Kategorie
KoncertyWydarzenia

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu solistki Sinfonii Varsovii Hanny Turonek z zespołem

W sobotę, 11 listopada 2023 r., o godz. 19.00, serdecznie zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu solistki Sinfonii Varsovii Hanny Turonek z zespołem. W programie muzyka narodów zamieszkujących II Rzeczpospolitą m.in. Tatarów, Ormian, Hucułów, Karaimów, Bojków, Ukraińców itd. Koncertowi towarzyszy wystawa „Stroje ludowe na Kresach”.

Wystąpią:
Hanna Turonek – flety, śpiew
Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, suka biłgorajska, kemancze, śpiew
Marta Maślanka – cymbały
Iwona Rapacz – wiolonczela
Robert Siwak – instrumenty perkusyjne

Koncert z okazji 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości pt. „Muzyka II Rzeczypospolitej” to przegląd dorobku narodów zamieszkujących II Rzeczpospolitą m.in. Ormian, Tatarów, Hucułów, Ukraińców, Żydów, Węgrów, Litwinów, Białorusinów Słowaków, Bojków, Łemków, Karaimów. Społeczeństwo międzywojennej Polski było mocno zróżnicowane pod względem narodowościowym, religijnym i językowym. Większość stanowili Polacy wyznania rzymsko-katolickiego, ale aż co trzeci mieszkaniec kraju zaliczał się do mniejszości. Muzyka II Rzeczpospolitej, która będzie prezentowana na koncercie jest dowodem na to, iż w II Rzeczpospolitej swoją kulturę mogły rozwijać i kultywować wszystkie mniejszości narodowe. Zachowane teksty i linie melodyczne świadczą o tym, że przetrwały dzięki opiece państwa polskiego poprzez wydawnictwa, finansowanie domów kultury i organizacji religijnych. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa „Stroje ludowe w II Rzeczpospolitej” prezentująca stroje ludowe z każdego regionu II Rzeczpospolitej. Strój ludowy świadczy o umiejętności znajdowania kolorytu lokalnego, fantazji, umiejętności przeniesienia wyobrażenia o przyrodzie w rękodzieło ludowe. W II Rzeczpospolitej istniało największe bogactwo strojów ludowych na świecie. Niektóre stroje poprzez dobór barw i haftu, umiejętność łączenia tkaniny z metalem były ewenementem w skali świata np. huculski, łowicki. Bogactwo międzywojennego stroju ludowego znajdowało odzwierciedlenie w najlepszych pracach wybitnych polskich malarzy: Chełmońskiego, Wyczółkowskiego, Grottgera.

Hanna Turonek – muzyk, solista orkiestry Sinfonia Varsovia, flecistka-pikulinistka, edukatorka dzieci i młodzieży. Specjalizuje się w grze na flecie piccolo wykonując na tym instrumencie muzykę każdego gatunku. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje studentom w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Jest też wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego. Hanna Turonek to flecistka wszechstronna, której zainteresowania wybiegają daleko poza muzykę klasyczną, czego dowodem jest jej kolekcja fletów etnicznych pochodzących z różnych stron świata. Instrumenty te wykorzystuje w muzyce artystycznej, a są to m.in.: flety bambusowe, chiński flet Dizi i Hu-lu-si, flet szklany, gliniane flety naczyniowe czy barani róg oraz wiele innych piszczałek bez nazwy. Te wszystkie brzmienia można usłyszeć na płycie Yazcite, którą nagrała z muzyką tatarską oraz w utworze skomponowanym wspólnie z Mikołajem Majkusiakiem „My melodies for exotic flutes”. Za swoją działalność w 2015 roku otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Iwona Rapacz – wiolonczelistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Należała do zespołu Teatru Muzycznego Roma, współpracowała z Polską Orkiestrą Radiową i Polską Filharmonią Kameralną. Brała udział w Musicalu „Metro” Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Występowała jako kameralistka na festiwalach muzycznych w Berlinie, Tel Avivie, Moskwie i Baku. Współpracowała Teatrem Dramatycznym w Warszawie (spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii  P. Miśkiewicza). Uczestniczyła w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej Michała Lorenca. Współtworzyła muzyczne spotkania dla rodzin w Pałacu pod Blachą. W 2017 roku razem z zespołem „Reborn” Marii Pomianowskiej, odbyła tournee po USA i Chinach. Jest członkiem „Trio Impresja”. Zespół  prowadzi działalność koncertową oraz uczestniczy w projektach edukacyjnych dla dzieci m. in.: „Smykofonia”, i „Bellotto”. Artystka od wielu lat bierze udział w spotkaniach „Piwnicy poetyckiej Anny Bojarskiej”.

