Altberg Ensemble Łódzka Orkiestra Barokowa – kierownictwo artystyczne Jakub Kościukiewicz/ Ewa Mrowca
Koncert w Domu Pracy Twórczej Pałac w Radziejowicach
Czwartek, 19 września 2024 godz. 19.00
Concerti per vari strumenti
Altberg Ensemble na historycznych instrumentach
Jörg-Andreas Bötticher – klawesyn/ prowadzenie orkiestry
W programie:
Johann David Heinichen (1683-1729) – Concerto G dur à 7, na 2 oboje, fagot, smyczki i basso continuo (Wenecja, 1715)
Christoph Graupner (1683-1760) – Concerto g moll na 2 skrzypiec, smyczki i basso continuo GWV 334, (ok. 1737)
Anonymous, Concerto B-dur na wiolonczelę i skrzypce koncertujące, 2 skrzypiec, altówkę i basso continuo; (Ms ca. 1720–1730, Drezno, SLUB, Schrank II/33/74, kopista: częściowo Johann Georg Pisendel)
Johann David Heinichen (1683-1729) -Concerto a moll na skrzypce, smyczki i basso continuo
Christoph Graupner (1683-1760) – Sarabande & Chaconne C dur na 2 klawesyny
Johann Friedrich Fasch (1688-1758) – Concerto c moll à 7 na fagot, 2 oboje, smyczki i basso continuo (ok. 1740)
Altberg Ensemble na historycznych instrumentach w składzie:
I skrzypce
Joanna Huszcza
Aleksandra Kelm
II skrzypce
Paweł Miczka
Debora Kramarek
Altówki
Katarzyna Rymuza
Anna Nowak-Pokrzywińska
Wiolonczele
Jakub Kościukiewicz
Anna Cierpisz
Fagot
Kamila Marcinkowska
Oboje
Patrycja Leśnik-Hutek
Jan Hutek
Kontrabas
Tomasz Iwanek
Klawesyn
Jörg-Andreas Bötticher
Ewa Mrowca
Altberg Ensemble – łódzka orkiestra barokowa powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza. Zespół zadebiutował 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą koncertem w ramach XVIII Festiwalu Kolory Polski, a jego pojawienie się zostało w krótkim czasie docenione przez łódzkie środowisko muzyczne. Zaowocowało to przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop, a w kolejnym roku koncertem w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi.
Altberg Ensemble ma na swoim koncie płytę z utworami G. Ph. Telemanna, Suites & Concerto, DUX1761, nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena, która została nominowana do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna, a jesienią 2023 roku otrzymała Złoty Dyplom w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii Nagranie Fonograficzne. Od 2018 roku Altberg Ensemble regularnie współpracuje z wybitnym szwajcarskim klawesynistą, organistą i dyrygentem Jörgiem-Andreasem Bötticherem, który wielokrotnie poprowadził zespół w ramach cykli 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, Barokowa Łódź i Barokowe Miraże oraz ORGANy PLUS. Retransmisja koncertu z festiwalu ORGANy PLUS miała miejsce w Drugim Programie Polskiego Radia w październiku 2023 r.
Od 2022 roku Altberg Ensemble występuje w Muzeum Miasta Łodzi w ramach cyklu Barokowe Miraże, który został doceniony przez środowisko muzyczne Brązowym Dyplomem w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii Wydarzenie Muzyczne.
Altberg Ensemble występował w Łódzkiej Filharmonii im. A. Rubinsteina, na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Kolorach Polski w Tumie pod Łęczycą i Gidlach, ORGANy PLUS w Gdańsku, Bydgoskiej Scenie Barokowej, Barok na Mazurach, Koncertach Pokoju w Jaworze. W sierpniu 2022 roku Altberg Ensemble opracował i wykonał w ramach Festiwalu Kolory Polski program składający się z zapomnianych muzykaliów XVIII-wiecznej kapeli w klasztorze oo. Dominikanów w Gidlach.
Altberg Ensemble jest stałym gościem Domu Pracy Twórczej – Pałac w Radziejowicach, gdzie przygotowuje swoje muzyczne projekty.
Zespół gra na instrumentach historycznych, stosując dawne praktyki wykonawcze. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983). W 2023 roku, Altberg Ensemble pod kierunkiem Jörga-Andreasa Böttichera nagrał swoja drugą płytę CD z utworami Ph. H. Erlebacha, J. C. F. Fischera, J. S. Kussera i J. Fischera, Ouvertures & Suites DUX1987, która ukazała się w maju 2024 roku.
www.altbergensemble.com
Jörg-Andreas Bötticher – profesor klawesynu i basso continuo w Schola Cantorum Basiliensis, organista w Predigerkirche w Bazylei i dyrektor artystyczny cyklu Abendmusiken in der Predigerkirche. Bötticher występuje jako solista, a także z różnymi zespołami, w tym Altberg Ensemble i Voces Suaves. Jest autorem licznych publikacji w dziedzinie basso continuo, estetyki muzyki, a także kantat J. S. Bacha. Liczne nagrania CD dokumentują jego zainteresowanie mało znanymi kompozytorami, takimi jak Alessandro Poglietti, Michelangelo Rossi i Gottlieb Muffat, Marco Giuseppe Peranda czy Balthasar Erben (Abendmusiken Basel). Wiele jego płyt zdobyło wyróżnienie Diapason d’or. W 2020 roku Jörg-Andreas Bötticher został uhonorowany Nagrodą Naukową Miasta Bazylei za wieloletnią działalność łączącą pracę badawczą z praktyką wykonawczą. www.jaboetticher.ch