Kategorie
AktualnościWydarzeniaWystawy

Wystawa „Żywe wspomnienia”

Historia multimedialna

Tego jeszcze u nas nie było! Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zaprasza na multimedialną, immersyjną wystawę opisującą historię Pałacu, jego ewolucję na przestrzeni wieków, a w szczególności to jak z reprezentacyjnej rezydencji rodu Radziejowskich stał się jednym z najprężniejszych ośrodków kultury nie tylko w skali Mazowsza. Jak stał się ośrodkiem skupiającym zarówno środowiska twórcze od sztuk plastycznych, literatury po muzykę, ale również miejscem, do którego garną się melomani i wszyscy spragnieni sztuki w jej najlepszym wydaniu.

Nazwa wystawy zdradza wszystko: Żywe Wspomnienia: Multimedialne Historie Pałacu Radziejowice. Można powiedzieć, że opowiada o historii, symbolicznym „wczoraj” tego urokliwego miejsca językiem współczesności, odwołującym do najnowszych technologii multimediów. Widz znajdzie się dosłownie w środku obrazów.

Scenariusz wystawy opracowała Magdalena Piekorz, reżyserka (filmowa i teatralna), doktor sztuki filmowej, której bogatą twórczość i aktywność zwieńczył laur Złotego Lwa za film „Pręgi” na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a przypieczętowała nominacja dla tego obrazu czyniąca zeń polskim kandydatem do Oscara (2005). Poprzez kolejne obrazy, przy wtórze narracji Krzysztofa Wakulińskiego, aktora teatralnego i filmowego, stałego bywalca Pałacu w Radziejowicach i muzyki młodego pianisty i kompozytora Marcina Krajewskiego, przemierzymy radziejowickie włości w wyimaginowanej kapsule czasu, docierając do czasów nam współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem artystycznego życia Domu Pracy Twórczej, które oferuje gościom i melomanom ponad 60 wydarzeń artystycznych rocznie, jednocześnie pamiętając o trudnej do przecenienia roli Jerzego Waldorffa, który z Radziejowickiego Pałacu i jego otoczenia uczynił artystyczny salon.

Festiwale, koncerty, recitale, wystawy, spektakle i kursy mistrzowskie to radziejowicka współczesność. Nasze dzisiaj. Właśnie o tym co było, ale i jest teraz opowiada ta wystawa, odwołując do technologii i formuły niezwykle atrakcyjnych dla widzów w każdym wieku.

Wierzymy, że zabierzemy Państwa w niezapomnianą podróż przez wieki, przemierzając również bliską nam, urokliwą okolicę, oglądając ją oczami Józefa Chełmońskiego, jak i prezentując poczet wspaniałych gości, którzy swoją obecnością uświetnili nasze artystyczne wydarzenia z festiwalami na czele.

Otwarcie wystawy: 21 grudnia 2024 r. godz. 18.00
Nowy Dom Sztuki Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach

Wystawę można również oglądać w dniach: 22 grudnia, 28 grudnia oraz 29 grudnia 2024 roku, w godzinach od 14:00 do 18:30.