Kategorie
Aktualności Wydarzenia

„Ryszard Karczykowski. Wyśpiewałem życie”

Szanowni Państwo!

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej mają zaszczyt zaprosić na promocję książki „Ryszard Karczykowski. Wyśpiewałem życie” autorstwa Krzysztofa Kordy i Janusza Landowskiego, którzy przedstawili historię życia sławnego tenora – od pierwszych lat spędzonych w rodzinnym Tczewie, po sceny najwybitniejszych oper na całym świecie.

Spotkanie z prof. Ryszardem Karczykowskim odbędzie się 14 września, o godzinie 18:00 w sali kominkowej Nowego Domu Sztuki.

Rozmowę z prof. Karczykowskim poprowadzi Krzysztof Korda oraz Janusz Landowski.

Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki wraz z autografem gościa honorowego, następnie serdecznie Państwa zapraszamy na Koncert wieńczący Mistrzowski Kurs Techniki i Interpretacji Wokalnej Profesora Ryszarda Karczykowskiego o godzinie 19:00.

Do zobaczenia w Radziejowicach!

Kategorie
Koncerty Wydarzenia

Altberg Ensemble ponownie w Radziejowicach!

Altberg Ensemble Łódzka Orkiestra Barokowa – kierownictwo artystyczne Jakub Kościukiewicz/ Ewa Mrowca

Koncert w Domu Pracy Twórczej Pałac w Radziejowicach
Czwartek, 19 września 2024 godz. 19.00

Concerti per vari strumenti

Altberg Ensemble na historycznych instrumentach
Jörg-Andreas Bötticher – klawesyn/ prowadzenie orkiestry

W programie:
Johann David Heinichen (1683-1729) – Concerto G dur à 7, na 2 oboje, fagot, smyczki i basso continuo (Wenecja, 1715)

Christoph Graupner (1683-1760) – Concerto g moll na 2 skrzypiec, smyczki i basso continuo GWV 334, (ok. 1737)

Anonymous, Concerto B-dur na wiolonczelę i skrzypce koncertujące, 2 skrzypiec, altówkę i basso continuo; (Ms ca. 1720–1730, Drezno, SLUB, Schrank II/33/74, kopista: częściowo Johann Georg Pisendel)

Johann David Heinichen (1683-1729) -Concerto a moll na skrzypce, smyczki i basso continuo                

Christoph Graupner (1683-1760) – Sarabande & Chaconne C dur na 2 klawesyny                   

Johann Friedrich Fasch (1688-1758) – Concerto c moll à 7 na fagot, 2 oboje, smyczki i basso continuo (ok.  1740) 

Altberg Ensemble na historycznych instrumentach w składzie:
I skrzypce
Joanna Huszcza
Aleksandra Kelm
II skrzypce
Paweł Miczka
Debora Kramarek
Altówki
Katarzyna Rymuza
Anna Nowak-Pokrzywińska
Wiolonczele
Jakub Kościukiewicz
Anna Cierpisz
Fagot
Kamila Marcinkowska
Oboje
Patrycja Leśnik-Hutek
Jan Hutek
Kontrabas
Tomasz Iwanek
Klawesyn
Jörg-Andreas Bötticher
Ewa Mrowca

