„Święto Fletów” – koncert młodych talentów

Szanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert „Święto fletów”, który odbędzie się 25 stycznia o godzinie 16:00 w Nowym Domu Sztuki w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.

To niezwykłe wydarzenie muzyczne wypełnią dźwięki fletów na które zapraszają uczniowie i absolwenci klasy fletu Anny Wierzchowskiej z Państwowej Szkoły Muzycznej 1st. im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim, Grodziskiego Ogniska Muzycznego i Niepublicznej Szkoły Muzycznej 1st. AKOLADA w Błoniu.
Pod artystycznym przewodnictwem Anny Wierzchowskiej młodzi muzycy zaprezentują swoje umiejętności, wprowadzając słuchaczy w świat pięknych melodii i harmonii oraz polskich kolęd i pastorałek.
W programie usłyszymy utwory takich wykonawców jak: ABBA, Leonard Cohen, Georg Philipp Telemann, Maryla Rodowicz i wiele innych.

Niech ten koncert stanie się okazją do podziwiania pasji i talentu młodego pokolenia artystów oraz spędzenia popołudnia w wyjątkowej, muzycznej atmosferze.

Zapraszamy serdecznie!

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa, wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl lub telefoniczna pod numerem 46 857 71 75.

„Moim Przyjaciołom” – wydarzenie muzyczno – poetyckie

Zorganizowane przez Fundację Bramy Pojednania im. Maksymiliana Biskupskiego oraz Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego.

18 stycznia 2025 r. , godzina: 17:00,  Nowy Dom Sztuki – Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert zatytułowany „Moim Przyjaciołom”, będący pięknym połączeniem muzyki i poezji. To wydarzenie, dedykowane pamięci przyjaciół, stanie się okazją do refleksji nad sztuką, która łączy ludzi w niezwykły sposób.

Wieczór poprowadzi Maksymilian Biskupski – znany rzeźbiarz i poeta, którego wrażliwość artystyczna nada wydarzeniu wyjątkowego charakteru.

Wystąpią:
Kwartet smyczkowy Dagger
Jan Nicewicz – fortepian
Zuzanna Sejbuk – fortepian
Alicja Staniszewska – skrzypce
Jakub Staniszewski – fortepian

Przyjdźcie, by wspólnie celebrować piękno muzyki i poezji w niezapomnianej atmosferze. To wydarzenie to nie tylko koncert, ale także niezwykła podróż w świat emocji i artystycznych doznań.

Serdecznie Państwa zapraszamy!

Kategorie
Aktualności Wydarzenia Wystawy

Wystawa „Żywe wspomnienia”

Historia multimedialna

Tego jeszcze u nas nie było! Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zaprasza na multimedialną, immersyjną wystawę opisującą historię Pałacu, jego ewolucję na przestrzeni wieków, a w szczególności to jak z reprezentacyjnej rezydencji rodu Radziejowskich stał się jednym z najprężniejszych ośrodków kultury nie tylko w skali Mazowsza. Jak stał się ośrodkiem skupiającym zarówno środowiska twórcze od sztuk plastycznych, literatury po muzykę, ale również miejscem, do którego garną się melomani i wszyscy spragnieni sztuki w jej najlepszym wydaniu.

Nazwa wystawy zdradza wszystko: Żywe Wspomnienia: Multimedialne Historie Pałacu Radziejowice. Można powiedzieć, że opowiada o historii, symbolicznym „wczoraj” tego urokliwego miejsca językiem współczesności, odwołującym do najnowszych technologii multimediów. Widz znajdzie się dosłownie w środku obrazów.

Scenariusz wystawy opracowała Magdalena Piekorz, reżyserka (filmowa i teatralna), doktor sztuki filmowej, której bogatą twórczość i aktywność zwieńczył laur Złotego Lwa za film „Pręgi” na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a przypieczętowała nominacja dla tego obrazu czyniąca zeń polskim kandydatem do Oscara (2005). Poprzez kolejne obrazy, przy wtórze narracji Krzysztofa Wakulińskiego, aktora teatralnego i filmowego, stałego bywalca Pałacu w Radziejowicach i muzyki młodego pianisty i kompozytora Marcina Krajewskiego, przemierzymy radziejowickie włości w wyimaginowanej kapsule czasu, docierając do czasów nam współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem artystycznego życia Domu Pracy Twórczej, które oferuje gościom i melomanom ponad 60 wydarzeń artystycznych rocznie, jednocześnie pamiętając o trudnej do przecenienia roli Jerzego Waldorffa, który z Radziejowickiego Pałacu i jego otoczenia uczynił artystyczny salon.

