XIII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

Szanowni Państwo,

już wkrótce odbędzie się trzynasta edycja Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach. Od 26 czerwca do 3 lipca na radziejowickiej scenie usłyszymy muzyczne arcydzieła w mistrzowskich wykonaniach. Przez osiem kolejnych wieczorów melomani będą celebrować wielkie doroczne święto muzyki.

Każdego wieczora o godzinie 21.00 odbywać się będą koncerty w namiocie festiwalowym. Kontynuowany będzie jednocześnie cykl koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki o godzinie 18.00, zainaugurowany podczas ubiegłorocznej edycji.

Podczas niedzielnego koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się 26 czerwca, wystąpi wspaniała Leonora Armellini, zdobywczyni piątej nagrody w Konkursie Chopinowskim z 2021 roku. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego. Muzycy zagrają I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina i Suitę ze „Snu nocy letniej” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Program Festiwalu będzie jak zwykle bardzo zróżnicowany. Pojawią się utwory barokowe, klasyczne, romantyczne, ale też muzyka nowa i jazz. Wykonane zostaną między innymi kompozycje Bacha, Haydna, Beethovena, Chopina, Liszta, Brahmsa, Griega, Rossiniego, Szymanowskiego i Kilara. W programie znalazły się także „Błękitna rapsodia” i „Amerykanin w Paryżu” George’a Gershwina.

W tym roku na radziejowskiej scenie nie zabraknie wielkich gwiazd. Usłyszymy częstego gościa Radziejowic, wspaniałego pianistę Janusza Olejniczaka, legendarnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza i wybitnego wiolonczelistę Tomasza Strahla, a także wielu innych wspaniałych muzyków. Na radziejowickiej scenie pojawi się m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Za pulpitem dyrygenckim staną: maestro Jerzy Maksymiuk, Paweł Kos-Nowicki, Marek Wroniszewski i Marek Pijarowski.

Nie będzie jednak wyłącznie poważnie. Do Radziejowic przyjedzie także Janusz Radek z zespołem oraz Loud Jazz Band, grupa grająca nowoczesną muzykę jazzową, gdzie klimaty skandynawskie łączą się z piękną melodyką i elementami rocka. Z kolei podczas koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki przed publicznością będą mieli okazję zaprezentować się młodzi muzycy, którzy są na początku kariery zawodowej. Wspieranie młodych wykonawców to jeden z celów Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Organizatorem Festiwalu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Partnerzy Festiwalu: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Teatr Wielki – Opera Narodowa, FAZIOLI, STOART-  Związek Artystów Wykonawców, DUX, Geotermia Mazowiecka S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Żyrardowa, Gmina Radziejowice, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Patroni medialni Festiwalu: TVP Kultura, Polska Agencja Prasowa S.A., Polskie Radio Program II, Polskie Radio RDC, Radio Bogoria, Radio FAMA, Życie Żyrardowa, Jazz Forum, JazzPRESS, RadioJAZZ.

Przyjazd do Radziejowic połączyć można ze spacerem po otaczającym pałac przepięknym parku, który o tej porze roku cieszy oczy bujną zielenią. Wizyta w Radziejowicach to również doskonała okazja do obejrzenia wystaw towarzyszących Festiwalowi. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, udział w koncertach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Serdecznie zapraszamy!