Altberg Ensemble – łódzka orkiestra barokowa powstała w 2017 roku z    inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza. Zespół zadebiutował 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą koncertem w ramach XVIII Festiwalu Kolory Polski, a jego pojawienie się zostało w krótkim czasie docenione przez łódzkie środowisko muzyczne. Zaowocowało to przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop, a w kolejnym roku koncertem w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi.
Altberg Ensemble ma na swoim koncie płytę z utworami G. Ph. Telemanna, Suites & Concerto, DUX1761, nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena, która została nominowana do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna, a jesienią 2023 roku otrzymała Złoty Dyplom w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii Nagranie Fonograficzne.  Od 2018 roku Altberg Ensemble regularnie współpracuje z wybitnym szwajcarskim klawesynistą, organistą i dyrygentem Jörgiem-Andreasem Bötticherem, który wielokrotnie poprowadził zespół w ramach cykli 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, Barokowa Łódź i Barokowe Miraże oraz ORGANy PLUS. Retransmisja koncertu z festiwalu ORGANy PLUS miała miejsce w Drugim Programie Polskiego Radia w październiku 2023 r.
Od 2022 roku Altberg Ensemble występuje w Muzeum Miasta Łodzi w ramach cyklu Barokowe Miraże, który został doceniony przez środowisko muzyczne Brązowym Dyplomem w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii Wydarzenie Muzyczne.
Altberg Ensemble występował w Łódzkiej Filharmonii im. A. Rubinsteina, na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Kolorach Polski w Tumie pod Łęczycą i Gidlach, ORGANy PLUS w Gdańsku, Bydgoskiej Scenie Barokowej, Barok na Mazurach, Koncertach Pokoju w Jaworze. W sierpniu 2022 roku Altberg Ensemble opracował i wykonał w ramach Festiwalu Kolory Polski program składający się z zapomnianych muzykaliów XVIII-wiecznej kapeli w klasztorze oo. Dominikanów w Gidlach.
Altberg Ensemble jest stałym gościem Domu Pracy Twórczej – Pałac w Radziejowicach, gdzie przygotowuje swoje muzyczne projekty.
Zespół gra na instrumentach historycznych, stosując dawne praktyki wykonawcze. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983). W 2023 roku, Altberg Ensemble pod kierunkiem Jörga-Andreasa Böttichera nagrał swoja drugą płytę CD z utworami Ph. H. Erlebacha, J. C. F. Fischera, J. S. Kussera i J. Fischera, Ouvertures & Suites DUX1987, która ukazała się w maju 2024 roku.
www.altbergensemble.com

Jörg-Andreas Bötticher – profesor klawesynu i basso continuo w Schola Cantorum Basiliensis, organista w Predigerkirche w Bazylei i dyrektor artystyczny cyklu Abendmusiken in der Predigerkirche. Bötticher występuje jako solista, a także z różnymi zespołami, w tym Altberg Ensemble i Voces Suaves. Jest autorem licznych publikacji w dziedzinie basso continuo, estetyki muzyki, a także kantat J. S. Bacha. Liczne nagrania CD dokumentują jego zainteresowanie mało znanymi kompozytorami, takimi jak Alessandro Poglietti, Michelangelo Rossi i Gottlieb Muffat, Marco Giuseppe Peranda czy Balthasar Erben (Abendmusiken Basel). Wiele jego płyt zdobyło wyróżnienie Diapason d’or. W 2020 roku Jörg-Andreas Bötticher został uhonorowany Nagrodą Naukową Miasta Bazylei za wieloletnią działalność łączącą pracę badawczą z praktyką wykonawczą. www.jaboetticher.ch

Kategorie
Aktualności Koncerty Wydarzenia

Koncert wieńczący Mistrzowski Kurs Techniki i Interpretacji Wokalnej Profesora Ryszarda Karczykowskiego

Drodzy Państwo!

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w sobotę 14 września, o godzinie 19:00, będący uroczystym zakończeniem Kursu Techniki i Interpretacji Wokalnej prowadzonego przez Profesora Ryszarda Karczykowskiego.

To niezwykła okazja, by usłyszeć uczestników kursu prezentujących efekty intensywnej pracy pod okiem mistrza. Koncert będzie pełen emocji, talentu i pięknej muzyki – nie może Was tam zabraknąć!

Fortepian i współpraca dydaktyczna: Marcin Piotr Łopacki.

Kategorie
Aktualności Koncerty

Koncert uczestników XI Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego dla młodych pianistów

W piątek 23 sierpnia o godz. 19:00 w Nowym Domu Sztuki w Sali Koncertowej zapraszamy na koncert uczestników 11. Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego dla młodych pianistów w Radziejowicach organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Domem Pracy Twórczej  w Radziejowicach. Wydarzenie niezmiennie dedykowane jest uczniom, studentom  i absolwentom szkół oraz wyższych uczelni muzycznych.

Podczas tegorocznego Kursu młodzi adepci sztuki pianistycznej mieli możliwość pracować pod kierunkiem wybitnych artystów i uznanych autorytetów pedagogicznych, jak: Ludmil Angelov, Robert McDonald, Konstantin Scherbakov, Philippe Giusiano oraz Dmitry Ablogin.

