako muzyk wykształcony klasycznie i jazzowo z powodzeniem łączy obydwa światy, odnosząc sukcesy w obydwu tych przestrzeniach.
Jest liderem Krzysztof Dys Trio. Wspólnie z kwartetem „Soundcheck” tworzonym z Maciejem Kocińskim, Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą nagrał sześć albumów, które zdobyły szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Od kilku lat koncertuje wspólnie z Moniką Borzym. Współpraca ta zaowocowała nagraniem albumów: „Monika Borzym śpiewa stare piosenki, przy fortepianie Krzysztof Dys” oraz ”Kołysanki dla dorosłych”. Razem z Wacławem Zimplem i perkusistą Hubertem Zemlerem tworzą trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Z „Wacław Zimpel Quartet“ nagrał  doskonale przyjęty album pod tytułem „Stone Fog”. Współpracuje także z orkiestrami Polskiego Radia, NOSPR, oraz z artystami takimi jak Marek Napiórkowski, Jerzy Małek, Theo Jorgensmann i wieloma innymi. 

Evan Ziporyn, zdobywca Grammy, dyrektor MIT’s New Center for Art Science and Technology, napisał o nim:
Dzięki swoim rozlicznym talentom Krzysztof Dys jest niezwykle ważną postacią we współczesnej muzyce. Prezentuje inny, świeży głos dzięki połączeniu swoich zdolności wirtuoza i kreatywnego umysłu. Tym samym swoją twórczością wypełnia lukę pomiędzy nową muzyką a jazzem.

Bilety dostępne tutaj.

Kategorie
Jazz Koncerty Wydarzenia

Krzysztof Ścierański Trio

Krzysztof Ścierański International Edition „W gitarowych wibracjach”

Krzysztof Ścierański – gitara basowa, gitara
Dima Gorelik – gitara
Inbar Elnatan – perkusjonalia, wokal
Peter Somos – perkusja

Krzysztof Ścierański to legenda polskiej sceny jazzowej. Kompozytor i gitarzysta basowy, na przestrzeni 50 lat twórczej działalności dał się poznać jako członek słynnych zespołów: Anawa, Laboratorium, Air Condition, String Connection, a potem lider grup: Ścierański Surzyn Trio, Ścierański Trio, Music Painters, The Colors, New Quartet, Ścierański Quartet. Jest także autorem muzyki do wielkiego przeboju Ewy Bem „Pomidory”. Tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli i innych projektów. O szerokim spektrum jego aktywności świadczy nagranych 163 płyt, w tym 12 autorskich. Jego udział we wspólnych występach doceniły takie tuzy jak: Pat Metheny, Bill Bruford, Buddy Miles, Esperanza Spalding, Boby McFerrin i inni. Od wielu lat realizuje swoją wielką pasję, którą jest gra na gitarze elektrycznej. Jego koncerty to zawsze wielka brzmieniowa przygoda, artysta podąża za inspiracjami zmieniając w trakcie utworów gitary i budując brzmienie przy pomocy elektronicznych efektów. Jest także niezrównanym, uroczym i zabawnym konferansjerem.

Basiście występującemu w międzynarodowym składzie będzie towarzyszył znakomity izraelski gitarzysta – Dima Gorelik, który staje się coraz bardziej rozpoznawalną postacią polskiej sceny jazzowej. Jego niepodrabialny sposób gry jest jednocześnie mocno osadzony w jazzie i muzyce etnicznej, a jego gitara posiada niezwykle śpiewne i liryczne brzmienie. W składzie International Quartet pojawią się także: świetny węgierski perkusista – Peter Somos oraz perkusjonista i wokalista Inbar Elnatan.

Koncert to połączenie refleksji artystów nad okresem pandemicznego zatrzymania oraz impresje etniczne z różnych zakątków świata. Dzięki międzynarodowemu składowi muzyka będzie oscylowała od osadzonych groove’ów przez etniczne skale i brzmienia, bluesa aż do melodyjnych kompozycji.

Bilety dostępne tutaj.

