Wojciech Majewski fortepian
W programie utwory z płyty Przemiana oraz powstającej płyty Pieśni I.J. Paderewskiego.Przemiana – taki tytuł nosi druga solowa płyta Wojciecha Majewskiego. Album zawiera cztery autorskie kompozycje muzyka oraz sześć coverów napisanych m.in. przez Cole’a Portera, Steviego Wondera, Jana Garbarka i Davida Bowiego. Jak wspomina sam pianista „solowa muzyka pianistyczna zawsze była ważną częścią mojego muzycznego życia. Zarówno jeśli chodzi o muzykę klasyczną, co jest sprawą oczywistą, jak też w dziedzinie jazzu, co nieco mniej oczywiste. Granie solo zawsze było dla mnie źródłem dużej satysfakcji i to satysfakcji specyficznej, innej niż ta, która płynie z muzykowania zespołowego. Tego typu konwencja zawsze stanowiła też sporą część słuchanej przeze mnie muzyki, co wynikało z fascynacji fortepianem, jego olbrzymimi możliwościami fakturalnymi i wyrazowymi.”
Wojciech Majewski to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów. Jest wirtuozem wykonującym zarówno jazz jak i muzykę klasyczną, ponadto dał się poznać jako oryginalny kompozytor. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego ojciec Henryk Majewski to jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu. Wojciech Majewski ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie fortepianu. W roku 2001 ukazała się pierwsza firmowana przez niego płyta „Grechuta”, zawierająca jazzowe interpretacje kompozycji polskiego piosenkarza. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyki, publiczności, jak też środowiska artystycznego. W roku 2003 ukazała się druga płyta artysty „Zamyślenie”. Krążek ten zdominowały kompozycje lidera. Album otrzymał przyznawaną bestsellerom nagrodę As Empiku 2003 w kategorii Polski Jazz. Pierwsze dwie płyty artysty, podobnie jak trzecia całkowicie autorska pozycja „Opowieść”(2009), zostały dostrzeżone przez branżę muzyczną czego wyrazem było 5 nominacji do nagrody Fryderyk w kategoriach: „album jazzowy roku” i „muzyk jazzowy roku”. Jesienią roku 2006, nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się bestsellerowa książka autorstwa Majewskiego zatytułowana „Marek Grechuta- Portret artysty”. W roku 2008 artysta skomponował „Suitę na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę smyczkową” wykonaną wspólnie z Andrzejem Bauerem i orkiestrą „Aukso” pod batutą Marka Mosia. W roku 2014 pianista wziął udział w obchodach „Roku Jana Karskiego”
z dużym powodzeniem wykonując „Koncert fortepianowy” Henryka Warsa (wspólnie z Polską Orkiestrą Radiową). W roku 2015 ukazał się album „Wojciech Majewski gra Skriabina”. Jednym z jego pierwszych słuchaczy był Nigel Kennedy, który w tekście zamieszczonym w książeczce, nazwał Majewskiego „największym polskim pianistą naszych czasów”. W roku 2016 wytwórnia Sony Music wznowiła album „Grechuta” wzbogacając oryginalny materiał o nagrania dodatkowe. Reedycja zbiegła się z piętnastoleciem premiery płyty. Wydawnictwo zebrało świetne recenzje prasowe i gościło na liście bestsellerów salonów Empik. W roku 2016 pianista wziął udział w nagraniu płyty „Tribute to Henryk Majewski”, która w roku 2017 otrzymała nagrodę Fryderyk w kategorii ”album jazzowy roku”. Jesienią 2017 ukazał się kolejny album artysty „Nie było lata” czyli dzieło wokalno – instrumentalne prezentujące w oratoryjnej formie poezję Stanisława Grochowiaka. W nagraniu wzięły udział gwiazdy polskiego jazzu, piosenki i teatru. W roku 2020 światło dzienne ujrzała kolejna pozycja w dorobku fonograficznym Majewskiego: „Przemiana” – pierwsza solowa jazzowa płyta muzyka. Majewski występował z wieloma znakomitymi artystami takimi jak: Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Joe La Barbera, Henryk Miśkiewicz, Palle Danielsson, Andrzej Bauer, Stanisław Soyka, Ewa Bem i inni. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Koncertował w Niemczech, Izraelu,USA, Francji, Rosji, we Włoszech. Występował na prestiżowych festiwalach takich jak: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warszawa Singera czy Jazz Open w Stuttgarcie.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl lub tel. 46 857 71 75.