Serdecznie zapraszamy!!!

Kategorie
Aktualności

Ważna informacja dla radziejowickich gości

Drodzy Goście,

z wielką radością od lat gościmy Państwa w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, oferując wydarzenia artystyczne na najwyższym poziomie. Aby móc dalej rozwijać nasze projekty i sprostać Państwa oczekiwaniom, zdecydowaliśmy się wprowadzić niewielką odpłatność na wybrane wydarzenia.

Ta zmiana pozwoli nam inwestować w nowoczesne technologie i rozwój zaplecza technicznego, co bezpośrednio przełoży się na jakość organizowanych wydarzeń. Dzięki temu będziemy mogli realizować jeszcze bardziej złożone i spektakularne przedsięwzięcia, które wzbogacą nasze programy i dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń.

Już teraz gorąco zapraszamy na wyjątkowy spektakl Agnieszki Przepiórskiej pt. „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”. To poruszające przedstawienie, które zyskało uznanie krytyków i widzów, jest znakomitym przykładem tego, co chcemy oferować: artystycznych przeżyć na najwyższym poziomie, które inspirują i zostawiają trwały ślad w sercach.
Państwa wsparcie poprzez zakup biletu to dla nas nie tylko możliwość dalszego rozwoju, ale też sygnał, że cenicie jakość i wartość artystyczną, jaką staramy się dostarczać. Dzięki Państwu możemy kontynuować naszą misję tworzenia wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które nie tylko bawią, ale także wzbogacają naszą wspólną kulturę.

Do zobaczenia na najbliższym wydarzeniu!

Kategorie
Aktualności Spektakle Wydarzenia

Spektakl „W maju się nie umiera” w Radziejowicach!

Matka. Działaczka społeczna. Poetka. Kolorowy ptak. Kobieta walcząca z systemem i narzuconymi normami społecznymi. Matka zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Historia Barbary Sadowskiej, w której role wcieliła się Agnieszka Przepiórska opowiedziana została w monodramie wyprodukowanym przez Dom Spotkań z Historią

Milicjanci zeznali, że krzyczał. Nieprawda. On nigdy nie krzyczał. Bo ja nigdy nie krzyczałam, nie umiałam. U nas się nie krzyczało w domu.

Barbara Sadowska urodziła się w 1940 roku w Paryżu. Po wojnie przyjechała do Polski i zamieszkała w Sopocie. Następnie przeniosła się do Warszawy. Skończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a w 1957 debiutowała jako poetka opublikowanym w tygodniku „Nowa Kultura” wierszem Matka. Sześć lat później wyszła za mąż za Leopolda Przemyka. W maju 1964 urodziła syna, Grzegorza. Na początku lat siedemdziesiątych Barbara zaczęła działać w opozycji antykomunistycznej. Z tego powodu została kilkakrotnie aresztowana przez Służbę Bezpieczeństwa, a wiosną 1983 roku milicjanci pobili ją w komitecie pomocy internowanym, który mieścił się przy kościele św. Marcina w Warszawie. Niedługo później Grzegorz świętując z przyjaciółmi zdaną maturę, został zatrzymany przez milicję i brutalnie pobity przez funkcjonariuszy z komisariatu przy ul. Jezuickiej. W wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej zmarł w szpitalu – trzy dni przed dziewiętnastymi urodzinami.

Obudźcie się. Wstańcie. Mi pękło serce, dlatego jeszcze trochę poleżę.

Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską.

Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.

A teraz? Gdzie jest wasza odwaga? No, spójrzcie mi w oczy! Żaden adwokat, żaden prokurator was przede mną nie obroni.

Agnieszka Przepiórska o swojej pracy mówi: „Teatr to dla mnie opowieść. Dzielenie się historią, wymiana emocji i energii. Często lot w kosmos, rzadko przykry obowiązek”. Aktorka tworzy od 10 lat teatr biograficzny. Zaczęła od opowieści o emancypacji wdowy smoleńskiej, poprzez autobiograficzną opowieść o dorastaniu bez ojca i historii byłej korespondentki wojennej. Trzy ostatnie monodramy poświęciła historiom polskiej poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Ginczanki, naukowczyni i popularyzatorki nauki Simony Kossak oraz działaczki społecznej i opozycjonistki PRL Anny Walentynowicz.