Kategorie
Jazz Koncerty Wydarzenia

Piotr Wojtasik Quintet feat. Anna Maria Jopek


Piotr Wojtasik Quintet feat. Anna Maria Jopek

Piotr Wojtasik – trąbka
Marcin Kaletka – saksofon
Michał Tokaj – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja
oraz
Anna Maria Jopek – głos

„Po jednej stronie jest grupa wykonawców, którzy tworzą to, co czują i następnie prezentują to publiczności. Z drugiej strony są artyści, którzy wychodzą na scenę, aby zagrać publiczności to, co chce usłyszeć. My jesteśmy w tej pierwszej grupie.” – Piotr Wojtasik.

Współpraca Anny Marii Jopek oraz Piotra Wojtasika rozpoczęła się w 2019 roku podczas wspólnego koncertu w ramach Wodecki Twist Festival w Krakowie. Piotr Wojtasik, na zaproszenie Kasi Wodeckiej-Stubbs, stworzył aranże do piosenek Zbyszka Wodeckiego. W 2020 roku Anna Maria Jopek zaprosiła Piotra Wojtasika do projektu „Przestworza”, nad którym Piotr objął kierownictwo muzyczne. Ta niezwykła muzyczna współpraca nadal trwa i ciągle się rozwija. Tym razem Anna Maria Jopek będzie gościem specjalnym Piotra Wojtasika.

Na scenie, oprócz liderów, pojawią się znakomici polscy jazzmani tworzący skład zespołu Piotr Wojtasik Quintet: Marcin Kaletka (saksofon), Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz Łukasz Żyta (perkusja). Podczas koncertu usłyszymy piosenkę Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłej aranżacji Piotra Wojtasika, utwory z płyty „To Whom it May Concern” w zupełnie nowej odsłonie, utwór z programu „Przestworza”, a także kilka muzycznych niespodzianek. Anna Maria Jopek i Piotr Wojtasik zaproszą nas w niezwykłą jazzową podróż!


Anna Maria Jopek jako dziecko solistów zespołu Mazowsze dorastała w świecie sztuki. Jej artystyczny i zarazem ludowy charakter odcisnął znaczące piętno na wrażliwości artystycznej wokalistki. W tej estetyce w znacznym zakresie porusza się do dziś. Stylistyczne ramy działalności Anny Marii Jopek tworzą trzy obszary muzycznych doświadczeń: wyniesione z domu zamiłowanie do folkloru, klasyczne wykształcenie muzyczne (absolwentka klasy fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina) i miłość do jazzu. Te trzy płaszczyzny występujące w twórczości Anny Marii Jopek w różnych proporcjach, utrzymują Jej twórczość w szerokim spektrum stylistycznym, od (zwłaszcza we wczesnym okresie) utworów w konwencji modern popu, przez oryginalne własne kompozycje stylistycznie autonomiczne, po tę część twórczości którą często określa się dziś jako „contemporary eclectic jazz”. Wspólną cechą wszystkich jej działań artystycznych jest niezwykła dbałość o poziom. Zarówno w warstwie koncepcyjnej, wykonawczo-interpretacyjnej, jak i produkcyjnej. Ten właśnie poziom profesjonalizmu, najwyższy walor artystyczny i nieustanny rozwój doprowadziły do tego, że dziś Anna Maria Jopek ma na swoim koncie (oprócz większości najistotniejszych polskich wykonawców) współpracę z takimi gigantami światowego jazzu, jak: Pat Metheny, Branford Marsalis, Gonzalo Rubalcaba, Makoto Ozone czy Richard Bona. Każdy koncert Anny Marii Jopek, którego można być świadkiem, jest małym wycinkiem drogi Jej rozwoju, którą nieustannie podąża.

Piotr Wojtasik to wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor. Od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp. Równocześnie występował jako sideman w innych zespołach, w skład których wchodzili muzycy takiej rangi, jak: Victor Lewis, George Cables, Kirk Lightsey czy Joe LaBarbera. Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy są cyklicznie zapraszani do międzynarodowych projektów, takich jak: Michel Donato Quintet czy European Jazz Ensemble. Gościnnie wziął udział w nagraniu kilkudziesięciu albumów. Na swoim koncie ma 13 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. 

