Kategorie
SpektakleWydarzenia

Monodram Sławomira Hollanda

W sobotę, 7 maja 2022 roku, o godz. 19.00 zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na monodram przygotowany na podstawie tekstu Antoniego Słonimskiego pt. Jak to było naprawdę w wykonaniu Sławomira Hollanda.

W sobotę, 7 maja 2022 roku, o godz. 19.00 zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na monodram przygotowany na podstawie tekstu Antoniego Słonimskiego pt. Jak to było naprawdę w wykonaniu Sławomira Hollanda.

  • Reżyseria – Alicja Choińska
  • Scenografia – Adam Jankiewicz
  • Muzyka – Kuba Sienkiewicz

Czy można żyć bez mrzonki? To ważne pytanie Antoni Słonimski zadaje czytelnikom opowiadania „Jak to było naprawdę”, które stało się kanwą monodramu.

„To reżyserka Alicja Choińska namówiła Sławomira Hollanda, aby przygotował swój kolejny monodram na podstawie tekstu Antoniego Słonimskiego „Jak to było naprawdę”. Pomysł okazał się nader szczęśliwy. Aktor bowiem, ze swoim doświadczeniem monodramatycznym, predyspozycjami scenicznymi, w których łączy nuty komediowe, liryczne i tragiczne z wewnętrznym poczuciem miary jest bodaj idealnym adresatem tekstu Słonimskiego. Może nawet bardziej niż jego pierwsi (i jak dotąd jedyni) interpretatorzy, Wojciech Siemion i Wojciech Skibiński. Holland nie ma nic z ich charakterystyczności, plebejskiej Siemiona i małomiasteczkowej, sztetlowej Skibińskiego. Ale ten „brak” może okazać się siłą, pozwalającą uniknąć pokus nazbyt ekspresyjnej interpretacji, eksponującej warstwę szmoncesową tekstu albo jego sentymentalne akcenty. Umiar, tak właściwy aktorstwu Hollanda jest w tym wypadku wielką zaletą. (…) Ten pełen mądrości, celnego humoru i lirycznej zadumy tekst przekazany został z rzadką kulturą słowa i przekonaniem, że to nie są jakieś głupie mrzonki, ale mrzonki bez których nie da się żyć. (…)”

Całość recenzji  Tomasza Mikowskiego:

https://e-teatr.pl/czy-mozna-zyc-bez-mrzonki-20592

Sławomir Holland – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 1984 ukończył studia na PWST we Wrocławiu, a dyplom obronił w 1988. Był aktorem: Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w latach 1984-1988, Teatru Popularnego w Warszawie w latach 1988-1990, Teatru „Szwedzka 2/4” w Warszawie w latach 1990-1991, Teatru na Woli w Warszawie w latach 1991-1992, Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 2003-2006, a od 2007 roku jest związany z warszawskim Teatrem Ateneum. W 2010 nagrał czytaną wersję (audiobook) książki Stephena Kinga, „Ręka mistrza”. W 2012 r.  otrzymał „Złoty Liść Retro” za program „Nic nowego pod słońcem” oraz Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu „Mono w Manu” za „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”.

    

Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie: www.palacradziejowice.pl/zasady2022