Autorem tekstów do wszystkich biograficznych monodramów w repertuarze Agnieszki Przepiórskiej jest Piotr Rowicki. Przepiórska na stałe współpracuje również z Anną Gryszkówną, aktorką Teatru Narodowego i reżyserką, która odpowiada za poprzednie trzy monodramy oraz najnowszy, o Barbarze Sadowskiej. Muzykę do spektaklu skomponował Michał Lamża, a jego producentką jest Agata Kucharska.

//OSTRZEŻENIE: w spektaklu występują efekty stroboskopowe i nagłe, głośne dźwięki//

Zapraszamy do zakupu biletów, można je nabyć w portalu biletyna.pl pod tym linkiem.

W roli Barbary Sadowskiej: Agnieszka Przepiórska
Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Muzyka: Michał Lamża
Scenografia i kostium: Alicja Patyniak-Rogozińska
Reżyseria świateł, wideo: Michał Głaszczka
Konsultacja merytoryczna: Cezary Łazarewicz
Charakteryzacja: Józefina Loy
Produkcja: Agata Kucharska
Plakat: Katarzyna Godyń-Skoczylas
Specjalne podziękowania dla Elżbiety Ficowskiej
Sesja zdjęciowa: Magda Hueckel
Spektakl został wyprodukowany przez Dom Spotkań z Historią.

Kategorie
Aktualności Kursy mistrzowskie Wydarzenia

XI edycja Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego dla Młodych Pianistów

W dniach 18 – 25 sierpnia 2024 r. w Pałacu w Radziejowicach odbędzie się 11. edycja Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego dla młodych pianistów organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Domem Pracy Twórczej  w Radziejowicach. Wydarzenie niezmiennie dedykowane jest uczniom, studentom  i absolwentom szkół oraz wyższych uczelni muzycznych.

Podczas tegorocznego Kursu młodzi adepci sztuki pianistycznej będą pracować pod kierunkiem wybitnych artystów i uznanych autorytetów pedagogicznych, jak: Ludmil Angelov (w zastępstwie za Ingrid Fliter), Robert McDonald, Konstantin Scherbakov, Philippe Giusiano oraz Dmitry Ablogin. Śladem poprzednich edycji, uczestnicy kursu będą mieli okazję wziąć udział w koncertach Festiwalu „Chopin i Jego Europa” oraz odwiedzić miejsca związane z Fryderykiem Chopinem.

Kategorie
Aktualności Koncerty Wydarzenia

XXI edycja Festiwalu Ensemble!

XXI edycja Festiwalu Ensemble!
Tegoroczna edycja Festiwalu Ensemble potrwa od 31 sierpnia do 8 września w Nowym Domu Sztuki w Pałacu w Radziejowicach. Przed nami koncerty muzyki klasycznej z udziałem wybitnych instrumentalistów, m.in. Jakuba Jakowicza, Marcina Markowicza, Jakoba Kullberga czy Mackenzie’ego Melemeda, oraz pokaz aktorski pod kierunkiem znakomitego aktora i pedagoga Cezarego Kosińskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

Festiwal Ensemble ma unikatową formułę. Składa się z części warsztatowej, skierowanej do wybranych studentów najlepszych szkół artystycznych w Polsce i za granicą, oraz z części otwartej, skierowanej do szerokiej publiczności, w której prezentowane są efekty intensywnej pracy twórczej. W tym roku czeka nas sześć koncertów klasycznych oraz pokaz aktorski. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Publiczność będzie mogła zatopić się w muzyce i sztuce wraz z wybitnymi artystami oraz poczuć się ważną i integralną częścią festiwalowej wspólnoty.

