Kategorie
KoncertyWydarzenia

Koncert ALTBERG ENSEMBLE w Radziejowicach

W piątek, 20 maja 2022 r., o godzinie 19.00, zapraszamy Państwa do  Nowego Domu Sztuki na koncert w wykonaniu zespołu Altberg Ensemble.

W piątek, 20 maja 2022 r., o godzinie 19.00, zapraszamy Państwa do  Nowego Domu Sztuki na koncert w wykonaniu zespołu Altberg Ensemble.

Występować będą:
Joanna Gręziak – skrzypce barokowe, Małgorzata Góraj – skrzypce barokowe, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa, Ewa Mrowca – klawesyn.

W programie:
Arcangelo Corelli
Sonata triowa na dwoje skrzypiec i basso continuo op. 1 nr 7 C-dur
Allegro-Grave-Allegro
ze zbioru dedykowanego Krystynie Królowej Szwecji

Antonio Vivaldi
Sonata na wiolonczelę i basso continuo a-moll RV 44
Largo-Allegro-Largo-Allegro

Georg Friedrich Haendel
Sonata triowa na dwoje skrzypiec i basso continuo op. 2 nr 4  F-Dur Larghetto-Allegro-Adagio-Allegro (Fuga)-Allegro

Georg Friedrich Haendel
Passacaglia g-moll – na klawesyn

Antonio Vivaldi
Sonata triowa na dwoje skrzypiec i basso continuo d-moll op. 1 nr 12 La Folia

Altberg Ensemble to łódzka orkiestra barokowa, powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza, składająca się z muzyków specjalizujących się w grze na instrumentach historycznych bądź ich wiernych kopiach oraz stosujących historyczne praktyki wykonawcze. Ich muzyczne drogi skrzyżowały się w Łodzi.
Zespół zadebiutował 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą koncertem w ramach XVIII Festiwalu Kolory Polski, a jego pojawienie się zostało w krótkim czasie docenione przez łódzkie środowisko muzyczne. Zaowocowało to przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop, a w kolejnym roku koncertem w Filharmonii  im. A. Rubinsteina w Łodzi. W 2018 roku Altberg Ensemble wystąpił także w ramach cyklu 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera.
Od 2019 roku w ramach cyklu Barokowa Łódź zespół regularnie koncertuje w Łodzi i województwie łódzkim, będąc jednocześnie formacją rozpoznawalną na scenie ogólnopolskiej – m.in. dzięki występom na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Bydgoska Scena Barokowa, Barok na Mazurach, a także w ramach cyklu Bach 200 Uniwersytetu Warszawskiego oraz podczas Koncertów Pokoju w Jaworze. Altberg Ensemble jest również stałym gościem Domu Pracy Twórczej Pałac w Radziejowicach.
Zespół w przeciągu kilku lat współpracował z wieloma znakomitymi śpiewakami, w tym z Anną Mikołajczyk, Olgą Pasiecznik, Karolem Kozłowskim, Jakubem Józefem Orlińskim, Michałem Sławeckim, Kacprem Szelążkiem, Rafałem Tomkiewiczem, a także z wybitnymi prowadzącymi – skrzypaczką Olivią Centurioni, oboistą Alfredo Bernardinim oraz flecistą, muzykologiem i dyrygentem Peterem Van Heyghenem. W kwietniu 2022  roku zespół wydał swoją pierwszą płytę z utworami G. Ph. Telemanna „Suites & Concerto” nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena dla wydawnictwa płytowego DUX 1761.
Ideą przyświecającą zespołowi jest zgłębianie i przybliżanie publiczności dzieł instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych z XVII i XVIII wieku. Inspiracją dla nazwy formacji stała się postać klawesynistki i pianistki Emmy Altberg (1889–1983). Ta wybitna uczennica Wandy Landowskiej po II wojnie światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.

Więcej informacji o zespole – www.altbergensemble.com

 

Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie: www.palacradziejowice.pl/zasady2022