Radziejowice, Sala Koncertowa Pałacu
5 czerwca 2024, 19:00
Wykonawcy:
Marcin Świątkiewicz – klawesyn, dyrygent
Orkiestra Arte dei Suonatori
Program:
Johann Sebastian Bach (1675 – 1750)
- Suita orkiestrowa nr 3 D-dur BWV 1068 (wersja na smyczki)
Johann Gottlieb Goldberg (1727 – 1756)
- Koncert klawesynowy d-moll
przerwa
Georg Philipp Telemann (1681 – 1767)
- Concerto alla Polonese G-dur TWV 43:G7
Johann Sebastian Bach – Koncert klawesynowy d-moll BWV 1052
O programie:
Program zatytułowany „Polskie wątki w barokowym gobelinie” to podróż zespołu Arte dei Suonatori w poszukiwaniu polskich śladów w twórczości tych barokowych mistrzów. Wieczór rozpocznie się od wykonania III Suity orkiestrowej D-dur Johanna Sebastiana Bacha w oryginalnej wersji kompozytora na orkiestrę smyczkową. Bach spędził prawie trzydzieści lat, mieszkając i pracując w Lipsku w Saksonii, kraju rządzonym przez Fryderyka Augusta I i jego syna Fryderyka Augusta II, którzy byli również królami Polski (jako August II i August III). Ten okres bliskich relacji polsko-saskich wywarł znaczący wpływ na muzykę Bacha. W 1736 roku z powodzeniem wystąpił z petycją do Fryderyka Augusta II i został uhonorowany tytułem Królewskiego Polskiego i Elektorskiego Saksońskiego Kompozytora Nadwornego.
Następnie muzycy zaprezentują kompozycję mniej znanego twórcy Johanna Gottlieba Goldberga. Goldberg urodził się w Gdańsku, ale już w wieku dziesięciu lat wyruszył do Lipska, gdzie studiował u Johanna Sebastiana Bacha i jego najstarszego syna, Wilhelma Friedmanna Bacha. Koncert klawesynowy d-moll jest niewątpliwie niezwykłą kompozycją. Jego rozbudowana forma czyni go jednym z najdłuższych koncertów swojego czasu, jednak w żadnym razie nie osłabia to jego muzycznej substancji. Napisany w stylu galant, rezonuje z dzisiejszą publicznością dzięki energetycznym i wirtuozowskim zewnętrznym częściom oraz emocjonalnym melodiom w części środkowej. Ostatnia część koncertu wyraźnie przywodzi na myśl poloneza, którym był najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym polskim tańcem XVIII-wiecznej Europy.
Po przerwie Arte dei Suonatori zaprezentuje Koncert Polski G-dur Georga Philippa Telemanna. Niezrównana zdolność Telemanna do integracji różnych stylów narodowych jest słyszalna w tym koncercie, który wyraźnie odnosi się do polskich elementów muzycznych. Wieczór zakończy się kolejnym arcydziełem Johanna Sebastiana Bacha, Koncertem klawesynowym d-moll BWV 1052. Będzie to wspaniały finał demonstrujący istotę geniuszu tego twórcy.