Grono profesorów XXI edycji Festiwalu Ensemble stanowią: Mackenzie Melemed (fortepian), Jakub Jakowicz (skrzypce), Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Marcin Markowicz (skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), Jakob Kullberg (wiolonczela), Maciej Młodawski (wiolonczela), Sebastian Aleksandrowicz (obój), Tomasz Januchta (kontrabas). Warsztaty Teatralne poprowadzą Cezary Kosiński oraz Oskar Hamerski. Wszystkim tym utytułowanym artystom towarzyszyć będzie 19 studentów najlepszych szkół artystycznych w Polsce i za granicą.

Muzyczny program XXI Festiwalu Ensemble bezpośrednio nawiązuje do kobiecego aspektu w historii muzyki. W Radziejowicach postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co niepowtarzalnego do kultury muzycznej na przestrzeni wieków wnosiły kobiety.

Program przypomni niezwykłe postacie i ich znane, a niekiedy zbyt rzadko wykonywane dzieła. Publiczność oraz uczestnicy Festiwalu usłyszą utwory słynnej Hildegardy z Bingen, działającej w XII wieku niemieckiej zakonnicy, kompozytorki, poetki, wizjonerki i uczonej. Romantyzm reprezentować będą Fanny Mendelssohn-Hensel (Kwartet smyczkowy Es-dur) i Louise Farrenc (Kwintet fortepianowy a-moll op. 30), której twórczość cieszyła się dużym poważaniem wśród współczesnych, pozytywnie na jej temat wypowiadał się Robert Schumann. Rebecca Clarke (1886–1979), opisana przez Stephena Banfielda jako najwybitniejsza brytyjska kompozytorka międzywojennego pokolenia, skomponowała 95 utworów – na Festiwalu zaprezentowane zostanie jej Trio fortepianowe. Przedstawiona będzie też twórczość Sofiji Gubaiduliny (*1931) – razem z Henrykiem Mikołajem Góreckim, Arvo Pärtem czy Johnem Tavenerem zalicza się ją do nurtu „nowej muzyki religijnej”. Inna bohaterka festiwalu to znana współczesna kompozytorka Hanna Kulenty. Dzieła wykonywane będą w szerokim kontekście twórczości XVIII, XIX i XX wieku (Mozart, Haydn, Beethoven, Dubois, Britten, Brahms, Hummel, Wajnberg).

Przez 18 lat Festiwal Ensemble odbywał się w Zamku Książ w Wałbrzychu. W 2022 roku przeniósł się do przepięknych przestrzeni Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Zamek, Pałac, Dwór Modrzewiowy, Nowy Dom Sztuki oraz wiele innych miejsc wchodzących w skład radziejowickiego kompleksu – to idealna sceneria dla wszystkich festiwalowych wydarzeń.

Koncert inauguracyjny, zgodnie z wieloletnią tradycją Festiwalu odbywający się wyłącznie w wykonaniu festiwalowych profesorów, zaplanowany jest na sobotę 31 sierpnia na godz. 19:00 w Nowym Domu Sztuki w Pałacu w Radziejowicach. Kolejne wydarzenia: 1 września, 3 września, 4 września, 6 września, 7 września i 8 września. Na wszystkie wydarzenia w ramach XXI Festiwalu Ensemble wstęp jest bezpłatny.

XXI Festiwal Ensemble
31.08–8.09.2024 r.
Nowy Dom Sztuki – Pałac w Radziejowicach
ul. Sienkiewicza 6, 96-325 Radziejowice
Wstęp wolny!

Program:

Sobota 31.08.2024, godz. 19:00
Hildegarda z Bingen – Improwizacje
Anna Lobedan – głos,
Cezary Kosiński – głos,
Tomasz Januchta – kontrabas, elektronika.
Mieczysław Wajnberg – „Improwizacja i Romans” na kwartet smyczkowy
Szymon Krzeszowiec – I skrzypce,
Jakub Jakowicz – II skrzypce,
Wiktoria Błaszczak – altówka,
Jakob Kullberg – wiolonczela.
Erwin Schulhoff – 5 Utworów na kwartet smyczkowy WV 68 (1923)
Jakub Jakowicz – I skrzypce,
Szymon Krzeszowiec – II skrzypce,
Wiktoria Błaszczak – altówka,
Jakob Kullberg – wiolonczela.
Théodore Dubois – Kwintet F-dur na obój, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian
Mackenzie Melemed – fortepian,
Sebastian Aleksandrowicz – obój,
Marcin Markowicz – skrzypce,
Artur Rozmysłowicz – altówka,
Maciej Młodawski – wiolonczela.