Bilety dostępne tutaj.

Altberg Ensemble ponownie w Radziejowicach!

piątek, 18 października, godzina 19:00 – Sala kominkowa Nowego Domu Sztuki

Il flauto figurato – Jana Seméradová – Altberg Ensemble kameralnie

Jana Seméradová (Czechy) – flet traverso
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa
Ewa Mrowca – klawesyn

W programie usłyszymy:
Joseph Bodin de Boismotier
Sonata triowa e-moll na flet traverso, wiolonczelę i basso continuo
Jean-Marie Leclair
Sonata e-moll na flet traverso i basso continuo
Jacuqes Le Romain Hotteterre
Suite D-dur na flet traverso i basso ocntinuo
Joseph Bodin de Boismotier
Sonata triowa G-dur na flet traverso, wiolonczelę i basso continuo

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa i telefoniczna.

Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem 46 857 71 75, lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl

Koncert „Romantyczność”

Wyobraź sobie scenę, na której stoi piękny
fortepian, otoczony bujną roślinnością niczym
w prawdziwej dżungli. Nagle zapada
ciemność. Panuje chwila ciszy i niepewności.
W kącie pojawia się niebiesko-szare, mistyczne
światło. Na scenę wchodzi artysta, kładzie
dłonie na klawiaturze i zaczyna grać. Masz
wrażenie, jakby jego palce lewitowały w
innym wymiarze. Muzyka płynie powoli,
niczym morze o wschodzie słońca. Z czasem
dźwięki zaczynają coraz bardziej wibrować,
pochłaniając Cię całkowicie. Świat pełen
emocji otwiera się przed Tobą jak muzyczny
kalejdoskop. Raz czujesz szczęście, raz głęboki
smutek. Z każdą chwilą coraz bardziej
zagłębiasz się w frazy, coraz głębiej i głębiej.
Zamykasz oczy i zostajesz sam na sam ze swoją
wyobraźnią, dryfując w nieznane, ulotne momenty – nieuchwytne migawki czasu.

 „Romantyczność” to projekt koncertowy pianisty i kompozytora Marcina Krajewskiego, który reprezentuje jego autorskie kompozycje fortepianowe. To muzyczna podróż w świat emocji i duchowego przeżywania autentycznego wymiaru sztuki pianistycznej. Podczas koncertu usłyszymy utwory pełne ambientowych warstw melodycznych, nostalgicznie intymnych fraz oraz wręcz porywających do tańca rytmicznych momentów. Nie zabraknie również prawdziwej pianistycznej wirtuozerii i natchnionych improwizacji. Każdy dźwięk, każda fraza, tworzy niezwykłą opowieść, prowadząc słuchacza przez różnorodne emocje, od radości po głęboki smutek.

Artysta – Marcin Krajewski – pianista, kompozytor, pasjonat fotografii i produkcji filmowej. Założyciel autorskiej szkoły pianistycznej PianoArt Music w Warszawie. Związany z fortepianem od 14-go roku życia, Marcin ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Na swoim koncie posiada liczne współprace z tekściarzami polskimi, piosenkarzami oraz animatorami. Od 2020 roku członek zespołu LIBERTE, gdzie aktywnie udziela się jako kompozytor, aranżer oraz producent video.  W swojej twórczości fortepianowej Marcin nawiązuje do takich nurtów jak muzyka klasyczna, neoklasyczna czy ambientowa  z elementami minimalizmu, określaną czasem przez siebie jako „realizm magiczny”. Obecnie rozwija własną, solową działalność kompozytorską a jego debiutancki album realizowany jest na rok 2024.

20 października, o godzinie 19:00 w Sali koncertowej Nowego Domu Sztuki

Koncert „Romantyczność”

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa i telefoniczna: 46 857 71 75, lub mailowo: rezerwacje@palacradziejowice.pl

Kategorie
Koncerty Wydarzenia

Koncert z cyklu „Muzyka i Literatura Polskich Dworów i Pałaców”

Fundacja Wspierania Kultury Przyjaciele Muzyki oraz Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zapraszają na koncert z cyklu „Muzyka i Literatura Polskich Dworów i Pałaców” dnia 19 października o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Pałacu.

