Wydawnictwa

  • Tadeusz Matuszczak „Chełmoński poszukiwanyˮ

    Tadeusz Matuszczak „Chełmoński poszukiwanyˮ

    Publikacja przygotowana przez wybitnego znawcę twórczości Chełmońskiego przywraca zbiorowej pamięci tę część spuścizny malarza, którą w wyniku zawirowań historii i ludzkich losów uznajemy obecnie za zaginioną. Katalog Chełmoński poszukiwany obejmuje 108 pozycji, ułożonych chronologicznie, a liczba ta stanowi wedle ustaleń autora niemal połowę z namalowanych przez Chełmońskiego obrazów olejnych.


  • Zofia Kucówna – Chełmoński na fotografiach i we wspomnieniach

    Zofia Kucówna – Chełmoński na fotografiach i we wspomnieniach

    „Chełmoński na fotografiach i we wspomnieniachˮ Unikatowa pozycja zawierająca wspomnienia o malarzu ludzi mu współczesnych. Książka jest świadectwem uczestników i świadków życia Chełmońskiego. Znajdują się w niej wspomnienia osób mu bliskich, przyjaciół, malarzy, znajomych, mecenasów sztuki, protektorów czy członków rodziny. Wśród autorów tekstów znajdziemy między innymi Adama Chmielowskiego, Wojciecha Kossaka, Antoniego Piotrowskiego, Edwarda Krasińskiego, Pię…


  • Aleksandra Melbechowska – Chełmoński. Malarz polskich żywiołów

    Aleksandra Melbechowska – Chełmoński. Malarz polskich żywiołów

    Autorka, wybitny historyk sztuki, długoletni pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk 2001. Znana z nie tylko z rzetelnego warsztatu naukowego, ale również z talentu erudycyjnego, kilka lat temu napisała nową monografię Józefa Chełmońskiego.


  • Pia Górska – O Chełmońskim. Wspomnienia

    Pia Górska – O Chełmońskim. Wspomnienia

    „O Chełmońskim. Wspomnieniaˮ – reprint z 1932 r. Pochodząca z Woli Pękoszewskiej Pia Górska (1878 – 1974) była malarką, poetką, działaczką społeczną. Malarstwa uczyła się u Józefa Rapackiego, Józefa Mehoffera jednak jej mistrzem, przewodnikiem duchowym i przyjacielem był Józef Chełmoński. Gdy w 1932 roku nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff ukazały sie wspomnienia „O Chełmońskim” Pii…


  • Maria Barbasiewicz – Radziejowickie theatrum. Dzieje rezydencji

    Maria Barbasiewicz – Radziejowickie theatrum. Dzieje rezydencji

    „Radziejowickie theatrum. Dzieje rezydencji” Z wielką satysfakcją informujemy, iż Pałac w Radziejowicach odebrał zamówiony nakład wydania drugiego – zmienionego i uzupełnionego książki Marii Barbasiewicz „Radziejowickie theatrum. Dzieje rezydencji”. Publikacja ukazała się w pięćdziesiątą rocznicę działalności Domu Pracy Twórczej. Wydanie to zostało przygotowane z wielką pieczołowitością i zawiera prócz wciągającej lektury liczne zdjęcia, grafiki oraz reprodukcje…


  • Radziejowicki park i jego twórcy 1817-2017

    Radziejowicki park i jego twórcy 1817-2017

    Po „Radziejowickim Theatrum” czas na kolejną publikację przedstawiającą fascynującą historię radziejowickiej rezydencji. „Radziejowicki park i jego twórcy 1817-2017” autorstwa Marii Barbasiewicz oraz Beaty Fortuny-Antoszkiewicz ze specjalnym słowem wstępnym prof. Krzysztofa Pawłowskiego oraz prof. Zbigniewa Myczkowskiego ukazuje się w rocznicę dwustulecia założenia parku. Maria Barbasiewicz przedstawia historyczne konteksty założenia radziejowickiego parku, natomiast Beata Fortuna-Antoszkiewicz pokazuje przemiany…


  • Spotkania w Pałacu

    Spotkania w Pałacu

    Atmosfera Radziejowic od wieków przyciąga ludzi kultury i sztuki. Jest dla nas wielkim zaszczytem, że przyjeżdżają tu nie tylko, aby wypocząć, ale – a może przede wszystkim – pisać, komponować, malować, ćwiczyć. Przez lata Dom Pracy Twórczej zbudował wokół siebie wielką społeczność najwybitniejszych artystów, których wyniki pracy z przyjemnością pokazujemy Państwu podczas koncertów i wystaw,…


  • Krótka historia Pałacu w Radziejowicach

    Krótka historia Pałacu w Radziejowicach

    Najnowszą propozycję wydawnicza  Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach –  „Krótka historia pałacu w Radziejowicach” autorstwa Łukasza Janeckiego. Publikacja, to wybór najważniejszych zagadnień dotyczących Pałacu w Radziejowicach, zebranych w krótki, ale rzeczowy przewodnik. Czytelnicy znajdą w niej opisaną w przystępny sposób historię miejsca, w którym obecnie mieści się Dom Pracy Twórczej, a także krótką informację na…