Niedziela 1.09.2024, godz. 19:00
Fanny Mendelssohn-Hensel – Kwartet smyczkowy Es-dur
Katarzyna Górna – I skrzypce,
Hanna Grozik – II skrzypce,
Klara Chinek – altówka,
Jakob Kullberg – wiolonczela.
Benjamin Britten – Phantasy Quartet f-moll op. 2 (1932)
Sebastian Aleksandrowicz – obój,
Sophia Steger – skrzypce,
Klara Chinek – altówka,
Wojciech Bafeltowski – wiolonczela.
Alexander von Zemlinsky – Trio fortepianowe d-moll op. 3
Michika Yoda – fortepian,
Marcin Markowicz – skrzypce,
Filip Krzeszowiec – wiolonczela.

Wtorek 3.09.2024, godz. 19:00
Wolfgang Amadeus Mozart – Kwintet smyczkowy g-moll KV 516
Sławomira Wilga – I skrzypce,
Marta Dettlaff – II skrzypce,
Artur Rozmysłowicz – I altówka,
Anna Wałek – II altówka,
Michał Bień – wiolonczela.
Enrique Granados – Kwintet fortepianowy g-moll op. 49
Jakub Cetnarowski – fortepian,
Marta Dettlaff – I skrzypce,
Katarzyna Górna – II skrzypce,
Agata Serafin – altówka,
Maciej Młodawski – wiolonczela.
Louise Farrenc – Kwintet fortepianowy a-moll op. 30
Maciej Łobos – fortepian,
Jakub Jakowicz – skrzypce,
Anna Wałek – altówka,
Filip Krzeszowiec – wiolonczela,
Tomasz Januchta – kontrabas.

Środa 4.09.2024, godz. 19:00
Joseph Haydn – Kwartet smyczkowy Es-dur op. 33 nr 2
Sophia Steger – I skrzypce,
Katarzyna Górna – II skrzypce,
Artur Rozmysłowicz – altówka,
Yuying Zhang – wiolonczela.
Rebecca Clarke – Trio fortepianowe (1921)
Mackenzie Melemed – fortepian,
Sławomira Wilga – skrzypce,
Michał Bień – wiolonczela.
Arnold Bax – Kwintet obojowy GP. 258
Sebastian Aleksandrowicz – obój,
Antoni Figurski – I skrzypce,
Hanna Grozik – II skrzypce,
Agata Serafin – altówka,
Michał Bień – wiolonczela.

Piątek 6.09.2024, godz. 19:00
Johann Nepomuk Hummel – Trio fortepianowe Es-dur op. 12
Jakub Cetnarowski – fortepian,
Jakub Jakowicz – skrzypce,
Wojciech Bafeltowski – wiolonczela.
Hanna Kulenty – „Fado” na trio fortepianowe (2018)
Michika Yoda – fortepian,
Hanna Grozik – skrzypce,
Maciej Młodawski – wiolonczela.
Johannes Brahms – I Sekstet smyczkowy B-dur op. 18
Szymon Krzeszowiec – I skrzypce,
Antoni Figurski – II skrzypce,
Wiktoria Błaszczak – I altówka,
Anna Wałek – II altówka,
Wojciech Bafeltowski – I wiolonczela,
Filip Krzeszowiec – II wiolonczela.

Sobota 7.09.2024, godz. 19:00
Fiodor Dostojewski – „Idiota” (opr. Cezary Kosiński)
Justyna Fabisiak,
Natalia Gadomska,
Klaudia Kuźmińska.

