Kategorie
KoncertyWydarzenia

Koncert w 230. rocznicę śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zaprasza na koncert poświęcony Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi w 230. rocznicę jego śmierci. W programie utwory solowe oraz Koncert C – dur KV 415 w wersji kameralnej. Przy fortepianie Elżbieta Kraś-Krasztel w asyście Kwartetu Prima Vista

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zaprasza na koncert poświęcony Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi w 230. rocznicę jego śmierci. W programie utwory solowe oraz Koncert C – dur KV 415 w wersji kameralnej. Przy fortepianie Elżbieta Kraś-Krasztel w asyście Kwartetu Prima Vista

Elżbieta Karaś-Krasztel, absolwentka lubelskiego liceum muzycznego w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza, studia pianistyczne ukończyła w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki.  Po uzyskaniu dyplomu kształciła się dalej u Wiktora Mierżanowa (profesora Konserwatorium Moskiewskiego) oraz Istvána Lantosa (profesora Akademii Muzycznej w Budapeszcie). Była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie.  Zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku.  Ma na swoim koncie dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie i Warszawie.  Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii.  Współpracowała  jako solistka z Polską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Sinfonia Varsovia.  Dokonała licznych nagrań dla PR i TV, nagrała również płyty z muzyką W.A. Mozarta, F. Chopina oraz nieznanych kompozytorów polskich dla firm APERTO oraz DUX. Artystka jest znakomitą interpretatorką utworów Mozarta. Odniosła wielki sukces wykonując na estradzie  Filharmonii Berlińskiej Koncert fortepianowy Es‑dur, KV 482, tego kompozytora pod batutą Jerzego Maksymiuka.  Po wykonaniu przez nią utworów Mozarta z orkiestrą Sinfonia Varsovia napisano w Niemczech:  „Wielkości Jego muzyki lepiej wyrazić się nie da….”

Wiele uwagi poświęca artystka muzyce polskiej. Oprócz bogatego repertuaru chopinowskiego gra utwory I.J. Paderewskiego, J. Zarębskiego oraz A. Malawskiego. Elżbieta Karaś-Krasztel współpracuje z kwartetem „Prima Vista” wykonując muzykę kameralną, w tym  koncerty J.S. Bacha, W.A. Mozarta i F. Chopina. Artystka prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana w tym Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz medalem Gloria Artis

Kwartet Prima Vista należy do najciekawszych zespołów kameralnych w Polsce. Tworzą go muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej- Sinfonii Varsovii. To co zdumiewa, to repertuar jakim raczy nas  „PRIMA VISTA” oraz konsekwencja w propagowaniu  dzieł kompozytorów polskich.  Dzięki muzykom na nowo odkrywamy twórczość Juana  Crisóstomo de Arriaga- nazywanego „hiszpańskim Mozartem”, czy też głęboko związanego z Polską oraz jej kulturą- Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa.

Zespół z niezwykłą wirtuozerią wykonuje kameralne wersje koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina z takimi solistami jak: Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak i  Piotr Paleczny, czy też wyjątkową wersję Czterech pór roku Antonio Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką i Janem Staniendą. Członkowie kwartetu z powodzeniem brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego oraz towarzyszyli w nagraniach płyt wielu muzyków jazzowych m.in. Henryka Miśkiewicza, Zbigniewa Namysłowskiego i Piotra Herdzina oraz takich wykonawców jak: Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Tytus Wojnowicz i Michał Bajor. Zespół grywa także z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX wieku. Na koncie kwartetu „PRIMA VISTA” mamy kilkanaście płyt kompaktowych, z czego aż trzy z nich otrzymały nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk”. Dwa albumy zdobyły również tytuł „Złotej”

i „Platynowej” płyty. Zespół koncertuje w kraju i za granicą: Węgrzech, Ukrainie, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Grecji, Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Korei Płd., Korei Płn., Malezji, Borneo oraz Bali. Muzycy Kwartetu zostali odznaczeni medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze oraz nagrodą Ministra Kultury.

Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:

www.palacradziejowice.pl/zasady