Festiwale, koncerty, recitale, wystawy, spektakle i kursy mistrzowskie to radziejowicka współczesność. Nasze dzisiaj. Właśnie o tym co było, ale i jest teraz opowiada ta wystawa, odwołując do technologii i formuły niezwykle atrakcyjnych dla widzów w każdym wieku.

Wierzymy, że zabierzemy Państwa w niezapomnianą podróż przez wieki, przemierzając również bliską nam, urokliwą okolicę, oglądając ją oczami Józefa Chełmońskiego, jak i prezentując poczet wspaniałych gości, którzy swoją obecnością uświetnili nasze artystyczne wydarzenia z festiwalami na czele.

Otwarcie wystawy: 21 grudnia 2024 r. godz. 18.00
Nowy Dom Sztuki Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach

Wystawę można również oglądać w dniach: 22 grudnia, 28 grudnia oraz 29 grudnia 2024 roku, w godzinach od 14:00 do 18:30.

Kategorie
Aktualności Koncerty Wydarzenia

KOLĘDUJMY WSZYSCY WRAZ …

Chór VRC pod dyrekcją Joanny Malugi wraz Domem Pracy Twórczej zapraszają na pełen świątecznego blasku koncert kolędowy.

Sobota, 21 grudnia 2024 r., godz. 19:00

Nowy Dom Sztuki, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

W programie koncertu znajdą się dawne i współczesne kolędy i pastorałki polskie, ale także tradycyjne melodie z różnych stron świata: o radosnej nowinie, niebiańskich posłańcach oraz o niezwykłym niemowlęciu, które przychodzi na świat, by dać ludziom śmiech, w zamian biorąc płacz.

Śpiewanie i słuchanie melodyjnych, pełnych uroku kolęd to jedna z największych przyjemności okresu Bożego Narodzenia. Zanurzmy się razem w wyjątkowej atmosferze harmonii, ciepła i wspólnoty. Mamy nadzieję, że duży i nieoczywisty wybór świątecznych utworów zachęci naszą publiczność do wspólnego kolędowania.

W programie:
• Kolęda hultajska I – opr. P. Matz
• Z Narodzenia Pana – opr. J. A. Maklakiewicz
• Kołysanka bożonarodzeniowa – muz. L. Bárdos (sł. polskie W. Jankowski)
• Północ już była – opr. G. Miśkiewicz
• Tu scendi dalle stelle – muz. A. Liguori
• Zaśpiewam Jezuskowi – muz. S. Moryto
• Przybieżeli do Betlejem – opr. Z. Paster
• Ding Dong Merrily on High – muz. J. Tabourot
• Niemowlątko na słomie – muz. M. Małecki
• Cicha noc – muz. F.X. Gruber
• Kolędujmy wszyscy wraz – muz. A. Zieliński, opr. M. Szczepański
• Śliczna Panienka – muz. P. Pałka
• Niño Dios d’amor herido – F. Guerrero
• Do szopy hej pasterze – opr. J. Świder
• Lulejże, mi lulej – muz. J. Derfel, opr. J. Rachubiński
• Kolęda hultajska II – opr. P. Matz

Chór VRC to wielokrotnie nagradzany zespół wokalny założony w 2009 roku, prowadzony przez dyrygentkę Joannę Malugę oraz dyrygentki asystentki Annę Waligórę-Tarnowską i Martę Dziewanowską-Pachowską. Specjalnością chóru jest muzyka współczesna i muzyka dawna oraz autorskie projekty na styku różnych dziedzin sztuki, którymi lubi zaskakiwać swoich słuchaczy.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa, wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl lub telefoniczna pod numerem 46 857 71 75.

Kategorie
Aktualności Koncerty Wydarzenia

Koncert z muzyką filmową

Zapraszamy na wyjątkowy koncert z muzyką filmową!