Przy fortepianie zasiądzie Marek Toporowski – klawesynista i organista, kameralista i dyrygent – jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach.
Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą, a na swym koncie ma pierwsze polskie wykonania na historycznych instrumentach wielu arcydzieł tej muzyki. Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Dokonał m.in. pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta, kompletu dzieł George’a Fredericka Pinto oraz licznych rejestracji historycznych organów w Polsce i Niemczech (m.in. pięć płyt w serii „Organy Dolnych Łużyc”). Wielokrotnie otrzymywał nagrodę i był nominowany do nagrody Fryderyka. Płyta z sonatami fortepianowymi op. 9 Jana Ladislava Dusíka była nominowana do International Classical Music Awards.
Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).
Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe; prywatny zbiór, wykorzystywany jest do organizowanych pro publico bono niekomercyjnych koncertów oraz nagrań, eksponowany jest w założonym przez niego zabrzańskim „Fortepianarium”.

Fragmenty „Pana Tadeusza” usłyszymy w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły – w drugiej połowie lat 70-tych studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, ale po dwóch latach zdał na Wydział Aktorski PWST, również w Warszawie, którą ukończył w 1982r. Występuje w teatrach Stolicy: Dramatycznym (1981-84 i 1993-94), Polskim (1984-87) a obecnie związany jest z Teatrem Narodowym.
Aktor obdarzony niezwykle mocnym, radiowym głosem. Wziął udział w wielu słuchowiskach Polskiego Radia, co zaowocowało nagrodą „Wielki Splendor” za kreacje radiowe w 1998 roku. Często wykorzystywany w dubbingach lub jako narrator, bądź lektor w programach dokumentalnych TVP.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa i telefoniczna: 46 857 71 75, lub mailowo: rezerwacje@palacradziejowice.pl

Kategorie
Czasowe Koncerty Wydarzenia Wystawy

Wystawa „Wielki Błękit”

Szanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy na wystawę zatytułowaną „Wielki błękit” dnia 17 października o godzinie 19:00 w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. 

Otwarciu wernisażu towarzyszyć będzie  koncert Zuzanny Pietrzak (fortepian) oraz Jana Pietkiewicza  (skrzypce) z repertuarem:
Camille Saint Saëns- Łabędź z „Karnawału zwierząt”
Manuel de Falla/Fritz Kreisler – Taniec hiszpański z opery „La vida breve”
Karol Szymanowski – Źródło Aretuzy op. 30 nr 1
Claude Debussy – Clair de lune
George Gershwin/Jascha Heifetz – Trzy fragmenty z opery „Porgy and Bess”: Summertime, Bess, you is my woman now, It ain’t necessary so
Pablo de Sarasate – Fantazja „Carmen” Op. 25

Słowo wstępu o symbolice błękitu wygłosi prof. ucz. dr hab. Małgorzata Wrześniak – Kierownik Katedry Historii Kultury i Muzeologii, Dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Religii w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kulturoznawca, historyk sztuki i tłumacz. Prowadzi badania sztuk wizualnych związane z problematyką długiego trwania znaczeń symbolicznych w kulturze europejskiej. Interesuje się szczególnie aspektem znaczeniowym i funkcją komunikacyjną dzieł sztuki malarskiej oraz rzemiosła artystycznego. Pasjonatka kultury artystycznej Włoch, historycznych relacji polsko-włoskich, zajmuje się historią estetycznego przeżycia i postrzegania dzieł sztuki włoskiej przez polskich podróżników.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 41 obrazów w tonacji błękitu, w różnych rozmiarach.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa.

Prosimy o rezerwację miejsc, wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl

Serdecznie Państwa zapraszamy!