Karolina Matuszkiewicz – skrzypaczka, wokalistka, multiinstrumentalistka w dziedzinie instrumentów smyczkowych, kolanowych (kemanche, suka biłgorajska, fidel płocka, kobyz, ravanhastam), absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec i absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Koncertowała w Indiach, RPA, Wietnamie, Chinach, Tunezji, Anglii, Szkocji, Niemczech, Danii, Białorusi, Ukrainie, Rosji, na Węgrzech, na Litwie, we Włoszech, we Francji i w Polsce. Na stałe współpracuje z Karoliną Cichą, Nikolą Kołodziejczyk, Gerardem Edery i okazjonalnie z prof. Marią Pomianowską, a także z zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”. Współtworzyła zespóły T/Aboret, Rozen, Karma Trio, Wiklinowa. Początkiem roku 2023 grała akustyczną trasę koncertową z zespołem LemON, a 4 sierpnia 2023 z tym samym zespołem wystąpiła na festiwalu Woodstock. Aktualnie jest zatrudniona w firmie Rebel Wolves i pracuje nad autorskim programem koncertowym.

Marta Maślanka – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Od 1993 roku gra na cymbałach. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej. Wzięła udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Na stałe współpracuje z Michałem Lorencem. Współtworzy zespół DesOrient (koncerty z muzyką filmową). Koncertuje również z Kapelą Brodów, Mają Kleszcz i Kwartetem Prowincjonalnym, Olgą Avigail Mieleszczuk (Pieśni Żydowskiego Polesia), Weroniką Grozdew-Kołacińską (Etnofonie Kurpiowskie, Wandering Songs). Przez wiele lat współtworzyła Zespół Polski. Na perskich cymbałach – santurze wykonuje również muzykę irańską w zespole PersoPolish Dariusha Rasouli. Prowadzi orkiestrę perkusyjną „Batucada” w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach. Brała udział w projekcie „Grajmy w szkole”. Koncertuje dla dzieci m.in. ze „Smykofonią” i projektem „Senjawazabawa”.

Robert Siwak – perkusista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na dafie, bendirze, darabuce, riggu, zarbie i cajonie. Kto nie wie jak wyglądają i skąd pochodzą, powinien po prostu przyjść na koncert. Wystąpił na wszystkich ważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Koncertował w wielu krajach europejskich, a także w USA, Japonii, Chinach, Izraelu, Palestynie, Egipcie, Algierii i na Syberii. Uczestniczył w nagraniach ponad 40-stu płyt dla wytwórni polskich i zagranicznych oraz przeszło 50-ciu ścieżek dźwiękowych do filmów. Współpracuje z kilkoma formacjami muzycznymi, a także z kompozytorami: Krzesimirem Dębskim, Janem A.P. Kaczmarkiem, Pawłem Mykietynem i Jerzym Satanowskim. Od 1995 roku nagrywa z Michałem Lorencem. Od 1998 roku jest członkiem zespółu „DesOrient”, który wykonuje muzykę kompozytora. Od 2022 roku jest nauczycielem perkusji w PSM I i II st. w Sochaczewie.

Współorganizatorem koncertu i wystawy jest Fundacja Lwów i Kresy, która powstała po 20 latach działalności niezinstytucjonalizowanej pracy Joanny Aleksandry Biniszewskiej. Pani Joanna po raz pierwszy odwiedziła Lwów w 1989 r. – wtedy też narodziła się potrzeba pomocy polskim środowiskom na Lwowszczyźnie. Miłość do ojczyzny – Polski, wśród Polaków na Ukrainie i jednocześnie potrzeby tych ludzi, spowodowały, iż pomoc dla Polaków stała się dla wielu osób siłą przewodnią działań. Fundacja, która powstała w 2005r., od początku swojej działalności zajmowała się dostarczaniem pomocy humanitarnej i finansowej Polakom na Ukrainie. Fundacja Lwów i Kresy włączyła się w pomoc finansową dla szkół, m.in. im. Marii Magdaleny we Lwowie, którą wyposażyła w nowe komputery. Dla nauczycieli organizowano wraz z Miastem Grodzisk Mazowiecki i Naczelnikiem Wydziału Oświaty Lidią Abramczyk szkolenia, lekcje pokazowe, praktyki w przychodniach pedagogiczno-psychologicznych. Fundacja założyła i wyposażyła kilka bibliotek, m.in. w polskich szkołach w Nowym Rozdole czy Sąsiadowicach. We współpracy z Caritas Polska organizowane są kolonie letnie dla dzieci ze Lwowa, Rozdołu, Strzałkowic, Sąsiadowic. Fundacja organizuje wyprawki szkolne dla polskich dzieci, nagrody za wszelkiego rodzaju konkursy wiedzy o Polsce, pomaga utalentowanym polskim dzieciom rozwijać się na polskich uczelniach. W 2007 r. Fundacja założyła Muzeum Lwowa i Kresów, które w 2011 r. otrzymało regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do 2013 r. w Muzeum Fundacja zorganizowała ok. 50 koncertów promujących polską kulturę i [tradycję kresową, tyleż samo wystaw, promocji książek. Wszystko to udało się zrealizować dzięki hojności naszych darczyńców, ponieważ Fundacja nie otrzymuje żadnych dotacji państwowych czy samorządowych. Działania Fundacji są efektem pasji i wielkiego zaangażowania jej założycieli.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl lub tel. 46 857 71 75.