Kategorie
KoncertyWydarzenia

KONCERT NATURCEARE

KONCERT NATURCEARE: Gryvul / Zemla / Lange / Smith / Sinfonietta Cracovia / Krych 

Z okazji 175. rocznicy urodzin Józefa Chełmońskiego, zapraszamy na koncert Sinfonietty Cracovii pod kierownictwem Lilianny Krych. Podczas koncertu usłyszmy utwory czterech kompozytorek: Katariny Gryvul, Tine Surel Lange, Lindy Catlin Smith oraz Agaty Zemli. Wszystkie nawiązujące do natury, w tym połączeniu wyrażają troskę o jej kondycję i przyszłość naszej planety.

Koncert towarzyszy wystawie „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Utwory Katariny Gryvul Uhtceare i Agaty Zemli what field whispers zostały skomponowane na zamówienie Muzeum Narodowego w Warszawie.  

Po koncercie zapraszamy na rozmowę z kompozytorkami. Katarina Gryvul i Agata Zemla w rozmowie z Krzysztofem Pietraszewskim, kuratorem koncertu, przybliżą proces koncepcyjny i twórczy, związki z twórczością Chełmońskiego i inspiracje płynące z natury. 

Koncertowi towarzyszy także projekt fonograficzny. Zamówione kompozycje Gryvul i Zemli zostały zarejestrowane i wydane na winylu Naturceare, którego premiera odbyła się 28.09.2024 w Muzeum Narodowym w Warszawie. Album jest do nabycia w sklepie Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Termin: 17 listopada 2024 roku, godz. 15:00

Czas trwania: ok. 80 min

Miejsce zbiórki: Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, ul. H. Sienkiewicza 4, 96-325 Radziejowice

Dla kogo: bez limitu wieku

Zasady udziału: wstęp wolny, rezerwacja miejsc od 5 listopada.
Rezerwacja odbywa się mailowo: rezerwacje@palacradziejowice.pl i telefonicznie: +45 857 71 75

Więcej o koncepcji i utworach:

Naturceare to neologizm zainspirowany tytułem jednej z kompozycji, łączący staroangielskie ceare oznaczające lęk, zamartwianie się z nature, określającym przedmiot troski. Natura, choć surowa i pełna gwałtowności, u Józefa Chełmońskiego zobrazowana jest z wielką czułością, którą chcemy się inspirować. W jego dziełach podziwiać możemy liczne gatunki ptaków, a wśród nich takie, które coraz trudniej spotkać w środowisku naturalnym, zagrożone wyginięciem żurawie, czajki, cietrzewie, kuropatwy i dropie. 

Agata Zemla i Katarina Gryvul skomponowały utwory dla Muzeum Narodowego w Warszawie z myślą o monograficznej wystawie Chełmońskiego, ale także inspirowane naturą w jego dziełach. Młode artystki w dojrzały sposób wykorzystały materiał źródłowy, a przede wszystkim dużą obsadę instrumentalną, ze swadą korzystając z dodatkowych mediów. Powstały dwie, bardzo plastyczne kompozycje, niepodzielnie związane z obrazami Józefa Chełmońskiego.  

W Uhtceare (tj. Weltschmerz o brzasku) niemal wprost odzywają się budzące się do życia ptaki. Naśladują je instrumenty, lekko podbite elektroniką i wokalizami. Gryvul bardzo oszczędnie, punktowo wykorzystuje rozszerzone techniki wykonawcze, podkreślając barwę, tak istotną w obrazach artysty. Napisała klasycznie prowadzony, uwspółcześniony brzmieniem utwór, który przywołuje uczucie nostalgii, samotności i śmiertelności. 

Kompozycja Agaty Zemli what field whispers to rozedrgane i chropowate partie smyczków, odgłosy zasuszonej łąki. Artystka, towarzysząc orkiestrze smyczkowej, gra na amplifikowanym obrazie polnym, pełnym traw i źdźbeł, które nie tylko szepczą, ale także brzmią. Inspirowała się przyrodą, ale także drugim ważnym tematem Chełmońskiego – wsią. Kompozytorka świadoma rozkwitu zainteresowania życiem naszych chłopskich przodków, napisała muzykę przesyconą emocjami płynącymi z rewizji wiedzy na temat ich niewolniczego wyzysku. 

W koncercie usłyszymy jeszcze dwie kompozycje, po raz pierwszy wykonane w Polsce, Les fleurs anciennes Lindy Catlin Smith oraz Ritual for Changing Times – Spring Equinox Tine Surel Lange, które doskonale wpisują się w motyw przewodni koncertu. Kanadyjka odwołuje się do starożytnych kwiatów i nawiązuje do muzyki dawnej, natomiast Norweżka inspirując się cyklem zmian w naturze mówi wprost jakich zmian wypatruje z nadzieją: „It is my hope, that we – the human race – at some point will turn the course, regain our humility towards our surroundings, and move towards better times”. 

Agata Zemla – elektronika 
Katarina Gryvul – głos, elektronika 
Lilianna Krych – dyrygentka 
Sinfonietta Cracovia 
Krzysztof Pietraszewski – kurator 

Program: 
Tine Surel Lange – Ritual for Changing Times – Spring Equinox na smyczki i wideo (2022) Linda Catlin Smith – Les fleurs anciennes na 13 instrument smyczkowych (2000)  
Agata Zemla – what field whispers* na smyczki i elektronikę na żywo (2024)  
Katarina Gryvul – Uhtceare* na głos, 14 smyczków i elektronikę (2024) 

*zamówienia Muzeum Narodowego w Warszawie 

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.