Kategorie
AktualnościKoncertyKursy mistrzowskie

RECITAL FORTEPIANOWY „TO LUBIĘ…” ELŻBIETY  KARAŚ-KRASZTEL

Serdecznie zapraszamy w piątek, 15 września 2023 r., o godz. 19.00 do Nowego Domu Sztuki na  RECITAL FORTEPIANOWY „TO LUBIĘ…” ELŻBIETY  KARAŚ-KRASZTEL.

Znakomita pianistka i pedagog Elżbieta Karaś-Krasztel, profesor Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, recitalem zainauguruje prowadzony przez siebie Mistrzowski Kurs Pianistyczny, który odbędzie się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach w dniach 15-22 września 2023 r.

W programie:

Ignacy Jan Paderewski
Nokturn B – dur op.16 nr 4

Claude Debussy
2 Preludia z zeszytu 2
Taras audiencji światła księżyca
Ondine

Artur Malawski
Tryptyk góralski (1949)

Fryderyk Chopin
2 Walce
E – dur WN 18
As – dur WN 47
2 Polonezy
B – dur (1817)
B – dur ( 1827)
Etiuda E – dur op. 10 no 3
Scherzo b – moll op.31

Młodych utalentowanych uczestników Kursu będzie można posłuchać podczas Koncertu Finałowego 22 września 2023 r., godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki.

Elżbieta Karaś-Krasztel, absolwentka lubelskiego liceum muzycznego w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza, studia pianistyczne ukończyła w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki. Po uzyskaniu dyplomu kształciła się dalej u Wiktora Mierżanowa (profesora Konserwatorium Moskiewskiego) oraz Istvána Lantosa (profesora Akademii Muzycznej w Budapeszcie). Była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku. Ma na swoim koncie dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie i Warszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii. Współpracowała jako solistka z Polską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Sinfonia Varsovia. Dokonała licznych nagrań dla PR i TV, nagrała również płyty z muzyką W.A. Mozarta, F. Chopina oraz nieznanych kompozytorów polskich dla firm APERTO, DUX oraz CHOPIN UNIVERSITY PRESS.
Artystka jest znakomitą interpretatorką utworów Mozarta. Odniosła wielki sukces wykonując na estradzie Filharmonii Berlińskiej Koncert fortepianowy Es‑dur, KV 482, tego kompozytora pod batutą Jerzego Maksymiuka. Po wykonaniu przez nią utworów Mozarta z orkiestrą Sinfonia Varsovia napisano w Niemczech: „Wielkości Jego muzyki lepiej wyrazić się nie da…”
Wiele uwagi poświęca artystka muzyce polskiej. Oprócz bogatego repertuaru chopinowskiego gra utwory I.J. Paderewskiego, J. Zarębskiego oraz A. Malawskiego. Elżbieta Karaś-Krasztel współpracuje z kwartetem „Prima Vista” wykonując muzykę kameralną, w tym koncerty J.S. Bacha, W.A. Mozarta i F. Chopina. Artystka jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W swojej klasie fortepianu kształci polskich i zagranicznych studentów. Za działalność artystyczną i pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana w tym Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz medalem Gloria Artis.