W sobotę, 28 maja 2022 r., o godzinie 19.00 zapraszamy Państwa do sali koncertowej w Pałacu w Radziejowicach na koncert w wykonaniu:
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Marta Gawlas – flet traverso
Marcin Świątkiewicz – klawesyn, kierownictwo artystyczne
Arte dei Suonatori Orkiestra
W programie pt. Fantasmi:
Antonio Vivaldi
Koncert fletowy G-dur „La Notte” op. 10 nr 2
Koncert wiolonczelowy g-moll RV 416
Georg Philipp Telemann
Tańce polskie z manuskryptu w Rostock TWV 45
Antonio Vivaldi
Koncert wiolonczelowy d-moll RV 405
*****
Carl Philipp Emanuel Bach
Symfonia hamburska nr 4 A-dur Wq 182:4
Symfonia hamburska nr 1 G-dur, Wq 182:1
Arte dei Suonatori Orkiestra koncertami realizowanymi w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Muzyka Dawna Persona Grata włącza się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego. Bazą programową jest budowanie kontekstu muzycznego dla powstania przełomowego dla polskiego romantyzmu zbioru „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza.
W programie Fantasmi zespół uwypukla cechy romantyczne, które w muzyce odnajdujemy już na wczesnym etapie rozwoju myśli oświeceniowej. Sięganie do środków mających wzbudzić skojarzenia ze światem pozarozumowym, dźwiękowe malowanie obrazów natury, wzbudzanie silnych emocji, a także czerpanie z twórczości ludowej to najczęstsze i najbardziej charakterystyczne cechy.
Antonio Vivaldi jest twórcą około 500 koncertów. Na przestrzeni życia nie tylko udoskonalał tę formę, która służy za wzór kolejnym pokoleniom kompozytorów przez kolejne 200 lat, ale kilka z nich wznosił na nowy poziom nadając im programowy charakter i opisowe tytuły. W koncercie fletowym z op. 10 opatrzonym tytułem La notte (Noc) kompozytor kieruje słuchacza w stronę romantycznego, niejednoznacznego prowadzenia narracji i maluje muzyką obrazy tajemniczości, nastrojowości, a także uczucia lęku. Jedna z części tego koncertu Fantasmi czyli Duchy lub Zjawy, stała się dla Arte dei Suonatori Orkiestra inspiracją do zatytułowania tego programu. Georg Philipp Telemann jest kompozytorem, który intensywnie, czasami nawet dosłownie, cytował muzykę ludową, którą to nota bene poznał podczas pobytu na obecnych ziemiach polskich. Podczas koncertu zespół zaprezentuje kilka własnoręcznie spisanych przez niego melodii zachowanych w manuskrypcie znajdującym się obecnie w bibliotece w Rostocku. Nowatorski styl Carla Philippa Emanuela Bacha, mimo że oparty na solidnym monumencie wiedzy, którą otrzymał od swego ojca, stanowi tak silne zerwanie z przeszłością, jakie miało miejsce w bardzo nielicznych momentach historii muzyki. Na kartach jego kompozycji muzyka zmierza wprost ku uczuciowości romantyzmu, co jemu współcześni określili trafnie mianem Sentymentalizmu.
Kierownik artystyczny programu pt. Fantasmi – Marcin Świątkiewicz – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów młodego pokolenia (Paszport „Polityki”, 2015), grający na różnych typach historycznych instrumentów klawiszowych. Jako solista, dyrygent i kameralista regularnie współpracuje z czołówką zagranicznych i polskich zespołów i orkiestr, w tym z Brecon Baroque, Arte dei Suonatori, {oh!} Orkiestrą Historyczną i AUKSO, biorąc udział w realizowanych przez nie nagraniach (wytwórnie BIS, Channel Classics, Accent, Alpha, Decca, Linn Records, DUX oraz stacje radiowe i telewizyjne w całej Europie). Premierowy album Marcina Świątkiewicza i Arte dei Suonatori z koncertami klawesynowymi niemieckiego kompozytora Johanna Gottfrieda Muthela nagrany w 2015 roku został nagrodzony Diapason d’Or. W opinii krytyków muzycznych jest to „doskonały dobór repertuaru, jakość wykonania i dźwięk” (American Record Guide) i „polot, olbrzymia muzyczna erudycja, swoboda, techniczna doskonałość (Muzyka 21), a „Marcin Świątkiewicz to…prawdziwa osobowość” (Dorota Szwarcman, Polityka). W 2017 roku klawesynista wydał wielokrotnie nagrodzony solowy album Cromatica. Za Sonaty różańcowe Bibera, zarejestrowane wspólnie z Rachel Podger i Davidem Millerem otrzymał Gramophone Award, a wydane przez Channel Classics w 2018 roku koncerty klawesynowe Bacha spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.
Niemal 30 lat temu muzycy Arte dei Suonatori inicjowali w Polsce praktykę wykonywania muzyki dawnych epok na historycznych instrumentach stając się jednym z czołowych zespołów na europejskiej scenie muzycznej. Po latach wspólnych i indywidualnych doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego, jak i na wskroś indywidualnego. Ogromny repertuar Arte dei Suonatori to zbiór około 700 kompozycji, obejmujący dzieła powstałe od chwili wykształcenia się muzyki barokowej do wczesnego romantyzmu, a także utwory napisane współcześnie i jemu dedykowane. Arte dei Suonatori zarejestrowało i wydało nakładem renomowanych firm fonograficznych 18 albumów płytowych. Zespół intensywnie koncertuje w kraju, Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Utrwalił ponadto liczne nagrania dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Programu 2 Polskiego Radia oraz dokonał rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.
Więcej informacji o zespole Arte dei Suonatori www.artedeisuonatori.pl
Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.
Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie: www.palacradziejowice.pl/zasady2022