Wernisaż – Hanna Bakuła Pandemiczne kwiaty. Koncert – Marek Dumicz i Monika Rosca.

W niedzielę, 19 czerwca 2022 r., o godz. 19.00 zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na otwarcie wystawy Hanny Bakuły pn. Pandemiczne kwiaty oraz na koncert w wykonaniu Marka Dumicza – skrzypce i  Moniki Rosca – fortepian.

W niedzielę, 19 czerwca 2022 r., o godz. 19.00 zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na otwarcie wystawy Hanny Bakuły pn. Pandemiczne kwiaty oraz na koncert w wykonaniu Marka Dumicza – skrzypce i  Moniki Rosca – fortepian.

 Pandemiczne kwiaty.

Moje kwiatowe pastele powstały w czasach szalejącej pandemii i były moim antidotum na ten straszny dla ludzi i sztuki czas. Uwielbiam kwiaty, szczególnie tulipany, ale też storczyki i róże. Są cudownymi modelami, bo się nie wiercą i nic nie mówią. W ciągu dwóch lat pandemii narysowałam ponad czterdzieści kwiatowych pasteli. Każdy w innym w nastroju. Są to duże, nietypowe bukiety. Kwiaty prowadzą rozmowy ze sobą i widzem. Są cudownie optymistyczne, pełne energii i bajecznie kolorowe. Harmonizują idealnie z muzyką, bo obraz ma dźwięk, tyle że dla oczu. Maluję, słuchając muzyki klasycznej, która jest wspaniałym akompaniamentem, do pełnych temperamentu, choć pastelowych, rozmów kwiatów.

Hanna Bakuła

Hanna Bakuła – absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarka, portrecistka, scenografka, felietonistka i pisarka. Napisała 25 książek i zrobiła kilkaset portretów znanych osób, na obu półkulach. W latach 80. i 90. mieszkała na Manhattanie, gdzie zdobyła wiele prestiżowych nagród malarskich i była stypendystką Fundacji Guggenheim z rekomendacji Irex. W Polsce założyła imienną Fundację Hanny Bakuły, opiekującą się domami dziecka. Zorganizowała też 14 edycji Festiwalu Muzyki Franciszka Schuberta. Jej ulubioną techniką są pastele, ale maluje też obrazy olejne. W Stanach Zjednoczonych robiła plakaty i kostiumy teatralne Off – Broadway. W 1995 roku zaprojektowała kostiumy dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie do opery „Carmen” G. Bizeta. Mieszka w warszawskim Wilanowie. Prowadzi Firmę Portretową. Nazywana „Witkacym w spódnicy”. Na wizytówce ma napisane „Osoba Kontrowersyjna”.

www.galeriahannybakuly.pl

Program koncertu:
Claude Debussy – Rêverie
Gabriel Fauré – Romance B-dur Op.28
Franz Schubert – I cz. Allegro moderato z Sonaty a-moll „Arpeggione” D821
Fritz Kreisler – Caprice Viennois Op.2

Marek Dumicz – polski skrzypek, kameralista i pedagog. Na początku lat 90. ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, gdzie przez kolejnych 7 lat był wykładowcą na wydziale kameralistyki. Już w latach 80. zdobywał nagrody i wyróżnienia. Został uhonorowany między innymi: „Classica Nova” in Memoriam Dimitri Shostakovich w Hanowerze (I miejsce, 1997), Premio Vittorio Gui we Florencji (I miejsce, 1998), Chamber Music Competition & Festa w Osace (II miejsce, 1999). W latach 2001-2004 Marek Dumicz objęty został programem BBC Radio 3 „New Generation Artists”. W dorobku ma kilkanaście płyt wydanych przez tak znane wytwórnie nagraniowe jak: BBC Music, Avia Records, Produccions Blau. Założył i prowadził przez 10 lat znakomity zespół – Karol Szymanowski Quartet. Pracował ze światowymi muzycznymi autorytetami: z legendarnym skrzypkiem Isaakiem Sternem, wiolonczelistą Mario Brunello, dyrygentem Eiji Oue, Hatto Beyerle, Dario de Rosą, Walterem Levinem, Norbertem Braininem, a także ze znanym kompozytorem Magnusem Lindbergiem, estońskim skrzypkiem Gidonem Kremerem i wieloma innymi. Zapraszany jest zarówno jako nauczyciel na kursy, mi.n.: Goslauer Musiktagen, Lake District Summer Music Academy, a także jako kameralista na światowej rangi festiwale, np.: The Prons, Lockenhaus Kammermusikfestival, oraz jako solista koncertujący m.in.: z Jünge Philharmonic Köln, Alma Strings, Warszawską Orkiestrą Kameralną. Gościł w największych salach koncertowych, takich jak: Carnegie Hall, Wigmore Hall, Musikverein Vienna, Concertgebouw Amsterdam, Izumi Hall Osaka, a koncerty były transmitowane przez prestiżowe stacje radiowe i telewizyjne. Jest również wieloletni wykładowca hanowerskiej Hochschule für Music und Theater.

Monika Rosca – w 1985 ukończyła z wyróżnieniem Łódzką Akademię Muzyczną. Była stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych m.in.: Karola Szymanowskiego w Łodzi, Rina Sala Gallo we Włoszech i Konkursu Miłosza Magina w Paryżu, na którym zdobyła nagrodę za najlepsze wykonie utworów Chopina i Magina. Występowała na międzynarodowych festiwalach w Dusznikach, Łodzi, Bordeaux i Bergerac we Francji, Miami w USA, a nawet w Tiranie w Albanii. Koncertowała w wielu krajach Europy, w USA, Australii, Nowej Zelandii, a w ostatnich latach również w krajach azjatyckich. W Polsce znana jest dobrze miłośnikom muzyki Chopina, którzy mogli podziwiać jej kunszt na koncertach w Żelazowej Woli, Łazienkach Królewskich i w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i telewizji oraz płytę z utworami Bacha, Mozarta i Beethovena wydaną przez Polskie Nagrania. Jako kilkuletnia dziewczynka stworzyła niezapomnianą kreację w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza pt. ,,W pustyni i w puszczy” odtwarzając rolę Nel. Do dziś kojarzona jest z tą postacią.

Duetu Rosca – Dumicz współpracuje od czasu, gdy oboje artyści grali w zespole Dumicz Ensemble. Charakterystyczną cechą tego zespołu była zmienność składu. Jako kwartet Dumicz Ensemble wykonywał najsłynniejsze kwartety XIX i XX wieku. Jako kwintet najpiękniejsze kwintety fortepianowe, lub cykle muzyki Corellego, Bacha, Haendla. Stąd wziął się pomysł stworzenia duetu – fortepian/skrzypce – wykonującego cykle najpopularniejszych utworów muzyki francuskiego impresjonizmu, muzyki hiszpańskiej, polskiej, rumuńskiej i austriackiej. Ambicją jego założycieli było przy tym nawiązanie do najlepszych tradycji wykonawstwa europejskiego i światowego. Równolegle do repertuaru klasycznego Rosca i Dumicz wykonują popularny repertuar muzyki filmowej. Co ważne, podczas koncertów nawiązują często kontakt z publicznością, przybliżając słuchaczom wykonywaną właśnie muzykę.

 

Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie: www.palacradziejowice.pl/zasady2022