Kiedy: sobota 14 grudnia 2024, godz. 19:00
Gdzie: Nowy Dom Sztuki, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

WYKONAWCY:
Maksym Rzemiński – fortepian

z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego w składzie:
Adrianna Buczek – I skrzypce
Katarzyna Hermanowicz – II skrzypce
Alina Kowalska – altówka
Justyna Meliszek-Skrętkowska – wiolonczela

Przenieś się do świata największych filmowych emocji i niezapomnianych melodii, które wzruszały widzów na całym świecie!

Repertuar:
W programie znajdą się m.in.:
On the Nature of Daylight – Arrival (Max Richter)
Now We Are Free – Gladiator (Lisa Gerrard, Hans Zimmer)
Gra o Tron – Ramin Djawadi
Lista Schindlera – John Williams
Libertango – Astor Piazzolla
Sleep Safe and Warm – Rosemary’s Baby (Krzysztof Komeda)

…i wiele innych perełek muzyki filmowej, które na nowo ożyją dzięki mistrzowskim interpretacjom wykonawców!

Niech magia kina spotka się z muzyką na żywo! Nie przegap tego niezwykłego wieczoru!

Wstęp: Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa, wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl lub telefoniczna pod numerem 46 857 71 75.

Maksym Rzemiński – ukończył I i II stopień szkoły muzycznej w Kielcach w klasie fortepianu prof. Janiny Woźniak. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka. Odbył kurs mistrzowski u prof. Barbary Hesse Bukowskiej na Litwie. W młodości wielokrotny stypendysta fundacji Sapere Aude, Na Rzecz Sztuki Dziecka, Fundacji dla wybitnie uzdolnionych muzycznie.
Maksym Rzemiński już jako 10-letni chłopiec wykonał koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem kieleckich filharmoników.
W 2015 roku Maksym Rzemiński nagrał pierwszy album z muzyką filmową „INCEPTION” (fortepian – solo) krążek otrzymał patronat RMF CLASSIC.
W ramach promocji swojego albumu Maksym Rzemiński wystąpił jako solista z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego, a także z Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.
W roku 2017 Maksym Rzemiński został wyróżniony przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.Rok 2019 – Laureat I nagrody w plebiscycie „Człowiek roku” w kategorii kultura – KielceRok 2019 – Laureat II nagrody w plebiscycie „Człowiek roku” w kategorii kultura – Województwo Świętokrzyskie.Rok 2019 – Nagroda I stopnia przyznana przez Urząd Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej ,upowszechniania i ochrony kultury za 2018 rok.
W 2018 roku Maksym Rzemiński wydał album „MAXIMUS”, który przynosi kolejne interpretacje muzyki filmowej – te, dla pianisty stają się szczególnym wyzwaniem. Aranżacji kompozycji na orkiestrę dokonał laureat ,,Fryderyka”, wiolonczelista i aranżer – Krzysztof Lenczowski, a Maksym Rzemiński brawurowo je realizuje wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną, pod batutą Dawida Runtza.  Na płycie znalazły się znane i popularne kompozycje Jóhanna Jóhannssona, Waldemara Kazaneckiego, Wojciecha Kilara, Ennio Morricone, Ludovico Einaudi, Johna Williamsa i Isaaca Albéniza, Hansa Zimmera, Davida Hirschfeldera,Ryuichi Sakamoto, Angelo Badalamenti’ego oraz Krzysztofa Komedy.

Kategorie
Koncerty Wydarzenia

Festiwal Muzyka Dawna-Persona Grata – Królewska Playlista

2 grudnia 2024, godz. 19:00
Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach
Nowy Dom Sztuki

Wykonawcy:
Julie Goussot – sopran
Magdalena Karolak – obój
Marta Gawlas – flauto traverso
Marcin Świątkiewicz – klawesyn, dyrygent
Orkiestra Arte dei Suonatori

Program
Johann David Heinichen (1683-1729)
Koncert fletowy D-dur, Seibel 225
Johann Adolf Hasse (1699 – 1783)

Motet “Alma Redemptoris Mater”, IJH 87
przerwa
Johann David Heinichen
Pastorale per la Notte di Natale, S.242
Koncert na flet i obój g-moll, Seibel 238
Johann Adolf Hasse
Motet “Alta nubes illustrata”, IJH 7

Program „Królewska Playlista” przeniesie Państwa do czasów, gdy muzyka wykonywana na żywo pełniła rolę dzisiejszych playlist – zbiorów utworów, które można zestawiać według własnych upodobań i wielokrotnie odtwarzać. W XVIII wieku muzyka była nieodłącznym elementem życia codziennego na dworze królewskim, towarzysząc zarówno oficjalnym uroczystościom, jak i życiu prywatnemu. Podobnie jak dziś tworzymy playlisty ukazujące nasze muzyczne preferencje, tak królowie i arystokracja mieli swoje ulubione modne utwory i preferowanych wykonawców.

