Kategorie
AktualnościKoncertyWydarzenia

Koncert ALTBERG ENSEMBLE w Radziejowicach

Altberg Ensemble
w składzie:
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa/prowadzenie
Anna Cierpisz – wiolonczela barokowa
Kamila Marcinkowska-Prasad – fagot barokowy
Anna Wiktoria Swoboda – teorba
Tomasz Iwanek – kontrabas barokowy
Ewa Mrowca – klawesyn.

W programie:

Program:

Joseph Bodin de Boismortier (1689-1755)
Sonata triowa D-dur nr 6 op. 50
Largo-Allegro-Largo. Siciliana-Allegro

Jean-Philippe Rameau (1683-1764)
Suita ze zbioru Les Gentils Airs
Les Sauvages – La Furstemberg – Tambourin 

Michel Corrette (1707-1795)
Sonata I F-dur ze zbioru Les Delices de la Solitude
Allegro – Aria. Affetuoso – Allegro 

Jean-Baptiste Barrière (1707-1747)
Sonata II op I g-moll
Andante – Allemanda – Adagio – Aria. Gratioso

Michel Corrette (1707-1795)
Koncert Le Phénix na 4 instrumenty basowe
Allegro – Adagio – Allegro 

Altberg Ensemble – łódzka orkiestra barokowa powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza.  Ma na swoim koncie płytę z utworami Georga Philippa Telemanna, Suites & Concerto, DUX1761, nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena, która to została zauważona i doceniona przez nominację do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna. Od 2018 roku zespół regularnie współpracuje z wybitnym szwajcarskim klawesynistą, organistą i dyrygentem Jörgiem-Andreasem Bötticherem, który wielokrotnie poprowadził zespół w ramach cykli 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, Barokowa Łódź i Barokowe Miraże.

Altberg Ensemble występował w Łódzkiej Filharmonii im. A. Rubinsteina, na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Bydgoskiej Scenie Barokowej, Barok na Mazurach, Koncertach Pokoju w Jaworze. Altberg Ensemble gra na instrumentach historycznych, stosując dawne praktyki wykonawcze. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983). We wrześniu 2023 roku, Altberg Ensemble pod kierunkiem Jörga-Andreasa Böttichera nagrał swoja drugą płytę CD, która ukaże się wiosną 2024 roku.

www.altbergensemble.com

Prasa o Altberg Ensemble:

„Wspaniały, wartościowy debiut płytowy Altberg Ensemble z suitami orkiestrowymi G. Ph. Telemanna. Eleganckie, znakomicie brzmiące interpretacje, odzwierciedlające dworski przepych. Sposób gry Altberg Ensemble jest intensywny, energiczny i pełen niuansów.”

Antje Rößler, Klassik Heute, [17.10.2022]

„Altberg Ensemble – ich gra jest doskonała! … Pod batutą Petera Van Heyghena zespół nagrał płytę przedstawiającą Telemanna jako niezwykle kreatywnego i zabawnego kompozytora. Jest to wspaniały przyczynek do światowej dyskografii Telemanna”.

Johan Van Ween, Musica dei Donum [11.2022].