Kategorie
JazzKoncertyWydarzenia

Paweł Kaczmarczyk Trio

Paweł Kaczmarczyk Trio
w składzie:
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja

W programie kompozycje autorskie Pawła Kaczmarczyka. Gdy usłyszymy chopinowską poetykę brzmienia, następnie potężne akordy przypominające dzwony w kompozycjach Rachmaninowa, kilka taktów później przypomnimy sobie utwory Paderewskiego oraz zabiegi harmoniczne Bartóka, a zaraz potem barwne przestrzenie impresjonistów fortepianowych, to prawdopodobnie znaleźliśmy się na koncercie Paweł Kaczmarczyk Trio. (…) Pianista korzysta z atmosfery, jaką buduje podczas konstruowania muzyki z Alanem Wykpiszem (kontrabas) i Grzegorzem Pałką (perkusja). Są oni równorzędnymi, kreatywnymi, muzycznymi partnerami – podczas długich improwizacji nie grają tylko typowych schematów, ale rozwijają nowe linie w muzyce. To właśnie w tych rozbudowanych motywach uwidocznia się wirtuozeria Kaczmarczyka połączona z wyjątkowym darem muzykalności. (…) Koncerty tria są bardzo spontaniczne, praca z motywami i wolnymi fragmentami muzyki przynosi słuchaczowi nowe doświadczenia estetyczne. Niezależnie od tego, czy jest to unisono, czy polifonia, pełne akordy, dysonansowe, nieoczekiwane zakończenia utworów, muzycy pozwalają słuchaczom na zanurzenie się w procesie tworzenia. – Zuzana Vachová.

Paweł Kaczmarczyk już od dawna należy do elitarnego grona uznanych europejskich pianistów. Nagrywał dla wielu prestiżowych wytwórni, takich jak ACT Music, Fresh Sound Records czy Hevhetia – a jako twórca albumu „Complexity In Simplicity” (ACT Music 2009), w owym czasie stał się trzecim (po Stańce i Wasilewskim) polskim artystą jazzowym nagrywającym dla tak znanej oficyny wydawniczej w roli lidera zespołu. Przez ostatnie dwie dekady nagrał sześć wspaniale przyjętych albumów, które przyniosły mu liczne nagrody, m.in. Mateusza Trójki, sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, pięć „Oskarów Jazzowych” (Grand Prix Jazz Melomani), dwie nominacje do Fryderyka oraz „Kulturalny Odlot” Gazety Wyborczej. Paweł Kaczmarczyk jest związany ze słynnym klubem u Muniaka od 2000 roku. Z samą legendą jazzu Januszem Muniakiem oficjalnie koncertował w różnych formacjach od roku 2002, kiedy to na scenie towarzyszyli mu najwięksi mistrzowie światowego jazzu: m.in. Lee Konitz, Joe Lovano, Branford Marsalis, Greg Osby, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Michał Urbaniak, Roman Gucio Dyląg i wielu innych niezwykłych muzyków. Paweł był członkiem kilku pionierskich projektów pianistycznych, takich jak Chopin for 5 Grand Pianos (Sławek Jaskułke, Katarzyna Borek, Piotr Wyleżoł, Joanna Duda), czy Możdżer/Wasilewski/Kaczmarczyk/Orzechowski 4 Grand Pianos. Poza Europą, USA, Półwyspem Arabskim oraz Indiami, wraz ze swoim zespołem koncertował w najważniejszych filharmoniach rosyjskich oraz wielokrotnie odwiedzał największe festiwale w Chinach i Korei Płd. Jeśli ktoś nie miał okazji usłyszeć muzyki Kaczmarczyka na żywo,  jest swoistym szczęściarzem, bo czeka go przygoda życia podczas odkrywania tych magicznych dźwięków.

Alan Wykpisz – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem High Definition Quartet z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014. Laureat wielu konkursów m.in.: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen, Tarnów International Jazz Contest 2014. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury oraz laureat nagrody „Debiut Śląski”.

Grzegorz Pałka – perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe na trzech kontynentach – Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi muzykami z kraju i nie tylko: Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Piotr Baron, Jorge Vistel, Dominik Wania, Rafał Sarnecki, Gileno Santana, Piotr Wyleżoł, Mark Alban Lotz, Kuba Badach, Wojciech Groborz, Kuba Stankiewicz, Piotr Orzechowski.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl lub tel. 46 857 71 75.