Zaprezentujemy utwory napisane przez królewskich kapelmistrzów: Johanna Adolfa Hassego i Johanna Davida Heinichena, których twórczość z pewnością była „dodana do ulubionych” przez dwór królewski. Johann Adolf Hasse był uważany przez współczesnych za jednego z największych kompozytorów epoki. Muzyka, którą tworzył podczas swojego ponad 80-letniego życia, towarzyszyła polskim możnowładcom przez niemal cały XVIII wiek. W 1731 roku August II mianował Hassego królewsko-polskim i elektorsko-saskim kapelmistrzem. Po śmierci króla kompozytor kontynuował służbę na drezdeńsko-warszawskim dworze Augusta III, kilkukrotnie przebywając w Warszawie przy okazji wystawień swoich oper. Komponował także na zamówienie króla Stanisława Augusta. Z kolei Johann David Heinichen był poprzednikiem Hassego na stanowisku królewsko-polskiego kapelmistrza na dworze Augusta II.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania muzycznych skarbów XVIII wieku i zanurzenia się w atmosferze królewskiego dworu w Warszawie.

Festiwal Muzyka Dawna – Persona Grata dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa, wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl lub telefoniczna pod numerem 46 857 71 75.

Kategorie
Spektakle Wydarzenia

„Basia. Opowieść o żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”

„Basia. Opowieść o żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”
W roli Basi Baczyńskiej: Alicja Pietruszka
Reżyseria: Duśka Markowska-Resich
Muzyka i śpiew: Sławomir Zygmunt

Spotkali się na tajnych kompletach polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w mieszkaniu na Kredytowej podczas wykładu z logiki. On – dwudziestoletni, niewysoki, z burzą jasnych włosów na głowie, ona – dziewiętnastoletnia, kochająca poezję i marząca o zawodzie krytyka literackiego. Długo rozmawiali podczas, gdy odprowadzał ją tamtego dnia do domu. Tydzień po tym, jak się poznali, Krzysztof poprosił Basię o rękę, a sześć miesięcy później byli już małżeństwem.  

Spektakl „Basia” przenosi widza w sam środek toczących się podczas Powstania Warszawskiego walk. Pośród dźwięków bombardowania i krzyków ludzi, odnajduje on ukrywającą się w piwnicy Barbarę Baczyńską, trzymającą w ręku tomik wierszy męża. Są to ostatnie godziny jej życia, w czasie których wspomina ostatnie dwa lata spędzone u boku znakomitego poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Sławomir Zygmunt, odpowiedzialny za scenariusz spektaklu, to postać wielowymiarowa, muzyk, pisarz i dziennikarz. Opowieści swoich dziadków – mieszkających w tej samej kamienicy, co poeta Krzysztof Kamil Baczyński – przenosi z niebywałą głębią na scenę. Wraz z Duśką Markowską-Resich, reżyserem teatralnym i filmowym, sprawiają, że widzowie mają możliwość doświadczenia emocji targających Barbarą Baczyńską, w której postać z prawdziwą autentycznością tym razem wciela się Alicja Pietruszka, aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie, Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie w klasie fortepianu oraz Escuela Superior de Arte Dramático de Castilla y León.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa, wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl lub telefoniczna pod numerem 46 857 71 75.

