Kategorie
KoncertyWydarzenia

Koncert Wielkosobotni

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, pełen zadumy, refleksji i oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie.
W tym roku pragniemy zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie, które połączy w sobie duchową atmosferę tego dnia z pięknem muzyki.
Kościół katolicki uznaje Lamentacje Proroka Jeremiasza za najodpowiedniejszy tekst do wyrażenia dramatu Męki Pana Jezusa – ogromu cierpień Zbawiciela. W tradycji Kościoła śpiewano je od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty.

W okresie baroku Lamentacje Jeremiasza opracowywane były przez wielu kompozytorów, między innymi przez niemieckiego kompozytora Johanna Rosenmüllera. Od 1640 studiował on teologię na uniwersytecie w Lipsku. Pracował również jako organista kościoła św. Mikołaja w Lipsku, później jako muzyk bazyliki San Marco w Wenecji. Był również kapelmistrzem ks. Johanna Friedricha w Wolfenbüttel. Kompozycje Rosenmüllera, w swojej bibliotece przechowywał sam Johann Sebastian Bach.

W czasie swojego pobytu w Wenecji, w roku 1660 Rosenmüller opracował 7 lamentacji,  z czego 3 na Wielki Czwartek i Wielki Piątek przeznaczone na sopran i basso continuo, tym samym wpisując się w wielką tradycję kompozytorów takich jak Giacomo Carissimi opracowujących Jeremiaszowe Lamentacje. Rosenmüller  komponował także muzykę instrumentalną, a w szczególności sonaty na wiele instrumentów, spośród których wykonawcy wybrali Sonatę Prima à 2 i Sonatę Seconda à 2. Koncert zakończy uroczysty psalm Das ist meine Freude.

W programie:
Lamentacje i Sonaty
Johann Rosenmüller
Sonata Prima à 2 in g
Adagio-Allegro-Adagio-Prestissimo-Adagio-Allegro
Recytacja (Rozdz. 2, 11-15)

 Johann Rosenmüller
  Lamentatio IV zum Gründdonnerstag, Zweite Lektion in g (Rozdz. 2, 12-15)
Recytacja (Rozdz. 3, 1-9)

Johann Rosenmüller 
Lamentatio VI zum Gründdonnerstag, Dritte Lektion in e (Rozdz. 3, 1-9)

Johann Rosenmüller 
Sonata Seconda à 2 in e
Grave-Allegro-Adagio-Allegro-Adagio-Largo-Adagio-Adagio-Largo

Johann Rosenmüller 
Sonata Seconda à 2 in e
Grave-Allegro-Adagio-Allegro-Adagio-Largo-Adagio-Adagio-Largo
Recytacja (Rozdz.5, 1-11)

Johann Rosenmüller 
Lamentatio VII zum Karfreitag, Dritte Lektion in c (Rozdz.5, 1-11)
Recytacja Psalm 73:28

Johann Rosenmüller 
Psalm 73:28 Das ist meine Freude in g

Wykonanie:
Iwona Lubowicz – sopran
Grzegorz Lalek – skrzypce barokowe
Ewa Chmielewska – skrzypce barokowe
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa
Ewa Mrowca – klawesyn
Ryszard Jabłoński – recytacje

By tradycji stało się zadość, po Koncercie Wielkosobotnim, zapraszamy na święcenie pokarmów z udziałem Jego Ekscelencji księdza Biskupa Wojciecha Osiala, które odbędzie się w Nowym Domu Sztuki.

Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Niech ta Wielka Sobota będzie dla nas wszystkich czasem modlitwy, radości z oczekiwania Zmartwychwstania Pańskiego  i spotkania z bliskimi!