Kategorie
KoncertyWydarzenia

Barokowa Łódź – Concerti per molti stromenti

Czwartek, 7 października 2021 r., godz. 19.30, sala koncertowa Nowego Domu Sztuki

Wspaniały Antonio Vivaldi – słynny „rudy ksiądz” i jego niezwykle barwny teatr instrumentalny. Zaskakujące obsady koncertów solowych, różnorodna grupa realizująca basso continuo, rywalizacja między obojem i skrzypcami, miękka barwa dwóch fletów traverso, aksamitne brzmienie dwóch wiolonczel i ostatecznie koncert na czworo skrzypiec. Zapraszamy gorąco do Radziejowic, aby w wykonaniu muzyków zespołu Altberg Enbsemble, grającego na instrumentach historycznych bądź ich kopiach pod kierunkiem Jakuba Kościukiewicza wysłuchać wyjątkowych koncertów instrumentalnych Antonio Vivaldiego.

Altberg Ensemble, kierownictwo artystyczne i prowadzenie Jakub Kościukiewicz

W programie:

 • Antonio Vivaldi (1678-1741) 
 • Concerti per molti stromenti 
 • Sinfonia C dur RV 112 
 • Allegro – Andante – Presto 
 • Koncert B dur na skrzypce, obój, smyczki i b.c. RV 548
 • Allegro – Largo – Allegro  
 • Koncert C dur na 2 flety, smyczki i b.c. RV 533
 • Allegro – Largo – Allegro  
 • Koncert g moll na 2 wiolonczele, smyczki i b.c. RV 531
 • Allegro – Adagio – Allegro 
 • Koncert h moll na 4 skrzypiec, 2 altówki, wiolonczelę i b.c. RV 580
 • Allegro – Largo – Larghetto – Allegro 

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble jest zespołem, powstałym w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza. Debiut zespołu miał miejsce 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą podczas XVIII Festiwalu Kolory Polski. W tym samym roku  Altberg Ensemble wraz z zespołem tańca dworskiego Cracovia Danza brał udział w projektach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Powstanie nowej orkiestry barokowej zostało docenione przez łódzkie środowisko artystyczne, co zaowocowało przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop na „najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne w 2017 roku”.

W 2018 roku zespół wystąpił w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, w kościele św. Mateusza w Łodzi, a także prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera wziął udział w cyklu „200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”. Współpracował z wieloma śpiewakami, w tym z Anną Mikołajczyk, Olgą Pasiecznik, Karolem Kozłowskim, Jakubem Józefem Orlińskim, Michałem Sławeckim, Kacprem Szelążkiem, Rafałem Tomkiewiczem, a także z wybitnymi prowadzącymi – włoską skrzypaczką Olivią Centurioni oraz z belgijskim flecistą, muzykologiem i dyrygentem Peterem Van Heyghenem. Zespół wystąpił na V Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie, wziął również udział w pierwszej edycji festiwalu Bydgoska Scena Barokowa.

Altberg Ensemble składa się z profesjonalnych muzyków, grających na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia. Wielu członków zespołu nabywa je, współpracując z renomowanymi zespołami muzyki dawnej w kraju i za granicą.W zależności od potrzeb repertuarowych skład poszerzany jest o zaproszonych muzyków gościnnych. Repertuar zespołu obejmuje kameralne i orkiestrowe dzieła instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne XVII i XVIII wieku.

Projekt Altberg Ensemble  ma na celu zintegrowanie środowiska wyróżniających się muzyków oraz absolwentów łódzkiej Akademii Muzycznej, a także umożliwienie zapoznania się z ich kunsztem publiczności całego regionu i kraju. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), klawesynistki i pianistki, uczennicy Wandy Landowskiej, która po II wojnie światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu. W lipcu 2021 roku, Altberg Ensemble pod kierunkiem Petera Van Heyghena nagrał dla wytwórni DUX swoją pierwszą płytę z muzyką G. Ph. Telemanna, której premiera będzie miała miejsce w 2022 roku.

https://altbergensemble.com

https://www.youtube.com/watch?v=YJDou8hA5kc

Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:

www.palacradziejowice.pl/zasady