Kategorie
Koncerty Wydarzenia

Koncert JERZY FITELBERG REDISCOVERING

sobota, 30 listopada 2024r., godz. 19.00, Nowy Dom Sztuki

Na album składają się premiery fonograficzne czterech kompozycji Jerzego Fitelberga, syna słynnego dyrygenta Grzegorza Fitelberga. Ich nagranie stało się możliwe dzięki sprowadzeniu przez wykonawców przechowywanych w USA manuskryptów. Urodzony w 1903 roku kompozytor spędził większość życia za granicą – w Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku – co poskutkowało zapomnieniem jego dorobku artystycznego, choć za życia cieszył się dużym uznaniem, a jego utwory były wykonywane przez najsłynniejszych muzyków epoki. Mając możliwość obcowania z twórczością najważniejszych postaci życia muzycznego, szybko wykształcił własny styl i został ogłoszony prekursorem indywidualizmu nowej muzyki. Jego utwory utrzymane są w stylu neoklasycznym, choć zauważalne są także wpływy baroku i neoromantyzmu. Cechuje je rozmach, wysoki stopień skomplikowania faktury  oraz pierwiastek wirtuozowski. Marcin i Aleksandra Hałat to artyści wszechstronni, bywalcy wielu festiwali w Polsce i za granicą, pianistka prowadzi także działalność badawczą w celu przywrócenia pamięci o polskich kompozytorach emigracyjnych. Jerzy Fitelberg jest jednym z nich, a jego kompozycje z pewnością zasługują na powrót na estrady.  

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa, wysyłając wiadomość na adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl lub telefoniczna pod numerem 46 857 71 75.

Kategorie
Koncerty Wydarzenia

KONCERT NATURCEARE

KONCERT NATURCEARE: Gryvul / Zemla / Lange / Smith / Sinfonietta Cracovia / Krych 

Z okazji 175. rocznicy urodzin Józefa Chełmońskiego, zapraszamy na koncert Sinfonietty Cracovii pod kierownictwem Lilianny Krych. Podczas koncertu usłyszmy utwory czterech kompozytorek: Katariny Gryvul, Tine Surel Lange, Lindy Catlin Smith oraz Agaty Zemli. Wszystkie nawiązujące do natury, w tym połączeniu wyrażają troskę o jej kondycję i przyszłość naszej planety.

Koncert towarzyszy wystawie „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Utwory Katariny Gryvul Uhtceare i Agaty Zemli what field whispers zostały skomponowane na zamówienie Muzeum Narodowego w Warszawie.  

Po koncercie zapraszamy na rozmowę z kompozytorkami. Katarina Gryvul i Agata Zemla w rozmowie z Krzysztofem Pietraszewskim, kuratorem koncertu, przybliżą proces koncepcyjny i twórczy, związki z twórczością Chełmońskiego i inspiracje płynące z natury. 

Koncertowi towarzyszy także projekt fonograficzny. Zamówione kompozycje Gryvul i Zemli zostały zarejestrowane i wydane na winylu Naturceare, którego premiera odbyła się 28.09.2024 w Muzeum Narodowym w Warszawie. Album jest do nabycia w sklepie Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Termin: 17 listopada 2024 roku, godz. 15:00

Czas trwania: ok. 80 min

Miejsce zbiórki: Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, ul. H. Sienkiewicza 4, 96-325 Radziejowice

Dla kogo: bez limitu wieku

Zasady udziału: wstęp wolny, rezerwacja miejsc od 5 listopada.
Rezerwacja odbywa się mailowo: rezerwacje@palacradziejowice.pl i telefonicznie: +45 857 71 75

Więcej o koncepcji i utworach:

Naturceare to neologizm zainspirowany tytułem jednej z kompozycji, łączący staroangielskie ceare oznaczające lęk, zamartwianie się z nature, określającym przedmiot troski. Natura, choć surowa i pełna gwałtowności, u Józefa Chełmońskiego zobrazowana jest z wielką czułością, którą chcemy się inspirować. W jego dziełach podziwiać możemy liczne gatunki ptaków, a wśród nich takie, które coraz trudniej spotkać w środowisku naturalnym, zagrożone wyginięciem żurawie, czajki, cietrzewie, kuropatwy i dropie. 

Agata Zemla i Katarina Gryvul skomponowały utwory dla Muzeum Narodowego w Warszawie z myślą o monograficznej wystawie Chełmońskiego, ale także inspirowane naturą w jego dziełach. Młode artystki w dojrzały sposób wykorzystały materiał źródłowy, a przede wszystkim dużą obsadę instrumentalną, ze swadą korzystając z dodatkowych mediów. Powstały dwie, bardzo plastyczne kompozycje, niepodzielnie związane z obrazami Józefa Chełmońskiego.  

