Kategorie
AktualnościKoncertyWydarzenia

Z klasyką przez Polskę

Serdecznie zapraszamy na koncert Z klasyką przez Polskę, który odbędzie się w piątek 21 kwietnia o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki. Czeka na Państwa mnóstwo znakomitej muzyki w mistrzowskim wykonaniu:
Agata Długosz – flet
Łukasz Długosz – flet
Marek Toporowski – fortepian historyczny

Program:
Leo Delibes (1836-1891)
The Flower Duet z opery Lakme
Philippe Gaubert (1879-1941)
Divertissment Grec
Jacques Ibert (1890-1962)
Deux Interludes
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Mazurek op. 33 nr 2
Ennio Morricone (1928-2020)
Gabriel’s Oboe
Adam Wesołowski (1980)
Kołysanka
Jan Ladislav Dussek (1760-1812)
The Sufferings of the Queen of France op. 23 (1793)
Franciszek Doppler (1821-1883)
Duettino Hongroise op. 36
Astor Piazzolla (1921-1992) 
Oblivion
Wojciech Kilar (1932-2013) 
Wokaliza z filmu Dziewiąte Wrota
Karol Kurpiński (1785-1857)
Polonez
Jacques Offenbach (1819-1880)
Barcarol
Ernesto Köhler (1849-1907)
Chopiniana Concert-Duett op. 68

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl lub tel. 46 857 71 75.

Marek Toporowski – klawesynista i organista, kameralista i dyrygent, koncertujący również na klawikordzie i historycznych fortepianach, jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasburgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Od końca 2020 roku jest również członkiem zespołu Capella Cracoviensis.
Na swoim koncie ma pierwsze polskie wykonania wielu arcydzieł na historycznych instrumentach, pod jego batutą zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych wiele utworów muzyki staropolskiej. Dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji, w tym pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta, kompletu dzieł George’a Fredericka Pinto oraz licznych rejestracji historycznych organów w Polsce i Niemczech. Czterokrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a wiele płyt z jego udziałem było nominowanych do tej nagrody. Nagranie sonat fortepianowych op. 9 Jana Ladislava Dusíka było nominowane także do International Classical Music Awards. Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe, które eksponowane są w założonym przez niego zabrzańskim „Fortepianarium”.
www.marektoporowski.pl

Łukasz Długosz jest najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories” okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 57 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską, za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, m.in. International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Zwycięzca kilkunastu konkursów międzynarodowych, m.in. Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Występował m.in. w Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal, Herkulessaal w Monachium, pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew. W 2010 roku miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2019 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora sztuki.
www.lukaszdlugosz.pl

Agata Długosz – uznana polska flecistka, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Yale University w New Haven. Laureatka międzynarodowych konkursów fletowych, m.in. w Uelzen, Padwie, Ovadzie, Viggiano oraz Timisoarze. Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Nagrała 18 albumów płytowych, za które otrzymała szereg nagród i nominacji do Fryderyków oraz do prestiżowej nagrody fonograficznej ICMA (International Classical Music Award). Jest propagatorką muzyki najnowszej, wielokrotnie prawykonywała koncerty polskich i zagranicznych kompozytorów. Do tej pory powstało ponad 130 utworów jej dedykowanych. W 2021 roku otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało Artystce Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich 2021. W 2019 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej została odznaczona przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski.
www.agatadlugosz.pl