 

 

Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków istnieje od 1958 roku i funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego. Skupia twórców uprawiających sztuki plastyczne w zakresie malarstwa, grafiki, rysunku, tkaniny artystycznej, rzeźby, etc. W sferze publicznej realizuje zadania na płaszczyźnie nauki, edukacji, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Dzięki ogromnej pasji i zaangażowaniu swoich członków Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków jest jedną z prężniej działających organizacji pożytku publicznego o profilu artystycznym, edukującą i integrującą środowiska amatorów i profesjonalistów, obecnie już nie tylko z Warszawy i województwa mazowieckiego, ale z wielu zakątków naszego kraju. WSP stanowi również znakomity przykład współpracy międzypokoleniowej, ponieważ zrzesza twórców w różnym wieku, począwszy od studentów, poprzez osoby czynne zawodowo aż po emerytów. Jedną z niezwykle ważnych gałęzi aktywności stowarzyszenia jest prezentacja dorobku artystycznego. Kapitałem organizacji są wartościowi ludzie z pasją. Stowarzyszenie liczy prawie 250 członków, a na przestrzeni 65 lat istnienia na kartach jego historii zapisało się ponad 1600 artystów. Obecnym Prezesem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków jest artysta malarz Adam Piotr Rutkowski. Więcej informacji i ciekawostek z życia artystycznej społeczności Stowarzyszenia znajdą Państwo na stronie: www.wsp.netgaleria.pl oraz w mediach społecznościowych.

Kategorie
Koncerty Wydarzenia

Muzyczny Paryż à la polonaise w okresie międzywojennym

Szanowni Państwo,
Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach wraz z Biblioteką Polską w Paryżu ( Société Historique et Littéraire Polonaise / Bibliothèque Polonaise de Paris) oraz stowarzyszeniem Cercle Européen de Soutien à la Culture Polonaise mają zaszczyt zaprosić Państwa na wydarzenie słowno-muzyczne pt. Muzyczny Paryż à la polonaise w okresie międzywojennym.

Kiedy: 11 października 2024 r.

Gdzie: Sala koncertowa Pałacu, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

O której: 19:00

Koncert-prelekcja muzyki polskiej nawiązujący do wydanej książki Renaty Suchowiejko we francuskim tłumaczeniu (polskie wydanie: Muzyczny Paryż à la polonaise w okresie międzywojennym. Artyści – Wydarzenia – Konteksty, Kraków 2020) jest doskonałą okazją, aby pokazać słuchaczom niezwykle bogaty i wielowymiarowy obraz polskiej obecności w życiu muzycznym Paryża w latach 20. i 30. XX wieku.

 Wystąpią:
Joanna Maklakiewicz – fortepian, spadkobierczyni rodu Maklakiewiczów, posiadająca obszerne archiwum kompozytorów. Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, kierownik pracowni kameralistyki fortepianowej. Kompozycja Tryptyk Jana Maklakiewicza na fortepian i altówkę będzie wykonana z oryginalnych nut wydanych w Paryżu w 1929 roku.
Marek Bugajski – altówka, wybitny altowiolista, członek kwartetu Łazienek Królewskich, muzyk Filharmonii Narodowej, solista Polskiej Orkiestry Radiowej, solista orkiestry Opery w Oslo.
Prof. dr hab. Renata Suchowiejko – słowo o polskiej kulturze muzycznej w Paryżu i przedstawienie poszczególnych kompozycji w oparciu o monumentalną publikację własnego autorstwa w języku francuskim.

W programie:
Karol Szymanowski – Serenada don Juana z cyklu Maski na fortepian (dedykowane Arturowi Rubinsteinowi)
Piotr Perkowski – Karolowi Szymanowskiemu na fortepian i altówkę
Jan Maklakiewicz – Tryptyk na fortepian i altówkę
Szymon Laks – Sonatina na fortepian oraz Elegia żydowskich miasteczek na fortepian i altówkę
Aleksander Tansman – Sonatina na fortepian i flet w aranżacji na fortepian i altówkę
Grażyna Bacewicz – Witraż na fortepian i altówkę
Michał Spisak – Humoreska na fortepian                      
Karol Szymanowski – Taniec z baletu Harnasie na altówkę i fortepian

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa i telefoniczna.

Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem 46 857 71 75, lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl