Arte dei Suonatori w Radziejowicach

W środę, 8 listopada 2023 o godz. 19.00, serdecznie zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na koncert „La Stravaganza” orkiestry Arte dei Suonatori, która obchodzi w sezonie artystycznym 2023/2024 jubileusz 30-lecia istnienia.

Wykonawcy:
Arte dei Suonatori
Aureliusz Goliński – lider
Joanna Kreft – skrzypce
Emelie Roos – flet prosty

Program
Antonio Vivaldi
Koncert skrzypcowy op. 4 nr 11, D-dur RV 204
Koncert skrzypcowy op. 4 nr 6, g-moll RV 316a
Koncert kameralny D-dur RV 92
Koncert fletowy c-moll RV 441
Koncert fletowy „Il Gran Mogul” RV 431a
Koncert skrzypcowy op. 4 nr 8, d-moll RV 249

Nagranie zbioru 12 koncertów Vivaldiego zatytułowanych „La Stravaganza” dla wytwórni Channel było pierwszym znaczącym sukcesem orkiestry Arte dei Suonatori, stąd zajmuje on szczególne miejsce w działaniach koncertowych zespołu. Album, którego solistką była renomowana skrzypaczka Rachel Podger, został wyróżniony najważniejszą̨ nagrodą europejskiej krytyki muzycznej Gramophone Award i wybrany nagraniem roku 2003 w kategorii Concerto. O randze tego nagrania świadczy fakt, że prawie 20 lat później w 2021 album został ponownie wyróżniony i znalazł się na liście 10 najlepszych nagrań́ Vivaldiego wg magazynu Gramophone. Koncerty z tego cyklu pozostają̨ nieustająco w repertuarze zespołu, ponownie analizowane w poszukiwaniu coraz nowszych, a jednocześnie bardziej historycznych środków wyrazu, a kilka z nich znalazło się na najnowszej płycie Seasons w aranżacji na flet prosty. Tytuł zbioru koncertów opus 4 „La Stravaganza” to w dosłownym tłumaczeniu „Ekstrawagancja”, ale nie możemy spodziewać się po kompozycjach Vivaldiego dziwactw i ekscentryczności. Wykorzystuje on swoją kreatywność do rozepchnięcia schematów ówczesnego stylu muzycznego – aktywuje innowacyjność formalną i harmoniczną oraz zaskakuje fantazyjnością linii melodycznej. Muzyczną inwencję Vivaldiego będzie można także podziwiać w kameralnym koncercie na skrzypce, flet i wiolonczelę, w sentymentalnym koncercie na flet prosty w tonacji c-moll oraz w stosunkowo niedawno odkrytym koncercie fletowym „Il Gran Mogul”. Nazwa tego ostatniego utworu oddaje fascynację ówczesnej Europy potęgą władców Indii, którzy nosili tytuł „Wielkiego Mongoła”.

 Arte dei Suonatori – 30 lat temu muzycy orkiestry Arte dei Suonatori, założonej przez Ewę i Aureliusza Golińskich, inicjowali w Polsce praktykę wykonywania muzyki dawnych epok na historycznych instrumentach stając się jednym z czołowych polskich zespołów na europejskiej scenie muzycznej. Po latach wspólnych i indywidualnych doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego, jak i na wskroś indywidualnego. Ogromny repertuar Arte dei Suonatori to zbiór około 700 kompozycji, obejmujący dzieła powstałe od chwili wykształcenia się muzyki barokowej do wczesnego romantyzmu, a także utwory napisane współcześnie i jemu dedykowane. Arte dei Suonatori zarejestrowało i wydało nakładem renomowanych firm fonograficznych (m.in. BIS Records, Alpha, Channel Classics, Pentatone) 18 albumów płytowych, wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną takimi nagrodami, jak Gramophone Award („Recording of the Year: Concerto” za Koncerty skrzypcowe „La Stravaganza” Vivaldiego, 2003), Diapason d’Or (Koncerty klawesynowe Johanna Go`rieda Müthela), Diapason 5 i Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie), Luister 10, 10 de Répertoire, Classics Today, Classic CD, CD des Monats magazynu „TOCCATA-Alte Musik aktuell” (wielokrotnie), Monthly Choice oraz Editor’s Choice „BBC Music Magazine” (wielokrotnie), nagrody „Classic FM Magazine”, Prelude Classical Music Awards 2009 (The Best Orchestral CD za 12 Concerj grossi op. 6 Händla), Télérama ffff. Zespół intensywnie koncertuje w kraju, Europie oraz Ameryce Północnej i Azji. Utrwalił ponadto liczne nagrania dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Programu 2 Polskiego Radia oraz dokonał rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1. Od początku swej działalności orkiestra koncertowała z wieloma najważniejszymi postaciami światowej sceny muzyki dawnej. Od kilku lat zespół rozwija szczególnie satysfakcjonującą i owocną współpracę z Marcinem Świątkiewiczem jako solistą i dyrygentem. W sezonie koncertowym 2023-2024 Arte dei Suonatori obchodzić będzie jubileusz 30-lecia powstania.

www.artedeisuonatori.com
https://www.youtube.com/c/ArtedeiSuonatori
https://www.facebook.com/artedeisuonatoriorchestra

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl lub tel. 46 857 71 75.