Niedziela 8.09.2024, godz. 19:00
Ludwig van Beethoven – Wariacje G-dur na temat „Ich bin der Schneider Kakadu” op. 121a na trio fortepianowe
Maciej Łobos – fortepian,
Sławomira Wilga – skrzypce,
Jakob Kullberg – wiolonczela.
Sofia Gubaidulina – Kwartet smyczkowy nr 2 (1987)
Szymon Krzeszowiec – I skrzypce,
Sophia Steger – II skrzypce,
Agata Serafin – altówka,
Yuying Zhang – wiolonczela.
Ernst von Dohnányi – Kwintet fortepianowy c-moll op. 1
Mackenzie Melemed – fortepian,
Marta Dettlaff – I skrzypce,
Antoni Figurski – II skrzypce,
Klara Chinek – altówka,
Yuying Zhang – wiolonczela.

Organizator: Fundacja Ensemble

Współorganizator: Dom Pracy Twórczej – Pałac w Radziejowicach

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

www.ensemblefestival.org

www.facebook.com/ensemblefestival

www.instagram.com/ensemblefestival/

Kategorie
Aktualności Koncerty Kursy mistrzowskie Wydarzenia

XVIII Warszawskie Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie

W dniach 3-11 sierpnia 2024 r. w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach rozpoczynają się XVIII Warszawskie Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie im. Macieja Paderewskiego! Spotykają się tutaj wybitni pedagodzy oraz młodzi adepci sztuki muzycznej.

6 sierpnia o godz. 19:00 w Nowym Domu Sztuki odbędzie się Recital Mistrzów: Vadim Brodski – skrzypce, Bartłomiej Wezner – fortepian, na który serdecznie zapraszamy wraz z Fundacją Edukacji Kulturalnej.
W programie:
W.A. Mozart, N. Paganini, A. Shor, E. Ysaÿe, H. Wieniawski.

To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi utalentowanych muzyków z całego świata zaprasza nas także do wysłuchania niesamowitych występów zarówno uznanych mistrzów, jak i młodych, obiecujących muzyków – uczestników kursu.

Koncerty Młodych Talentów to niezapomniane muzyczne doświadczenie w którym możemy uczestniczyć w następujących dniach:

8 sierpnia o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki 

9  sierpnia o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki 

10 sierpnia o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki 

Klasy mistrzowskie poprowadzą pedagodzy:
prof. Marcin Baranowski (skrzypce)
Vadim Brodski (skrzypce)
Ewa Iżykowska-Lipińska (śpiew)
Joanna Ławrynowicz-Just (fortepian)
Olga Pasiecznik (śpiew)
Maria Peradzyńska (flet)
Tomasz Strahl (wiolonczela)
Wojciech Świtała (fortepian)

Tak o Warszawskich Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich pisał prof. Jerzy Marchwiński:
Spośród wielu Kursów Mistrzowskich, odbywających się aktualnie w różnych centrach muzycznych Kraju, ten wyróżnia się unikatową ideą i charakterem. Jest bowiem adresowany w zasadzie do całego środowiska muzycznego, zarówno do uczniów szkół podstawowych, i do samodzielnych, dorosłych artystów-wykonawców. W formule Kursu mogą znaleźć swe miejsce bardzo młodzi ludzie, którzy – być może – w asyście swoich mentorów, zapragną pokazać swe umiejętności innemu mistrzowi, adepci liceów i Akademii, a nawet ci, już dojrzali, którzy zapragnęliby np. konfrontacji i dialogu z mistrzem, a więc innym, dojrzałym artystą. Ta unikatowa formuła zasługuje na najwyższą pochwałę, dalsze istnienie i rozwój, oraz na promocję i popularyzację.

Wstęp na koncerty jest wolny

Kategorie
Aktualności Wydarzenia

Międzynarodowy Letni Kurs Kompozytorski SYNTHETIS 15-27.07.2024

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na wyjątkowe koncerty, które odbędą się w ramach odbywającego się obecnie Międzynarodowego Letniego Kursu Kompozytorskiego SYNTHETIS 2024.
To doskonała okazja, by posłuchać utalentowanych artystów oraz ich nowopowstałych kompozycji, a także cieszyć się wspaniałą atmosferą.

Terminy koncertów:
21 lipca, godzina 19:00 – 20:00
25 lipca, godzina 19:00 – 21:00
26 lipca, godzina 19:00 – 21:00

Miejsce: Nowy Dom Sztuki

Nie przegapcie tych niezwykłych występów! Do zobaczenia na koncertach! Wstęp wolny!