W Uhtceare (tj. Weltschmerz o brzasku) niemal wprost odzywają się budzące się do życia ptaki. Naśladują je instrumenty, lekko podbite elektroniką i wokalizami. Gryvul bardzo oszczędnie, punktowo wykorzystuje rozszerzone techniki wykonawcze, podkreślając barwę, tak istotną w obrazach artysty. Napisała klasycznie prowadzony, uwspółcześniony brzmieniem utwór, który przywołuje uczucie nostalgii, samotności i śmiertelności. 

Kompozycja Agaty Zemli what field whispers to rozedrgane i chropowate partie smyczków, odgłosy zasuszonej łąki. Artystka, towarzysząc orkiestrze smyczkowej, gra na amplifikowanym obrazie polnym, pełnym traw i źdźbeł, które nie tylko szepczą, ale także brzmią. Inspirowała się przyrodą, ale także drugim ważnym tematem Chełmońskiego – wsią. Kompozytorka świadoma rozkwitu zainteresowania życiem naszych chłopskich przodków, napisała muzykę przesyconą emocjami płynącymi z rewizji wiedzy na temat ich niewolniczego wyzysku. 

W koncercie usłyszymy jeszcze dwie kompozycje, po raz pierwszy wykonane w Polsce, Les fleurs anciennes Lindy Catlin Smith oraz Ritual for Changing Times – Spring Equinox Tine Surel Lange, które doskonale wpisują się w motyw przewodni koncertu. Kanadyjka odwołuje się do starożytnych kwiatów i nawiązuje do muzyki dawnej, natomiast Norweżka inspirując się cyklem zmian w naturze mówi wprost jakich zmian wypatruje z nadzieją: „It is my hope, that we – the human race – at some point will turn the course, regain our humility towards our surroundings, and move towards better times”. 

Agata Zemla – elektronika 
Katarina Gryvul – głos, elektronika 
Lilianna Krych – dyrygentka 
Sinfonietta Cracovia 
Krzysztof Pietraszewski – kurator 

Program: 
Tine Surel Lange – Ritual for Changing Times – Spring Equinox na smyczki i wideo (2022) Linda Catlin Smith – Les fleurs anciennes na 13 instrument smyczkowych (2000)  
Agata Zemla – what field whispers* na smyczki i elektronikę na żywo (2024)  
Katarina Gryvul – Uhtceare* na głos, 14 smyczków i elektronikę (2024) 

*zamówienia Muzeum Narodowego w Warszawie 

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.  

5. Radziejowickie Wieczory Jazzowe – święto jazzu w Radziejowicach

W dniach 7-10 listopada w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbędzie się piąta edycja Radziejowickich Wieczorów Jazzowych, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych regionu. Wieczory te, tradycyjnie organizowane w magicznej scenerii Nowego Domu Sztuki, gromadzą na scenie wybitnych polskich i zagranicznych artystów, oferując publiczności  niezapomniane wieczory pełne jazzowych improwizacji, unikalnych brzmień i emocji.

Program wydarzenia:

  • 7 listopada: Piotr Wojtasik Quintet z udziałem wyjątkowego gościa Anny Marii Jopek, jednej z najbardziej cenionych wokalistek na polskiej scenie muzycznej.
  • 8 listopada: Krzysztof Ścierański Trio – legendarne trio basisty Krzysztofa Ścierańskiego, znane z nowatorskich interpretacji jazzowych standardów oraz autorskich kompozycji.
  • 9 listopada: Adam Bałdych & Krzysztof Dys – duet, który poprzez swoje mistrzowskie podejście do skrzypiec i fortepianu tworzy nową jakość na polskiej scenie jazzowej.
  • 10 listopada: Natalia Muianga Band z gościnnym udziałem Tamary Behler oraz Grzecha Piotrowskiego – artyści, którzy swoim unikalnym stylem wprowadzą słuchaczy w klimatyczne i pełne pasji zakończenie wieczorów jazzowych.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00 w Nowym Domu Sztuki.

Organizator, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, zaprasza na wyjątkowe koncerty z jazzem na najwyższym poziomie.

Wydarzenie biletowane.

Bilety dostępne na platformie Biletyna.pl, serwis internetowy wydarzenia – pod tym linkiem.