Jubileusz Józefa Wilkonia

Szanowni Państwo!

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach ma zaszczyt ponownie świętować jubileusz wybitnego artysty – Józefa Wilkonia. To mistrz ilustracji, malarstwa, rzeźby, plakatu i scenografii, a zarazem serdeczny przyjaciel Radziejowic.

Twórczość Józefa Wilkonia od zawsze jest związana z naturą – jej dzikim rytmem, tajemniczą harmonią i niepowtarzalnym pięknem. Inspirację czerpie z dzieciństwa spędzonego w podgórskich Bogucicach, gdzie otaczały go malownicze krajobrazy i świat zwierząt. To one stały się głównymi bohaterami jego sztuki – zarówno w ilustracjach, jak i w niezwykłych rzeźbach, które sam nazywa „ilustracjami przestrzennymi”. Wilkoń od lat z pasją rzeźbi  w drewnie i metalu, nadając swoim zwierzętom nie tylko kształt, ale i duszę.

Radziejowice są miejscem szczególnie bliskim artyście, czego dowodem są jego monumentalne dzieła zdobiące park: drewniana „Arka” – nawiązująca do biblijnej opowieści o Noem oraz metalowa „Brama Teatru Narodowego”. Obie rzeźby wspaniale współgrają z otoczeniem, stając się integralną częścią krajobrazu.

Tegoroczna wystawa to wyjątkowa okazja, by zobaczyć dzieła Wilkonia, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w Radziejowicach. To również szansa na głębsze zrozumienie jego artystycznej wizji i źródeł inspiracji. Wystawę będzie można zwiedzać do 9 marca 2025 r.

Muzyczną oprawę tego niezwykłego wydarzenia zapewnią znakomici artyści jazzowi:

  • Piotr Rodowicz – kontrabas
  • Borys Janczarski – saksofon
  • Kazimierz Jonkisz – perkusja
  • Piotr Andrzejewski – fortepian
  • Robert Majewski – trąbka

Spotkanie z Jubilatem poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu pełnym emocji, sztuki i inspiracji!

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc rezerwacje przyjmujemy wyłącznie telefonicznie pod numerem: 46 857 71 75. Nie będą przyjmowane zgłoszenia przysłane pocztą e-mail.

 

 

ZWIEDZANIE WYSTAWY

16 lutego 2025 r., w godzinach 12:00 – 17:00

22, 23 lutego 2025 r., w godzinach 12:00 – 17:00

1,2,8,9 marca 2025 r., w godzinach 12:00 – 17:00