Kategorie
FestiwalKoncerty

XIX Festiwal Ensemble w Radziejowicach!

W dniach 11-18 września 2022 r. w Pałacu w Radziejowicach odbędzie się XIX Festiwal Ensemble. Na Festiwalu Ensemble można spotkać aktorów, jazzmanów i klasyków. W tym krótkim i intensywnym czasie odbywają się warsztaty, próby, koncerty, pokazy teatralne, jam sessions i ciekawe dyskusje.

W dniach 11-18 września 2022 r. w Pałacu w Radziejowicach odbędzie się XIX Festiwal Ensemble. Na Festiwalu Ensemble można spotkać aktorów, jazzmanów i klasyków. W tym krótkim i intensywnym czasie odbywają się warsztaty, próby, koncerty, pokazy teatralne, jam sessions i ciekawe dyskusje.

Rewolucyjne podejście do nauczania artystycznego oraz przemiana relacji mistrz-uczeń w relację partnerskiej wymiany doświadczeń – to wizytówka Festiwalu Ensemble. Wyróżnia go unikatowa formuła warsztatów, w których profesorzy – wielcy mistrzowie – przenoszeni są z katedr wykładowych w sam środek zespołów młodych artystów, tak by mistrz stał się równoprawnym członkiem zespołu. Ta bliskość, partnerstwo oraz wzajemny szacunek gwarantują, że studenci wynoszą z Festiwalu Ensemble ogromne doświadczenie.

Efekty prac warsztatowych prezentowane są w ramach 6 koncertów klasycznych, koncertu jazzowego i pokazu teatralnego.

Grono profesorów stanowią: José Gallardo (fortepian), Paavali Jumppanen (fortepian), Jakub Jakowicz (skrzypce), Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Marcin Markowicz (skrzypce), Tomoko Akasaka (altówka), Aleksander Gebert (wiolonczela), Maciej Młodawski (wiolonczela), Sebastian Aleksandrowicz (obój). Prowadzącym sekcji jazzowej jest wszechstronny, niezwykle ciekawy i inspirujący artysta, jakim jest Marcin Masecki. Warsztaty teatralne poprowadzą Zbigniew Zamachowski (piosenka aktorska) i Oskar Hamerski (improwizacja aktorska). Wszystkim tym utytułowanym artystom towarzyszy ponad 20 studentów najlepszych szkół artystycznych w Polsce i za granicą.

Przez 18 lat Festiwal Ensemble odbywał się w Zamku Książ w Wałbrzychu. Tegoroczna, 19 edycja festiwalu, odbędzie się po raz pierwszy w przepięknych przestrzeniach Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Zamek, Pałac, Dwór Modrzewiowy, Nowy Dom Sztuki oraz wiele innych miejsc wchodzących w skład radziejowickiego kompleksu – to idealna sceneria dla wszystkich wydarzeń Festiwalu Ensemble.

Koncert inauguracyjny (zgodnie z wieloletnią tradycją Festiwalu, wyłącznie w wykonaniu festiwalowych profesorów) odbędzie się w niedzielę 11 września o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki w Pałacu w Radziejowicach. Kolejne wydarzenia: codziennie, od wtorku 13 września do niedzieli 18 września. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Festiwal Ensemble dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ensemble a współorganizatorem Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.ensemblefestival.org.

XIX Festiwal Ensemble
11–18.09.2022 r.
Pałac w Radziejowicach
www.ensemblefestival.org

PROGRAM:

Niedziela, 11.09.2022, godz. 19.00 – Nowy Dom Sztuki
L. van Beethoven – Trio fortepianowe B-dur op. 11 „Gassenhauer”
K. Szymanowski – „Źródło Aretuzy”
W. Lutosławski – Subito
M. Masecki – Improwizacja
***
A. Dvořák – Kwintet fortepianowy nr 2 A-dur op. 81

Wtorek, 13.09.2022, godz. 19.00 – Nowy Dom Sztuki
W.A Mozart – Kwartet smyczkowy B-dur KV 172
A. Kościów – „Noumen 2” na obój i kwartet smyczkowy
***
A. Dvořák – Kwartet fortepianowy nr 2 Es-dur op. 87

Środa, 14.09.2022, godz. 19.00 – Nowy Dom Sztuki
J. Haydn – Kwartet smyczkowy C-dur op. 20 nr 2
Ph. Glass – Kwintet fortepianowy nr 1 „Zwiastowanie”
***
J. Brahms – Trio fortepianowe nr 3 c-moll op. 101

Czwartek, 15.09.2022, godz. 19.00 – Nowy Dom Sztuki
L. van Beethoven – Trio fortepianowe c-moll op. 1 nr 3
K. Szymanowski – Kwartet smyczkowy nr 2
***
F. Mendelssohn-Bartholdy – Trio fortepianowe nr 2 c-moll op. 66

Piątek, 16.09.2022, godz. 19.00 – Nowy Dom Sztuki
W.A. Mozart – Kwartet obojowy F-dur KV 370
A. Panufnik – Trio fortepianowe op. 1
***
F. Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur D 956

Sobota, 17.09.2022, godz. 16.00 – Nowy Dom Sztuki
Pokaz aktorski grupy Zbigniewa Zamachowskiego (piosenka aktorska)

Niedziela, 18.09.2022, godz. 16.00 – Nowy Dom Sztuki
Popołudniowy koncert jazzowy zespołu Marcina Maseckiego

Niedziela, 18.09.2022, godz. 19.00 – Nowy Dom Sztuki
L. van Beethoven – Kwartet smyczkowy f-moll „Serioso” op. 95
J. Duszyński – Kwintet fortepianowy (prawykonanie)
J. Brahms – Kwartet fortepianowy g-moll nr 1 op. 25