Serdecznie zapraszamy Państwa na koncert Krzysztofa Jakowicza – skrzypce i Jana Tabęckiego – fortepian w niedzielę, 17 grudnia 2023 r. o godz. 19.00, do Nowego Domu Sztuki.
W programie: J. Brahms, H. Wieniawski, F. Kreisler, P. Sarasate.
Krzysztof Jakowicz – wybitny polski skrzypek, wysoko ceniony przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał artyście polskie prawykonania swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito). Krzysztof Jakowicz wykonywał je również pod batutą kompozytora w ważnych centrach muzycznych świata.
Ukończył studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich mistrzów, jak Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, János Starker, Henryk Szeryng. Laureat III nagrody i nagrody specjalnej Henryka Szerynga podczas Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Brał udział w wielu cieszących się światową renomą festiwalach: Warszawska Jesień, Berliner Festspiele, Muzyka w Starym Krakowie, festiwale w Edynburgu, Londynie, Szlezwiku-Holsztynie, Bregencji i in. Koncertował ze słynnymi orkiestrami, m.in. z English Chamber Orchestra, Israel Philharmonic, Wiener Symphoniker, Orquesta Nacional de España, WDR Sinfonieorchester Köln, BBC Scottish Symphony, Orchestre National de France, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. W ciągu wielu lat swojej kariery współpracował z wybitnymi artystami różnych generacji, takimi jak Riccardo Chailly, Jerzy Semkow, Pinchas Steinberg, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Agnieszka Duczmal, Bronisław Gimpel, Władysław Szpilman, Krystyna Borucińska, Jakub Jakowicz, Marcin Zdunik, Tsuyoshi Tsutsumi, Robert Morawski, Waldemar Malicki, Daniel Olbrychski i wielu innych. Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym nagrodą Orfeusz (1986) za wykonanie Łańcucha II Lutosławskiego podczas Warszawskiej Jesieni, Diapason d’Or za utrwalenie fonograficzne tego utworu i Fryderyk (1996) za nagranie Partity Lutosławskiego. Otrzymał również nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania dzieł muzyki współczesnej, a ponadto wiele odznaczeń państwowych. W 2015 roku uhonorowano go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Był przez kilkadziesiąt lat profesorem obecnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, także gościnnym profesorem Soai University w Osace. W dyskografii artysty, obejmującej kilkadziesiąt płyt, znajdziemy rejestracje Sonat i Partit Bacha, 4 koncertów Mozarta, koncertu Brahmsa, III Koncertu Bacewicz, Czterech pór roku Vivaldiego i in., a także nagranie, na którym prezentowane jest brzmienie 15 instrumentów wykonanych przez polskich lutników. Krzysztof Jakowicz zapraszany jest do jury prestiżowych konkursów skrzypcowych, m.in. im. N. Paganiniego w Genui, im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, im. T. Wrońskiego w Warszawie, im. O. Krysy we Lwowie. Artysta gra na instrumencie włoskim, podarowanym mu przez jego mistrza prof. Tadeusza Wrońskiego.
[…] Tytan skrzypiec (The New York Times)
[…] niezrównane wykonanie Łańcucha II (Witold Lutosławski)
Jan Tabęcki – urodził się w 2000 roku. W roku 2007 rozpoczął naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu pani Marii Palmowskiej-Guz. W 2019 roku ukończył szkołę z wyróżnieniem wykonując podczas koncertu dyplomantów z orkiestrą Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego. W kolejnym roku podjął studia pianistyczne pod kierunkiem Caroline Palmer w Guildhall School of Music & Drama w Londynie, które skończył w 2023 roku otrzymując tytuł Bachelor of Music with Honours. Obecnie kontynuuje naukę na tej samej uczelni na wydziale Electronic and Produced Music. Jan jest laureatem nagród w konkursach fortepianowych i kameralnych. Wielokrotnie brał też udział w kursach muzycznych i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów, takich jak: Irene Veneziano, Wojciech Świtała, Noriko Ogawa, Sebastian Mueller, Hakan Hardenberger, Bretton Brown i innych.
Jan Tabęcki już od najmłodszych lat występuje jako solista i kameralista. Debiutował w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas słynnych koncertów dla dzieci prowadzonych przez Ciocię Jadzię – Jadwigę Mackiewicz. Ostatnio zaś wystąpił z recitalem kameralnym w Villi Wahnfried Richarda Wagnera w Bayreuth. Zainteresowania Jana Tabęckiego obejmują szeroki wachlarz gatunków muzycznych – muzyki klasycznej, filmowej, jazzowej, elektronicznej i eksperymentalnej. Od 2022 roku jest członkiem London Film Music Orchestra, z którą koncertuje w całej Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii, w takich miejscach jak: kościół St Martin-in-the-Fields w Londynie, The Glasgow Royal Concert Hall, Tyne Theatre & Opera House w Newcastle, Sheldonian Theatre w Oksfordzie, Caird Hall w Dundee czy Westerkerk w Amsterdamie. Jan jest również członkiem londyńskiego Bauhaus Band pod dyrekcją Johna Harle’a, z którym realizuje projekty oparte na muzyce i poezji w stylu Bauhaus. W 2018 roku wydał swój pierwszy album z eksperymentalną muzyką. Jego najnowsze międzynarodowe projekty obejmują współprodukcje i aranżacje utworów i programów z aktorami, wokalistami i tancerzami.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl lub tel. 46 857 71 75.